Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
19 Ocak 2009 Pazar 12:09
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Seçim ve geçim
Türkiye önceki yılını, bir yıl öne alınan genel seçim çalışmaları ile yedi bitirdi. Şimdi, 2008 de yapılacak mahalli seçimler için zaman ve kan kaybetmektedir. Yalnız, gözden kaçan bir husus daha var ki, belirli gruplar için seçim zaten başlı başına bir geçim kaynağıdır. Özellikle, bizim gibi az gelişmiş ülkelerde, halkın gerçekleşmeyen ümitleri için seçim, ümitsizliğin ümidi olmaktadır. Türkiye, çok partili döneme geçtiği 1946 yılından beri bunu yaşamaktadır. Köylünün karnını yarmışlar, kırk yıl; memurun karnını yarmışlar, kırk ay; siyasetçinin karnını yarmışlar, kırk seçim çıkmış. Ülkemiz, bana göre pek önemli olmayan seçim çalışmaları ile zaman kaybederken ülkenin önemli sorunlarına zaman ayıramamaktadır.

Sevinmek mi, ağlamak mı gerekir bilemiyorum, ama bugünkü gazeteler IMF ile yapılacak olan 25 milyar dolarlık 1,5 yıllık anlaşmanın manşetlerini atmışlar. Ülkemiz o hale gelmiş ki, dış yardım olmasa devletin çarkı dönmüyor. Elbette, bu anlaşmanın bazı şartları da, yine gazetelerde var: Bazı maddelerin KDV oranları yükseltilecek, büyüme 0 olacak, kamu harcamalarından 10 milyar dolarlık kesinti yapılacak ve enflasyon 12-15 arasında olacak. Ben bu ön şartları pek yadırgamadım, zira borç alırken akıl da alırsınız. Para veren, parasının geri dönüşünü garantiye almak ister. Tabiatıyla, bunu anlamı açıktır ki, fatura yine halkımıza çıkacaktır. Yaşamım boyunca hükümetler, halktan her yıl kemerleri bir miktar daha sıkmalarını istedi. Demek ki, 2008 yılında Küresel ekonomik kriz ve Ülkemizdeki kriz dolayısı ile kemerler epeyi miktarda sıkılacaktır.

Bunlar ortada bu şekilde dururken, TÜİK’in hesaplamalarına göre, 2007 yılında Ülkemizde yaşayan vatandaşların % 0,54’ü sadece gıda harcamalarını içeren açlık sınırının, % 18,56 ‘sı ise gıda ve gıda dışı harcamaları içeren yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna göre, 380 bin kişi açlık sınırının altında, 13,1 milyon kişi ise yoksulluk sınırının altında yaşıyor. 2008 yılı ve 2009 yılı rakamlarının kriz nedeniyle daha da büyüyeceği aşikârdır. Bunu açık olarak yazacak olur isek, Türkiye’de her 5 kişiden birisi açtır. Bilindiği üzere geçen yıl, nasıl ve neye göre tespit edildiği belli olmayan, TÜİK tarafından 4 kişilik ailenin açlık sınırı 237 YTL, yoksulluk sınırı ise 619 YTL olarak tahmin edildi. Ama, devletin resmi kuruluşu olarak bunları doğru kabul etsek bile, kırsal kesimde yaşayanlarda 2007 yılında yoksulluk oranının % 32,18’e; kentlerde % 10,61’e yükseldiği kaydedilmektedir. Kabaca ifade edecek olur isek, Ülkemizde 15 milyon insan yoksul olarak yaşamaktadır.

Madalyonun bir tarafı bu şekilde olmakla birlikte, Amerika ve Avrupa gibi gelişmiş ülkeleri bile şaşırtacak şekildeki lüks yaşamı Ülkemizde görmek mümkündür. Milyon YTL veya milyon dolarlık otomobil satıcılarının “Bu arabadan 50 adet sipariş verdik ama, şimdiden hepsi satıldı, kontenjan artırmak için uğraşıyoruz” ifadelerini çok sık olarak görüyoruz. Bir ay önce, Avrupa’daki 5 ülkeyi ziyaretim sırasında Türkiye’de olduğu ölçüde pahalı ve lüks araba görmedim. “Komşunuz açken, siz tok yatamazsınız” sözünü hep söyleriz, söyleriz de; komşumuz açken, garajımızda milyon dolarlık arabamız, lüks evimizdeki, lüks yatağımızda rahat, rahat uyuruz. Dikkatimi çeken diğer bir husus ise, Ülkemizde bazı değerlerin anlamı da değişti. Bir gün öncesine kadar meteliğe kurşun atan, sonradan milyoner olanlara,  akıllı diyoruz. Kara para, vergisiz para, üç kağıt alabildiğine başını almış gidiyor, hiç dur diyen yok. İnşallah yeni gelenler, benim yüzümü kara çıkarırlar, ben haksız çıkarım. Bunun için de özür dilemeğe hazırım.

Bütün bu sorunlar ortada dururken, seçim olsa ne olacak ki, ne değişecek ki ? Yoksullar, yine yoksul; götürenler, yine götürecek, devran yine aynı şekilde dönmeğe devam edecek.  Konya valisinin “Şu son sıra kalmıştı, o da altınla dolunca daha rüşvet almayacaktım. Ama, gelen boş sandıkla gelecek” sözü akıllardadır.

Bütün bunlara rağmen sizlere, gönlünüzce bir kurban bayramı geçirmenizi dilerim.

Saygılarımla.Bu Haber 1664 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI