Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Şubat 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
İsrail ilişkileri
ecevit.osman@gmail.com

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin şimdilik buz dolabına konulmuş gibi görülüyor, fakat her an patlamağa hazır bir bomba gibi olduğu da açıktır. Büyük elçimize yapılan hakaret, Konya’da yapılan uçuş tatbikatına İsrail’in davet edilmemesi ve nihayet Filistin’e yardım götüren Mavi Marmara Gemisi olayı ile tırmanan olayların iyi idare edilmediği ortadadır. İki  ülke arasındaki halledilemeyen olayların, zaten karışık olan Orta Doğu barışı için büyük bir kayıp olduğu açıktır. Burada açık olarak bir şeyi ifade etmek yerinde olacaktır ki, Arap’larla İsrail arasındaki ilişkilerin normal bir seviyede seyredeceğine inanmıyorum. İki bin yıllık tarihten gelen ve İslâm’ın ortaya çıkışı ile, Müslümanlar ile Yahudiler arasındaki ilişkilerin pek de iyi olmadığını ifade edebiliriz. Esas olarak, Yahudilerin topraklarından atılmalarında Arapların rolü yoktur. Roma Generali Titus tarafından Yahudiler yurtlarından edilmişlerdir. Yalnız, bu tarihe gelinceye kadar, Araplar dahil, onlarca kavim tarafından Yahudiler rahat bırakılmamışlardır. Bu kavimlerin çoğunun tarihin sayfaları arasında kaybolmuş olması, İsrail ile Arapları karşı karşıya getirmektedir. Yani kötü ilişkileri temeli çok eskilere dayanmakta ve bu bir kan davasına dönüşmüş bulunmaktadır. Mısır’ın İsrail’e olan tutumunun temelinde ise, 1948, 1957 ve 1967 yenilgileri yatmakta, yani Mısır bir noktada bu barışa, karşı tarafın istekleri yönünde mahkumdur.

Tarihsel süreç içinde Türklerle, İsrail arasındaki ilişkilerin ortaya bir kan davası çıkaracak şekilde olması bir tarafa, çok iyi seviyede olduğu gerçeği ortadadır. Osmanlıların Orta Doğuya hakim olmaları ile birlikte, Filistin’de Osmanlı toprakları içine katılmıştır. Teodor Herzl (1860-1904), siyonizm’i; Der Judenstat (Yahudi Devleti) adlı kitabı ile Dünya kamu oyuna sunmuş ve 1897 yılında 1. Siyonist kongresi yapılmıştır. Teodor Herzl, bu çalışmalarında Yahudi asıllı banker Rothschild’den destek almıştır. Yahudi Devletini kurulması için önce Uganda düşünülmüş, daha vaat edilmiş topraklar olarak Filistin’de karar kılınmıştır. Bunun için Teodor Herzl böyle bir devletin kurulması için İstanbul’a gelmiş ve Osmanlı Sultanı Abdülhamit ile görüşmüştür. Abdülhamit’e sunulan teklifte, kurulacak olan devlet dış işlerinde Osmanlılara tabi olacak, bir Osmanlı Paşası tarafından idare edilecek, fakat iç işleri ile yargı bakımından özerk olacaktı. Buna karşılık olarak da, Osmanlı Devletinin Avrupa’daki bankalara olan borçları silinecek ve bir o kadar da kredi açılacaktı. Osmanlı Sultanı Abdülhamit bütün ısrarlara rağmen bu teklifi kabul etmemiştir. Bunun üzerine taktik değiştiren Yahudiler, altın ve beyaz kadına düşkün olan Filistinli Araplardan arazileri satın almaya başlamışlar ve 14 mayıs 1948 yılında İsrail bağımsızlığını ilân eder ve 1904 yılında Teodor Herzl öldüğü için yerine Weizmann cumhurbaşkanı olur.

1492 ylında, Avrupa’daki Katolik Ülkelerden kovulan Yahudilere kucak açan Osmanlı imparatorluğudur. Bunun yanında, Osmanlı hükümranlığının hüküm sürdüğü yerlerde Yahudiler, hiç zarar görmedikleri gibi, ticaretle uğraşarak zengin olmuşlar ve büyük bir nüfus ile nüfuza sahip olmuşlardır.

Kısaca tarihsel süreç içinde Türk ve İsrail arasındaki ilişkiler üzerinde durmuş olduk. Tabiatıyla şunu ifade etmek gerekir ki, İsrail Devletinin kuruluşunda bir hata var ise, bundaki günah Araplarındır. Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu konudaki olgun, tarafsız ve devlet gibi devlet olmakla ilgili tutumlarını sergilemişlerdir. Fakat, son yıllarda bozulan Türkiye, İsrail ilişkilerine anlam vermek pek de mümkün değildir. Bana göre bu ilişkilerin bozulmasında bazı güçlerin yer aldığı ve özel olarak bu şekilde hareket edildiği kanaatini taşıyorum. Elbette, bunun anlamı Araplarla olan ilişkilerimizi kötüleştirmek ve onlara yüz çevirmek anlamında değildir. M. Kemal Atatürk döneminde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Orta Doğuda bir denge unsurudur ve hiçbir devlet ile arasında sorunu yoktur. Balkan Paktı ve Sadabat paktı bunun en önemli örnekleridir. Dış politika bir kültür ve bilimsellik üzerine dayanır. Burada esas olan da Ülkemizin çıkarlarının en önde tutulmasıdır. Burada sempati veya antipatiye yer yoktur. Orada karşılıklı saygı ve menfaatler vardır. Saygılarımla.Bu Haber 1696 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI