Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
2 Mart 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'nin yel değirmenleri tuttu!
musakiroglu@mynet.com

2006 yılıydı, Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu gazete büromuzu ziyaretlerinin birinde sahildeki kanalizasyon bacalarının çirkin görüntüsünü konuşmuştuk.

Orada, öyle canım kumsalın üzerinde bugünün tabiriyle ifade edecek olursam “ucube” gibi duran bacaların bir şekilde kapatılması, kamufle edilmesi gerektiğine dikkat çekmiştik karşılıklı olarak.

Ben o zaman deniz kenarı olması hasebiyle o bacaların üstlerine deniz feneri görüntüsü veren kamuflajların konulabileceğini söylemiştim.

Ahmet Bey de, olabileceğini, alternatif olarak düşünülmesi gerektiğini ifade etmişti.

Aradan çok geçmedi, bir sabah gün ışırken evden baktığımda baca üstünde bir şey gördüm. Ne olduğunu tam anlayamadım, sonra dışarı çıktığımda gittim baktım bacanın birinin üstüne minyatür bir yel değirmeni yerleştirilmiş.

Garibime gitti, güldüğümü hatırlıyorum.

İçten içe, “Kelalaka” dedim.

Sonra beğenen oldu, beğenmeyen oldu.

Tartışıldı.. Konuşuldu..

Ancak zaman içinde yel değirmenine karşı bir aşinalık oluştu.

Bu sefer belediye birkaç yıl içinde oradaki iki kanalizasyon bacasının daha üstünü yel değirmeni minyatürüyle kapattı.

En son dün sabah gördüm, Belediye’nin karşısında Çiloğlu Büfe’nin arkasındaki bacanın üstü de yel değirmeni ile kapatılmış. Böylelikle oradaki kanalizasyon bacalarının hepsi kamufle edilmiş oldu.

Dedim ya, yel değirmenlerine karşı bir aşinalık oluştu. Fakat, dinlediğim şu olay bu aşinalığın çok ilerisinde, hikaye gibi bir şey..

Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bu öğretim yılında başlayan bir üniversite öğrencisinden dinledim. Bakın ne anlattı.

Geçen yıl Eylül ayında babasıyla birlikte fakülteye kayıt için geldiklerinde Ünye’yi görmek biraz daha yakından tanımak için sahilde geziye çıkmışlar.

Bu sırada kumsalda yel değirmeni ile karşılaştıklarında, kızı babasına bunun ne olduğunu sormuş.

Babası yel değirmenine benzettiğini söylemiş. Emin olmak için oradaki birisine sormuşlar. O da “Yel değirmeni” demiş.

Baba; aynı kişiye değirmende un öğütülüp öğütülmediğini sormuş.

Adam da bilmediğini, ancak değirmenin tarihi bir değirmen olduğunu, bu nedenle öğütülmüyor olabileceğini söylemiş.

Bu sefer baba gerisini devam etmiş, kızına “Yel değirmenleri rüzgarın gücüyle çalışır. Karadeniz de fırtınalı, çok rüzgarlı bir deniz ya.. Kenarına böyle yel değirmeni yapmışlar ki, esen o kuvvetli rüzgarlarla dönsün; mısırı, buğdayı öğütsün, un yapsın. Bunu da burada böyle tarihi yel değirmeni diye korumuşlar. Bizim gibi gelip giden görüyor işte” demiş.

Baba memleketine geri dönmüş, kızı Ünye’de okulda.. Bir zaman sonra kumsala bir yel değirmeni daha konmuş.. Bir yel değirmeni daha..

Bu sefer öğrenci kız, oraya daha önce konan yel değirmeninin de tarihi bir değirmen olmadığını anlamış.

Sömestri tatilinde babasına gerçeği söylemiş.

Babası ise; “Olsun” demiş. “Öyle olmasa bile Ünye yel değirmeni ile tanınıyor. Burada görüştüğüm arkadaşımın kızı da okulu önceki yıl Ünye’de bitirmiş. Bana ‘Senin kızın nerde okuyor?’ diye sordu. Ben de “Ünye’de okuyor” dedim.

Bana; “A öyle mi.. Şu yel değirmeni ile meşhur yerde.. Benim kızım da orda bitirdi. Biz oraya gittiğimizde yel değirmenini görmeye giderdik” dedi.

Baksana bizim yel değirmenleri Ünye’nin nerdeyse markası olmuş. Haklarında amma da yorumlar üretilmiş..

Hani birkaç yıl önce Samsun’da bir vapur yapıldı, adı da Atatürk’ün Samsun’a geldiği vapurun adına ithafen Bandırma Vapuru kondu.. Sonra insanlar bunu yeni yapılan bir vapur değil de tarihi Bandırma Vapuru diye birbirlerine anlatmaya başladılar ya.. Bizim yel değirmenleri de öyle.. Tarihte Karadeniz’in sert rüzgarlarından faydalanmak için deniz kenarına yapılan değirmenler olarak kabul edilmeye başlandı anlaşılan.

Bu artık böyle gider.. Bu Haber 2186 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI