Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
14 Ocak 2013 Pazar
MİSAFİR KALEM
Eray Öztürk /Şirin ÜNYE ve ÜNYE Kent..
Okuyucularımla yeniden birlikte olmak ne güzel şey…

Şirin Ünye Gazetesi’nde aylarca yazılar yazdım. Karadeniz’den Günebakış Gazetesi’nde de… Çok övüldüm, çok yerildim. Yerildim, ama küsmedim, vazgeçmedim. Kendi kendime yazmaya devam ettim. Kelimelerle oynamayı seviyorum anlayacağınız. Zamanında yeri geldi kelimeleri bıçak gibi kullandım, yeri geldi keyiflendim, naralar attım.

Her şeye rağmen bu ülkede kalmak için direndim. Neden mi? Şöyle özetleyelim...

Descartes ünlü sözü " Düşünüyorum, öyleyse varım"ı söyleyeli neredeyse üç yüz elli yıl geçti. Üç yüz elli yıl önce düşünmekle, var olmayı eşitleyen bu adamın kitapları, sonradan yasaklar listesine alınmış ve adam dinsiz bile ilan edilmiş bir dönem dünyada. Aynen Galilei'nin dünyanın yuvarlak olduğunu söylemesinden sonra o dönemin yabani Engizisyon Mahkemeleri'nde afaroz edilmesi gibi, aynen Matbaanın Osmanlı'ya bilmem kaç yıl gavur icadı olduğu için gelmemesi gibi.

Ama bu o zaman gayet normaldi. Anormal olan bugün bile hala sürüyor olması.

Yani 21. yüzyıl Türkiyesi’nde…

Bakınız bugün yayınlanan ulusal gazetelerin hepsine. Önemli bir bölümü iktidarın söylemlerini ve fikirlerini yayınlayarak ve savunarak gereksiz bir iyimser hava yaratarak ülkenin sorunlarını ertelemekteler.

Ve maalesef aydınlarımız ve yazarlarımız kendilerinin ve ailelerinin geleceklerini kotarmak adına tüm ülke insanlarının bilmesi gereken düşünce ve fikirleri gazetelere sunmaktan tedirginlik duymaktadırlar.

Peki, şunu soralım. Türkiye'de düşünce özgürlüğünü sadece iktidar mı kısıtlıyor? Hayır. Binlerce defa hayır… Gökyüzünden yeryüzüne kadar bir büyük hayır.

Farklı çıkar grupları, dev şirketler(Tröstler), bazı sivil toplum örgütleri , bazı parti yöneticileri ve maalesef  kontrol edilemeyen bazı büyük kitleler…

İnsanların her türlü düşüncesini sakınımsız ifade etme haklarını koruyan, başkalarının düşüncelerine saygı duymanın kendi düşüncesine saygı duymakla ilişkili olduğunu bilen toplumlar bugün Avrupa Birliği üyesidir.

Ama şükürler olsun ki Ünye’ye kendi canı kadar değer veren çok değerli insanlar tanıyorum, tanıyorsunuz . Ve yine şükürler olsun ki o insanlardan en önemlisiyle aynı çalışma alanını paylaştım. Bu insanları anlayınız, cümlelerine değer veriniz. Aymazlıklarınızı ve cehaletinizi kullanan siyasilere oy vermeyiniz.  

Bir insan Ünye için nasıl bu kadar fedakar ve cesur olabilir. Bir yazısından  alıntı yaptım, buyurun okuyunuz…

“Biz gazelciler yine geliyoruz.  En azından  hariçten de olsa  gazel atabiliyoruz. Siz Ünye’de yaşayanlar, yenilmiş bir ordunun esirleri gibi hergün bezgin ve üzgün gelip gidiyorsunuz, sesiniz soluğunuz çıkmıyor.  Siz onu da yapamıyorsunuz..

Bazen de kızarlar;

- Biz Ünye’deyiz... Size dışardan ne oluyor?' derler...

Neden? Biz dışarıda  yaşıyoruz diye, söz hakkımız yok mu? Biz zenci miyiz? Bizim aklımız, gözümüz, bilgimiz, zevkimiz (ÜNYE SEVGİMİZ) yok mu?”

Hemen burada araya girmek istiyorum Ünye Kent Gazetesi artık İstanbul’da da konuşlandı. Hepinize, hepimize hayırlı olsun. Ünye Kent İstanbul’dan Ünye’ye bulaşmaya devam ediyor ve sonsuza dek devam edecek anlayacağınız . Çünkü kendimi biliyorum. Bizim susmamız için ikna olmamız lazım. İkna olamazsak kendimizi tutamaz yazarız dostlar. Kimse kusura bakmasın. İyiyi de yazarız , kötüyü de…

Biliyorum kimilerinin hoşuna gitmeyecek bu durum, Ünye’den yazdıkları yetmiyor burada da başladılar, diyecekler. Kişisel çıkarları zedelenecek bazılarının. Peki gerçekten Ünye Kent Gazetesi’nin İstanbul’da ne işi var?

Dostlar Ünye Kent Gazetesi’nin  tek davası Ünye’nin daha gelişmiş bir ekonomiye, daha gelişmiş kültürel mekanlara, daha düzgün bir siyasete kavuşmasıdır. Her şeyden önce bunun bilinmesinde fayda var. Keşke daha imkanımız olsa Washington’da  da  bir şube açabilsek.

Son yıllarda İstanbul’da üst üste Ünye Dernekleri kuruluyor. Ve bu dernekler yaptıkları çalışmalarla ve düzenledikleri etkinliklerle Ünyelileri bir araya getiriyor, birlik oluyor, güçlerini birleştiriyor, nefeslerini arttırıyorlarmış. Size çok daha enteresan başka bir bilgi vereyim. İstanbul’da yaşayan Ünyelilerin sayısı , Ünye’de yaşayanlardan daha fazla. İstanbul’da kurulmuş altı yerde Ünyeliler derneği var. Bu sayı köy dernekleri ile beraber yirmiye yaklaşıyor. Her bir dernek Kendine ait çalışmalar yapıyor, üyelerine yönelik faaliyetlerde bulunuyor. Birbirleriyle dirsek temasını koparmıyor.

Ciddi ve Kurumsal bir gazete olarak Ünye Kent bu gerçeği daha fazla yok sayamazdı. Ünye’nin refahı için Ünye İle İstanbul Kentindeki Ünye diasporasının sesini bir araya getirdik ve ÜNYE Kent’i oluşturduk. Biz de artık bu diasporanın bir parçasıyız ve bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ünye’nin mutluluğu ve refahı için ÖZGÜR ve BAĞIMSIZ haber yapmaya devam edeceğiz. İstanbul diasporasından bilgileri alacağız, Ünye’de yaşayanlara aktaracağız. Onlarla gönül, gönüle, yürek, yüreğe olacağız. Tüm dünyada yaşayan Ünyeliler gönül dergahımızdadır.  Duyduk duymadık demeyin bu böyle biline.

Sayın Yaşar Karaduman’ın yazısına kaldığım yerden devam ediyorum.

 “Bizi eleştiren  yerleşik Ünyeliler zaman geliyor, gazellerin ne kadar isabetli olduğunu sonradan anlıyorlar. Bizlere en çok  yamuk yumuk iş yapanlar kızıyor,  bizleri sevmiyorlar.

Çakırtepe için attığımız gazellerde, Dikilitaş için  attığımız gazellerde, dolgu alanı için attığımız gazellerde ne kadar haklı olduğumuzu geç anladılar. Şimdi gazel değil, ağzımızı da yırtsak artık iş işten geçti.

Beğenseniz de beğenmeseniz de geliyoruz. Gazellerimizi atacağız, Çakırtepe’ye çıkıp  pidelerimizi yedikten sonra bomba atılmış hale getirdiğiniz bu mağrur şehre ve ortaya çıkardığınız bu acı silüete bakıp, ah edip gideceğiz. Siz oturun.”

Bu büyük haykırışın ne olduğuna kulak kabartınız. Benim tanıdığım Mithatcan Kısacıkoğlu bugün Amerika’dadır. Neden gitti acaba? Nedenini size soruyorum. Sizce dönecek mi ? Bu zat kim mi? Tanımayanlar için anlatayım. Meşhur Ünye Belediye Başkanı Mithat Kısacıkoğlu’nun torunu. Merhum aramızda deği,l ama torunu aramızda. Onun torunu gibi nicelerin torunları da artık bu ülkede yaşamıyor. Neden beyin göçünü engelleyemiyoruz.

Bence, bu ülkede kaldıkça geleceğinden midesi bulanan gençler görüyorum etrafımda. Bu eşsiz memleketin kaldırımlarında yürürken sıvasız gecekondularını izlemekten, tarihin en büyük imparatorluğunun bakiyesinin çöküşünü izlemekten utanan ve ağlayan gençleri görüyorum. Mühendisliğe, hukuka, tarihine saygı göstermeyen insanları, siyasileri izlerken bende çok üzülüyorum…

Bize dediler ve eminim hala diyorlar ki oturduğu yerden eleştiri getiriyor, elini taşın altına koyup Ünye ile ilgili bir projeye imza atmıyor. Ben de onlara diyorum ki; ben köşe yazarıyım kardeşim, benim işim yazmak. Doğruyu da yazarım yanlışı da, iyiyi de yazarım kötüyü de. Ancak şuna katılıyorum, ÜSİAD İkinci Başkanı Sayın İsmail Öztürk’ün de dediği gibi Ünye’yi uzaktan sevmek yetmez, özellikle işadamlarının Ünye’ye Ünye’nin ufkunu açacak yatırımlar yapması gerekir. Benim pozisyonum şu an o değil. Ben onu anlatamıyorum . Ünye’nin çok seçkin iş adamları var. Ve onlar eminim Ünye’yi lafta değil, özde seviyorlardır. Şimdi burada bana isim saydırmayın.

 “İslam bize birlik ve beraberliği öğütler evet; ibadetlerimizi camide yerine getirir, bayramlarımızı hep birlikte kutlarız. Ancak bu birlik ve beraberlik kitlesel bir boyun eğişe, toplumsal bir gaflete dönüşmek zorunda mıdır?

ASLA HAYIR!!!  Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bu vatanın yozlaştırılmasına maral maral bakıp, her dikte edilene boyun eğelim, diye mi kurtarmışlardır?” ASLA  HAYIR        !!!

Allah Yaşar KARADUMAN ve dostları gibi bu ülke  ve memleketleri için çalışan insanları, tüm zevallerden korusun…

Her şey daha güzel bir ÜNYE, daha güzel bir TÜRKİYE, daha güzel bir DÜNYA için

Saygılar sunuyorum efendim…

 

Eray Öztürk

Şirin ÜNYE ve ÜNYE Kent İstanbul Temsilcisi

eray426@gmail.comBu Haber 2340 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Ankara Ünye kent Tarih : 13 Ocak 2009 / Pazar Üye Adı :atalay dinc
İstanbulda yaşayan ünyelileri kıskanmamak elde değil, Biz ankarada yaşayan gariban ünyelilerin de bir Yaşar KARADUMAN'a ihtiyacımız var. Yaşar amcadan rica etsek yılın 6 ayını ankarada geçiremez mi? Her zaman olduğu gibi başarılar diliyorum. Saygılarımla. Atalay
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI