Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
8 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
OSB için Cevizdere bögesi ne kadar uygun?
musakiroglu@mynet.com

1999 yılıydı, Ünye Organize Sanayi bölgesi için harıl harıl yer aranıyordu. Daha önce belirlenen ve tam temeli atılacakken geri kalan Yüceler Köyü’ndeki yerin ardından OSB için ilk akla gelen bölge Cevizdere havzası olmuştu.

Zamanın kaymakamı Sn. Ümmet Kandoğan, Belediye Başkanı Sn. Mehmet Türk, ÜTSO Başkanı merhum Bekir Cerrahoğlu, Ünye Organize Sanayi Bölge Müdürü Sn. Zeki Akan, zamanın ÜSİAD Başkanı olarak ben, bazı işadamı ve sanayicilerle birlikte bölgeyi incelemeye gittik.

Bu bölge Kumru’ya ve Ünye’nin bir çok köyüne giden karayolu ile karşıdaki dağların etekleri arasında kalan dümdüz bir alan. Tam ortasından ise Cevizdere akıyor.

Dere yatağı olması sonucu bu alan aynı zamanda Ünye’ye çok yakın mesafede önemli bir su havzası. Yıllardır şehir suyunun büyük bir kısmı bu havzada açılan su kuyularından sağlanıyor.

Son 15-20 yıldır ise bölgede şahıslara ve şirketlere ait bazı küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşları faaliyete geçti.

İşte bu sanayi kuruluşları yüzünden; -burası sanayi havzası halini almaya başladı. Bu bölgede OSB de kurulabilir- kanaatini doğurdu.

İşte biz de işin bu yönünü incelemeye gittik, burası Organize Sanayi Bölgesi kurmaya ne kadar müsait, bunu gözlemlemek istedik.

Aramızda “olabilir” diyenler de oldu, “olmaz” diyenler de.

“Olabilir” diyenlerin gerekçesi, bölgede sayıları her geçen gün artan sanayi kuruluşlarının devamı olarak buraya OSB’nin de kurulabileceğine dayanıyordu.

“Olmaz” diyenler ise; buranın önemli bir su havzası ve verimli tarım toprağı olduğuna dikkat çekiyorlar, bu nedenle olmaz diyorlardı.

Sonuçta Sanayi Bakanlığı’na burası için başvuru yapıldı. Ancak bakanlıktan gelen komisyon bu bölge için olumsuz rapor verdi. Gerekçesi de su havzası ve tarım sahası olmasıydı.

Uzunu süre hareketsiz kalan Ünye Organize Sanayi Bölgesi için başlatılan yeni çalışma süreci şu anda yeniden yer arama noktasına kadar geldi. Bir süredir öyle pek fazla açığa vurmadan yer arandığını biliyoruz. Biz yayın grubu olarak yapılan çalışmaları takip ediyoruz. Tabi bir kısmından da haberimiz var. Ancak, daha ön araştırma bilgileri olduğu için bu bilgileri haber olarak kamuoyuna aktarmayı uygun bulmadık.

Son aramalar sonucu belirlenen birkaç alternatif yerden birisi de Cevizdere bölgesi. Bu bölge üzerinde bir hayli duruluyor anladığımız kadarıyla.

Ama korkarım zaman kaybediliyor, boşa enerji harcanıyor.

Çünkü bu bölge biz ne kadar ‘olur’ desek de bakanlıktan gelen heyetin ‘olmaz’ diyeceği bir bölge.

Kaldı ki, 15-20 yıl önce ‘olmaz’ denilen bu bölgede son yıllarda spor tesisleri kurmak için önemli adımlar atıldı. Bölge bu yönüyle olsun, doğal güzelliği ile olsun öne çıkmaya başladı.

Ayrıca çevre bilinci de artık çok daha güçlü, çok daha yaygın ve duyarlı hale geldi.

İşte bu yüzden zaman kaybetmekten korktuğumu, boşa enerji harcadığımızı söylüyorum.

Bundan böyle Ünye Organize Sanayi Bölgesi ne eski Yüceler’deki yer gibi, ne Cevizdere havzası gibi, ne batıda Curi deresi havzası gibi, ne İkizce girişi yol üstü gibi sahile yakın mesafeler içinde değil iç kısımda bir yerlerde düşünülürse daha doğru olur.

Kaldı ki artık Ünye’nin Niksar üzerinden İç Anadolu ve Akdeniz’e açılan yolu duble yol programına alındı. Bu güzergah aynı zamanda sanayi yolu da olacak, sanayi kuruluşlarının ürettiklerinin naklinin yapıldığı güzergah haline gelecek.

Dolayısıyla Ünye Organize Sanayi Bölgesi iç kısımlara yapıldığı takdirde harekete uzak kalmaz. Tam aksi Karadeniz Bölgesi’nden Akdeniz’e kadar uzanan ve Ünye-Akkuş-Niksar-Tokat üzerinden geçecek olan duble yol güzergahının önemli bir sanayi merkezi olur kanaatini taşıyorum.

Böylelikle konuya yeni bir ufuk açmak, dikkatleri iç kısımlara çekmek istedim.Bu Haber 2468 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI