Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
2006 sel felaketinden çıkan hayırlı sonuç..
musakiroglu@mynet.com

 

Ünye, konumu itibariyle sele, su taşkınlarına açık bir şehir.. Birkaç yılda bir sel felaketi geçirir, büyük zararlara uğrar.

Eskiden doğu kıyısındaydı, ancak artık şehir merkezinin ortasında kalan Tabakhane Deresi maazallah taştı mı şehrin birçok yeri su altında kalır.

Çocukluğumdan bilirim, Ünye’de yağmur biraz şiddetli yağsa ve bu iki saat sürse Tabakhane Deresi taşar, su yanı başındaki mısır tarlalarına, fındık bahçelerine yayılırdı.

Biz Saraçlı’daki evimizin penceresinden suyun yatağından taşmasını, yayılmasını, etrafındaki bahçeleri altına almasını saniye saniye izlerdik.

Hiç unutmam sanırım 10 yaşlarımda falandım, yağmur bütün şiddetiyle birkaç saat yağınca Tabakhane Deresi taştı. Su yayıldı,yayıldı.. Önce Niksar Caddesi’ni altına aldı. Sonra daha da genişledi, bugünkü Sanayi Sitesi’nin bulunduğu fındık bahçesini kapladı.

O yıllarda şehirdeki bakkal dükkanımızı işleten babam akşam eve geldiğinde sel sularının Cumhuriyet Meydanı’na kadar gittiğini, şehirde su girmedik dükkan kalmadığını söyledi.

Çoğumuzun bildiği gibi böyle büyük su taşkınlarından sonuncusunu 2006 yılında yaşadık.

O taşkın da az buz bir felaket değildi.. Tabakhane Deresi’nin suyu  şehir merkezinde biriken sularla birleşmiş, Büyük Cami’yi de geçmiş orta Çarşı’ya kadar uzanmıştı.

Dereboyunca Saca, Karşıyaka, Bayramca, Liseler, İpekyolu, Gürecülü, Fevzi Çakmak mahallelerinde çok sayıda evi su basmıştı.

Ayrıca dere kenarından şehir merkezine doğru çok sayıda işyeri de sel sularına maruz kalmıştı.

Can kaybı yaşanmaması sevindiriciydi ama mala gelen zarar büyük olmuştu. Selden zarar gören vatandaşlardan alt yapısı sağlam olanlar  zamanla durumunu düzeltti.

Ama elinde, olandan başka bir şeyi bulunmayan vatandaşlar o gün bugündür sıkıntı içinde debelenip duruyorlar.

2006 yılındaki sel felaketi böyle büyük zarar ziyana yol açarken bu felaketten ders de çıkartıldı.

Özellikle Ünye Belediyesi’nin bundan sonra doğabilecek sele ve taşkınlara karşı yürüttüğü çalışma o gün bugündür hala sürüyor.

Belediye DSİ ile birlikte öncelikle, su taşkınlarında selin getirdiği odun-kökü tutarak suyun önünü kesen dere içinde ayaklı köprüleri yıktırdı. Yerine ayaksız, karşıdan karşıya köprüler yaptırdı.

Ayrıca DSİ dereboyu yaptırdığı istinat duvarlarıyla dere yatağına düzen verdi.

Belediye, şehir içinde biriken suların sahil boyundaki kaldırım yüzünden denize akmaması nedeniyle yer yer yaptığı geçişlerle suyun denize akmasını sağladı.

Ayrıca, Fevzi Çakmak Mahallesi’nde asfaltın altından denize açılan kanallarla sel sırasında büyük zarar gören bu mahalleye rahat bir soluk aldırdı.

         Yine belediye tarafından Niksar Caddesi’nin altına, Büyük Cami önündeki caddenin altına ve birçok yere büz döşenerek yağmur suyunun birikip taşmasının önüne geçildi.

  Belediye bütün bunların yanında Çınarlık ve Saraçlı’dan gelen dereleri derebaks içine almak için bir süredir yoğun bir çalışma yapıyor.

Ünye’de biraz yağmur yağdığında su taşkını ve selden en çok zarar gören yerlerden birisi de Sanayi Sitesi bölgesiydi.

Belediye tarafından bu bölgede büyük bir çalışma başlatıldı. Yer altına döşenen koca koca büzlerle bu bölgenin suyu direk Tabakhane Deresi’ne akıtılacak.

Velhasıl son üç –dört yıldır Ünye’de sele ve su taşkınlarına karşı tarihinde ilk kez bu kadar kapsamlı bir çalışma yapılıyor.

Bunlar bu zamana kadar çoktan olması yapılması gereken işlerdi. Ancak sel sanki ‘kader’ görüldü, bu tedbirler bir türlü alınmadı.

Son yıllarda sel seviyesinde yağış olmadı ancak, yağan bütün yağmurlara rağmen şehir içinde öyle tehlike arzedecek nispetlerde sular birikmedi.

Halbuki önceki yıllarda az biraz yağmur yağsa şehir merkezini sular kısa zaman içinde etkisi altına alıyordu.

Tabakhane öyle, şehir içinde taşan sular öyle.. Ünye, sel ve su taşkınlarına karşı artık bir hayli tedbirli..

İnşallah sel, Ünye’de bundan böyle ‘kader’ olmayacak..

 Bu Haber 2762 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI