Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Mart 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Abanın Altındaki Sopa
ecevit.osman@gmail.com

Daha önceki yazılarımda da üzerinde durduğum üzere, PKK’nın silah bırakma eylemine inanmadığımı ifade etmiştim. Zayıflayan kadrolarını toplamak, işleri daha iyi organize etmek bakımından ve özellikle de kimi ortamlarda söze iyi niyetini göstermek bakımından ortaya konulan sanal bir durumdur. Yoksa samimiyetlerine inanmıyorum, çünkü inanmamı gerektiren hususların gerçekleştiğini görmüyorum. İşin tuhaf tarafı, İmralı, PKK ve BDP beraberce atağa geçiyor. Abdullah Öcalan’ın 156 sayfalık söze demokrasi ile ilgili olan yol haritası açıklanıyor. PKK’nın ateşkesten vazgeçtiği ise, bir milletvekili tarafından açıklanıyor. Tabiatıyla burada durup bir miktar değil, epeyi düşünmek gerekir. Bu milletvekili, TC devletinin bir milletvekili midir ? Yoksa, bir terör örgütünün sözcüsü müdür ? Bu soruların cevaplanmasında yarar vardır. Bunlara cevap vermeden de sonuca gitmek mümkün değildir.

Otuz yıla yaklaşan terör ile, 40 bine yakın vatan evlâdının kanına, bütçeye 500 milyar dolara mal olan bu kan davasında kârlı çıkan kimdir ? Elbette, taraf olarak Türkiye ve  Kürtleri temsil ettiğini söyleyen PKK’da kârlı çıkmamış, kullanıldıklarının farkında değillerdir ve bu kafa ile giderlerse olayların kısır döngü içinde devam edeceği ortadadır. Burada kârlı çıkan kimileri de vardır ve bunlar da ortadadır. TSK’nın kullandığı silâhlar ile PKK’nın kullandığı silâhların aynı marka olması bunu açıklamıyor mu ? Osmanlıdan başlayarak, Türkiye Cumhuriyeti de dahil olmak üzere, bütün batı güçlü üniter bir devlet olarak TC’nin varlığını istememektir. Bugün, beyaz saraydan yapılan açıklamayı lütfen ibretle okuyunuz. Beyaz Saray, daha doğrusu Obama; Mısır, Tunus, Libya ve diğer Arap Ülkelerinde radikal İslam’a doğru kaymanın veya bir eksen değişikliğinden endişe duyuyorlarmış. Pek alâ ne isteniyor; ne anlama geldiğini anlayamadığım Ilımlı İslam istiyorlarmış. Emirleri başımızın üzerinde olur, hangi fabrika ise ısmarlayalım ve onu imâl edelim, ayıp olur dostlarımızı kırmayalım.

Buradan asla, Batı ve Amerika Bileşik Devletlerini de kınamak istemiyorum. Her ülke işine geldiği, yaptırabildiği ölçüde etkili olmaya çalışacaktır. Bu bakımdan onları bir bakımdan suçlamak da içinden gelmiyor. Lütfen, şöyle bir İslam’ı temsil ettiğini söyleyen ve İslam’ı yaşadığını söyleyen ülkeler göz atalım. İslam’da bile ortak paydaları yoktur ve birbirinin ezeli düşmanlarıdır. Mısır, İsrail ile Filistin’i teraziye koymuş ve İsrail’i tercih etmiştir. Halâ dün gibi hatırlarım, kahraman Mısırlılar, İsrail nüfusuna yakın bir ordu ile 6 gün içine bütün savaş araç ve gereçlerini bırakarak kaçmışlardır, Kahire’ye 50 km. yaklaşan İsrail ordusu, BM’lerin kararı ile durdurulabilmişti. Elbette, asla savaşın mazeretini veya onun iyi bir şey olduğunu söylemiyorum. “Savaş, insanlık tarihinde, insanın, insana karşı uyguladığı en iğrenç buluştur” ve tarih boyunca onun galibi kimse olmamıştır, kaybeden hep insanlıktır.

Seçim öncesinde kimileri oy kazanmak için içlerinde gizleyemedikleri tutkularını açığa vurmaktan da çekinmiyorlar. Ne koparır isek, kârdır mantığı ile bazı şeyleri ortaya atıyorlar. Kabul edilirse ne alâ, edilmez ise, seçim malzemesi olur, diye konuşuyorlar ve yine konuşuyorlar. Abdullah Öcalan’ın ev hapsi, seçimde milletvekili olması için aday  gösterilmesi ve dışarıya çıkarılması. Kimileri diyecektir ki, ağır cezaya çarptırılmış birisi için bu mümkün müdür ? Ebette, mümkündür. Sağ olsun parmaklar. Biz bu filmleri daha önce de gördük. Öcalan için açıkça belli olan, fakat oy alabilmek için kadavrası çıkmış birisinin idol haline getirmenin altında yatanın ne olduğu ortadadır. BDP, PKK ve İmralı beraberce bir şeyleri kurguladıkları ortadadır. Bununla kendi halkına hizmet ettiklerini düşünürken, kimi emperyalist’lere hizmet ettiklerinin farkında değillerdir. Batı ve Amerika Bileşik Devletleri, az gelişmiş ülkenin insanlarını sevmezler. Irak’ta ölen 30-40 Amerikalı önemlidir, ama bir buçuk milyon Iraklı sadece rakamdır. Tarihin hiçbir döneminde, gerçek insanlık değerleri ortaya çıkmamıştır. Batıdaki bütün devletler soykırımının ağababalarıdır ve onu çok iyi birler. Ama, kendi gözlerindeki mertek bir tarafa, üzüm çöpünü bahane ederek kendi çıkarları için kullanırlar. Burada sadece ve sadece kendi çıkarları vardır, bunun ötesi boştur. Saygılarımla.Bu Haber 1747 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI