Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
8 Şubat 2011 Pazar
MİSAFİR KALEM
Sağlıkta yükselen trend Ekonomikus medikus Sağlık ekonomisi
En önemlisi hasta memnuniyetidir

 

“Sağlık sanıldığı gibi çok rant getiren bir sektör değildir.”demiştik.

Başta doktorlar olmak üzere tüm kademelerde ki sağlık  personelleri uzun, yorucu ve ağır bir eğitimden geçerek gelirler.

Kendinizi iyi yetiştirmek zorundasınızdır.

Yoğun bir teorik kitap bilgisinin yanında yoğun bir uygulamalı klinik tecrübe gerektirir.

Sağlık hata affetmez.

Hata yaparsanız, düzeltme şansınız çok azdır.

Her zaman bilinmeyen bir risk faktörü vardır.

O nedenle sağlık  personeli her zaman dikkatli olmaya mecburdur ve genellikle biraz gergin ve tedirgin çalışır.

Toplumun birazda haklı olarak hasta karşısında sağlık personelinden beklemekte olduğu ilgi, hoşgörü ve güler yüzü gerçekleştirebilmek her zaman sanıldığı kadar kolay değildir.

Yorucu, stresli  bir çalışma ortamında sağlık personellerinin de gücünün tükendiği zamanlar vardır.

Bazen hasta ve hasta sahipleri de hoşgörülü ve güler yüzlü olmak zorundadır.                          

Elbetteki bu tür sorunlar sağlık personellerinin rahat çalışabildiği çağdaş düşüncelerle hazırlanmış  günün gelişmiş imkanlarının kullanıldığı modern teknolojik sistemlerle donatılmış   vasıflı sağlık kuruluşları ile gelişmiş organizasyonlar ve mali yönden güçlendirilmiş sağlık güvenlik sistemlerinin işbirliğiyle çözülebilir.

Bu tür sağlık kuruluşlarının kurulması ve yaşaması ise güçlü sermaye desteği gerektirir.

Sağlıkta en birinci sermaye yeterli bir bilgi temeline dayanan mesleki tecrübe yani mesleki sermayedir.

Para ikinci sırada gelir.

Parayla sadece sağlık kuruluşlarının  duvarlarını yapabilirsiniz.

Diğer bütün  her şey mesleki sermaye ile başlar. 

Ona güvenerek  yola çıkarsınız, planlama ve organizasyonu onunla gerçekleştirirsiniz, yönünüzü o belirler, sorunlar karşısında onunla çözümler üretir, onunla sona ulaşırsınız.

Başarıyla gerçekleştirdiğiniz böyle bir kuruluşu çalıştırabilmeniz için yine mesleki sermayeye ihtiyacınız vardır.

Ayrıca işletmecilikte bilmeniz gerekir.

Size kolayca ulaşabilen çok sayıda hasta sağlayabilmeniz gerekir.  O nedenle sağlık kuruluşları nüfus yoğun kent merkezlerinde bulunur.

Muayene de bilginiz önemlidir. İyi bir muayene  tedavi de de önemli yararlar sağlar.

Ancak  hasta  bilgiyi değerlendirme imkanına çok fazla sahip değildir. Onun için kendince daha gerçek olarak hissettiği somut başka veriler örneğin en başta laboratuar da ki rakamlar ve  röntgende ki açıklamalar daha anlamlıdır.

Hasta ve hastalığın küçültülmüş bir sembolü olan reçete  hasta  için fazla bir şey ifade etmez. Ancak iyi tasarlanmış  bir reçete hekimin onuru ve gururudur.

Tedavi ise hekimin yüz akıdır. Hekimliğin asıl değerinin toplumca takdir edilmesini sağlar.

Sondan başa doğru gidersek genelde tedavi pahalı bir işlemdir. Hastaya ilaçtan   enjeksiyona ameliyattan bakıma kadar bir yığın masraf kapısı açar. 

En ucuzu reçete yazmaktır. Hekime kağıt ve mürekkepten başka bir masrafı yoktur. 

Laboratuarlar ve diğer tanı yöntemlerinin getirdiği masrafın karşılığında  tanı ve tedaviye sağladıkları yararlar kat kat fazladır, ancak zaman zaman tekrarlama zorunluluğu ayrıca masraf getirebilir.

Muayene bir hekimin bazen altı, bazen on, bazen onlarca yıllık bir tıp eğitiminin, göz nuru ve alın terinin maharetidir. Ölçülemeyecek kadar değeri ve yararı vardır. Ancak genel tabiplik uygulamalarında standart bir ücrete bağlanmıştır.

Hekimin kapısından giren hasta bunların hepsini bilerek gelir. Onun çıkarları yönünden en uygunu çok fazla masraflı olmayan birkaç tahlille beraber iyi bir muayene sonucunda hekimin muayene ücretini ödeyip reçetesini alıp ilaçlarını evinde kullanabileceği  bir tedaviyle sağlığına kavuşmaktır. Böylece diğer birçok sıkıntılı uygulamalar ve giderlerden de kurtulmuş olur.

Elbette bazen ileri tetkik ve tedaviler, uygulamalar, operasyonlar gerekebilir. Bu durumda başka birçok zorluklar ve masraflar başlar, ne olursa olsun  hasta ve hasta sahibi bunları karşılamaya çalışır.

Hastanın ve sağlık ekonomisinin  harcama ve gelir kapısı daha da açılır.

Hasta sağlık kuruluşuna  en kolay ve ucuz bir şekilde ulaşmaya ve oradan en iyi bir tedavi ve en az  harcamayla ayrılmaya  çalışır.

Buna karşılık hekimin hasta muayenesini yaptığı  odanın veya ameliyatını yaptığı  ameliyathanenin  bulunduğu  kuruluşun yapımından ayakta durmasına yada kirasından arızasına, elektriğinden suyuna, deterjanından ayak poşetine, kışın kaloriferinden yazın klimasına, harcanan miyarından bozulan cihazına,  hasta protokol defterine kayıt yapılırken harcanan mürekkepten  bilgisayar disketine,  hekimin aylığından primine, yardımcı ve diğer personelin  aylığından sigortasına, vergisinden  ortakların  kardan hissesine    kadar olan giderleri bu odadan , laboratuvardan, röntgen ve benzeri yerlerden, ameliyathanelerden    gelen gelirle karşılanmaya çalışılacaktır.  

Bu kadar karışık çeşit ve sayıdaki gider ve gelir trafiği arasında  hastanın  muayene, teşhis ve  tedavisinin en iyi biçimde gerçekleştirilmesi gerekir.

En önemlisi hasta memnuniyetidir.

Hastanın hekimin yanından ve sağlık kuruluşundan memnun ayrılmasıdır.   

 Bu Haber 1662 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI