Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Akçay’daki santral ne kadar tehlikeli (2)
musakiroglu@mynet.com

Cumartesi günkü “Akçay’daki santral ne kadar tehlikeli?” başlıklı yazım için çok sayıda mesaj aldım. Bu mesajlar gösteriyor ki; vatandaşlarda yaygın bir biçimde “santral” fobisi var.

 Hangi santral peki? Nükleer olanı mı, termik olanı mı, hidroelektrik olanı mı, doğalgazlı olanı mı?

 Görüldüğü kadarıyla fark etmiyor, “Santral değil mi, hepsi bela” deniyor.

 Bizi ‘santral’ adı iyi korkutmuş, daha doğrusu iyi korkuttu. Korkumuzun sebebi ise; 1986 yılında Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Çernobil Nükleer Santrali’nin patlayıp bizim kıyılarımız dahil bütün Karadeniz Bölgesi’nde yarattığı çevre ve sağlık felaketinden kaynaklanıyor.

 O sırada bırakın insanları, devletin bile bir şey yapamayıp yaşadığı çaresizlik  ne kadar büyük bir çaresizlikti..

 Ayrıca Ünye Çimento Fabrikası’nın 1974 yılından, bacasına filtre taktırdığı 1990’lı yılların başına kadar çevreye saldığı zararlı atık yüklü çimento tozlarından neler çektiğimiz ise hala hafızalarımızda.

 Dolayısıyla şehrimizin batı sınırına 3.5 km mesafede yapılan Akçay’daki doğalgaz santrali haklı olarak ilçemizde yaşayanlar arasında ürküntü yaratıyor.

 ***************        **************

 Gelelim gönderilen mesajlara..

 Sinop’tan mesaj atan Güliz Bacacıoğlu gönderdiği mesajın bir yerinde aynen şöyle yazmış: “Sinop’ta nükleer santral, Ünye’de doğalgaz çevrim santrali, yarın başka bir Karadeniz şehrinde başka bir santral.. Bunlar, bu bölgeye birilerinin özellikle yüklediği kamburlar. Sadece ülkemizde değil, dünyada tabi güzelliği ile yükselen değer olan bölgemizi birileri arkadan hançerliyor. Olaya sadece yarar ve iyi niyet penceresinden bakarsak yanılabiliriz. Oyunun arka planını görmeye çalışalım.”

 Bu bir komplo teorisi midir? Yoksa derinliklerde bir yerlerde gizlenen ‘asıl gerçeği’ fark etmek midir? Hiçbir bilgi sahibi değilim. İddianın sahibi Güliz Hanım’dan; bunu doğrulayacak belgesi ve kanıtları varsa bekliyorum. Gönderirse buradan yayınlayacak kamuoyunu bilgilendireceğim.

 Güliz Hanım gibi santralin aleyhinde olanların ortak düşünceleri, bu işletmenin bacasından atmosfere yayılacak zararlı gazlar.. Bunları daha önce de çok duyduğum için, bu arkadaşlardan özellikle şunu rica ediyorum:

 1: Bu zararlı gazların doğaya salınım oranları ne kadardır?

2: Bu değerler uluslar arası kabul edilebilirlik oranlarına ne kadar uygundur?

3: Türkiye’de daha önce doğalgaz çevrim santrali kurulan bölgelerde oluşan zarar ve tehlikelerden örnekler var mı?

4: Bu santrallerin bacasından doğaya salınan zararlı dumanın verdiği zararı minimum seviyelere indirmek için yapılabilecek ilave teknoloji (filtre vs.) var mı?

 Mesaj atan birisi ise benim akrabam Mehmet Kıroğlu, İstanbul’da oturuyor. Bakın şöyle yazmış: “Sevgili Musa, biz yıllarca kömür yaktık. Ama son yıllarda nefes alamıyor, sanki kömür dumanı soluyorduk. Doğalgaz geldi, şimdi onu kullanıyoruz. Dünya varmış, havamız temizlendi, şimdi korkmadan nefes alıp veriyoruz. İnternetten senin yazını sıkı bir çevre gönüllüsü olan komşuma okuttum. O da santrallere karşı. Diyor ki; doğalgaz çevrim santralleri de doğaya zararlı gaz salıyor, çevreyi kirletiyor. Ona kömür yaktığımız zamanki hava ile bugünkü hava arasındaki farkı sordum. Açıklama yaptı ancak beni pek ikna edemedi.

 Bu komşuma bir de; ‘Madem doğalgaz havayı kirletiyor, çok zarar veriyor. O halde koca İstanbul baştan sona doğal gaz yakıyor, eminim doğalgaz santrallerinden çok daha fazla doğalgazı biz İstanbul’da yakıyor, dumanını havaya salıyoruz. Hani çevrecilerden bu konuda hiç ses çıkmıyor, neden?’ dedim.

 Önce sustu, bir süre sonra ise; ‘Bunu düşünmemiştim, araştırıp sana bilgi getireceğim’ dedi.

 Şimdi ondan getireceği bilgiyi bekliyorum.

 **************        **************

 Gördüğünüz gibi doğalgazın havaya saldığı zararlı gazlarla ilgili değişik kanaatler var. Bunların içinde hangileri doğru, hangileri yanlış ölçüp tartma imkanımız yok. Ancak mantık kullanarak belki bazı sonuçlara varabiliyoruz.

 Yine de tartışılması, santralle ilgili aleyhte ve lehte kanaatlerin ifade edilmesi işin doğrusunun ortaya çıkması açısından önemli.

 Biz yayın grubu olarak konuyu biraz daha derileştirerek, en doğru sonuca ulaşma çabası içinde olacağız.

 Dolayısıyla ilgili herkesin düşüncelerini bizimle paylaşmalarını bekliyoruz.

 Eğer bir süre sonra bu düşünceler bir noktaya gelir, ortalama bir sonuç ortaya çıkarsa belki büyük bir toplantı düzenler, orada kamuoyuyla bu düşünceleri paylaşırız.

 Şimdilik tartışma sürüyor..Bu Haber 2270 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : doğal gaz Tarih : 8 Şubat 2011 / Pazar Üye Adı :ne önemi var
musa bey doğalgaz ile ilgili alakanızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. lütfen bu konuyu gündem de tutunuz. ünyeliler olarak sürekli bu konuda haber var mı diye internet sayfalarını tarıyoruz. ünyeye bu doğalgazı ne zaman getirecekler. daha ne kadar bekleyeceğiz. lütfen sizden daha sık bu konuyu gündeme getirmenizi bekliyoruz.
Başlık : DOĞAL GAZ Tarih : 7 Şubat 2011 / Pazar Üye Adı :MAMALİ
SAYIN KIROĞLU KONUYLA NE KADAR ALAKADAR BİLEMEYECEĞİM AMA ŞU ÜNYEYE DOĞALGAZ DAĞITIMIYLA İLGİL ETKİLİ VE YETKİLİ KİŞİLERDEN NET BİR BİLGİ ALSANIZ DA BİZLERİ AYDINLATSANIZ. DAĞITIMIN HIZLANMASI İÇİN NE YAPILIYOR NE ZAMAN EVİMİZDE KULLANACAĞIZ NOKTALARINDA BİZLERİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİZ. TEŞEKKÜRLER
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI