Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
21 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Seçime 4 ay kala vatandaş ne diyor?
musakiroglu@mynet.com

Her ne kadar etrafımızda hareketli bir seçim atmosferi yaşanmasa da vatandaşlar kendi aralarında seçim sonuçları üzerinde değerlendirmelere başlamışlar gibi görünüyor.

Geçtiğimiz hafta boyunca fırsat buldukça şehir merkezinde, Cuma günü de namazı bahane edip biraz kıyılarda sordum soruşturdum. Minicikte olsa anket yaptım.

Gördüm ki; seçmenler oy vereceği partiyi önemli ölçüde belirlemiş.

Cumartesi günü Türkiye geneli için yayınlanan bir ankette % 20 civarında kararsız vatandaş olduğu belirtilmiş. Bilmiyorum kararsızlar ya tesadüfen bana hiç rastlamadı, ya da öyle denildiği kadar kararsız yok, anket yanlış yapılmış.

Bakın ben neyi gördüm vatandaşların içindeki gezmelerim, görüşmelerim sırasında:

Bir kere 2002’de şekillenen, 2007’de biraz daha netleşen siyasi yapıda çok önemli bir değişiklik yok.

Vatandaşların çok büyük ekseriyeti her iki seçimde hangi partiye oy vermişse Haziran’daki seçimde de aynı partiye oy verecek. Bu yüzde 80-85 böyle..

Bunun dışında partiler arasında gidiş gelişin dalga boyu ise % 15-20 arası değişiyor. Hangi partilerden hangi partiye oy kayması yaşanıyor, bu işten hangi parti kazançlı görünüyor, bunu şimdilik ifade etmek etik olmayabilir.

Şöyle sırasıyla ele alıp ifade edersek;

AK Parti: Bu parti bölgemizin en rahat partisi olmayı sürdürüyor. Gerek merkezi siyaseti, gerekse bölgedeki hizmetleriyle oyunu eskiye göre daha da artırmış görüntüsü veriyor.

AK Parti’nin Ünye tabanında milletvekili alternatifi arama, ya da alternatifler arasından birini tercih etme gibi bir sıkıntı yok. Bölgenin mevcut milletvekili Sn. Mustafa Hamarat 2. ya da 3. sıradan aday gösterilir görüşü hakim.

Fatsa bölgesindeki Sn. Eyüp Fatsa’nın 3. hakkını kullandığı için bu defa sıraya konmayacağı, Ordu bölgesinde Sn. Hilmi Güler’le Sn. Enver Yılmaz’ın “kritik” gibi görünen durumları ise Ünye’deki AK Partilileri ilgilendirmiyor görünüyor.

Soruyorum; bu seçimde AK Parti Ordu’da kaç milletvekili çıkartır, diye: En az 5 diyorlar. Geri kalan bir milletvekilini hangi parti çıkartır diyorum: AK Parti ya da Seyit Torun aday yapılırsa CHP diyorlar.

Ben biraz abartmıyor musun demeye kalksam, hemen “Var mısın iddiasına?” diyerek, iddia için el uzatıyorlar.

CHP’ye gelince; bu partinin tabanındaki içi karamsarlık dolu durgunluk gerek Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olması gerekse Ordu Belediye Başkanı Sn. Seyit Torun’un CHP’ye katılmasıyla yerini heyecanlı bir bekleyişe bırakmış görünüyor.

CHP, zaten CHP’ye oy veren klasik tabanından yana herhangi bir erozyona uğramadan seçime gidiyor. Üstüne ne koyarsa kârdan sayılacak.

Ancak asıl beklenti Sn. Seyit Torun.. CHP’liler, Seyit Torun aday yapılır da, 2. ve 3. sıraya Ünye’den ve Fatsa’dan güçlü adlar konursa seçimde üç milletvekili çıkarma umudundalar. Hatta iddiasındalar.

Ayrıca CHP’liler; üçü kendileri çıkardıkları takdirde AK Parti 2, MHP 1 milletvekili çıkarır diye hesap yapıyorlar.

MHP ile ilgili görüntü ise şöyle: Bu partiden milletvekili aday adayı olan Sn. Nedim Can, Ünye’de hemen hemen hiç kimsenin “Ondan da milletvekili mi olurmuş” demediği bir isim görüntüsü veriyor.

Sn. Nedim Can, sanki aday olup sıraya konmuş gibi.. Ünye bölgesinde seçime aylar kala çıkıp saha çalışması yapan tek siyasetçi. Kendisini gördüğümde takıldım: “Meydan boş, saha sınırsız. Rahat, rahat çalışıyorsun. İzlemiyorum sanma” dedim.

Ancak, MHP’nin Ünye bölgesinde Nedim Can’dan kaynaklanan hareketliliği Ordu ve Fatsa bölgesinde yok. 2007’den biliyorum. MHP; profili son derece güçlü aday adaylarıyla Ordu’nun her tarafını avucunun içine almış görüntüsü veriyordu.

Küçük partilere mensup Ünyeliler ise; kendi aralarında ittifak yapmadıkları takdirde şanslarının olmadığının çok iyi farkında olacaklar ki; kulaklarını Ankara’ya çevirmiş, ittifak haberi bekliyorlar.

Görüştüğüm Ünyeliler, dönüp bana da soruyorlar; “Sence ne olur, diyorlar?”

Ben de onlara diyorum ki; “1983’ten 2000 yılına kadar Ünye’ye hizmet gelmesi için aktif siyasetin içinde yer aldım, görevimi öyle yaptım. Bugün ise; basın içinde yer alarak hizmet gelmesi noktasındaki gayretlere katkı yapmaya çalışıyorum. Benim siyasetimin özünde, Ünye’ye hizmetin en azami ölçüde gelmesi yatıyor. “Bu Haber 1848 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI