Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
11 Mart 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Adaylardan adı netleşen yok…
musakiroglu@mynet.com

Seçime 90 gün kaldı. ‘Daha bayağı varmış’, diye geçmesin içinizden… Sayılı gündür çabuk geçer… 90 gün, yeri gelir 9 gün gibi olur.

 Bu günler var ya, asıl adaylar için geçmeyen, geçirilmesi zor günlerdir.

 Adaylar derken, daha o fasıl başlamadı… Aday adaylığı dönemi devam ediyor henüz.

 Bir ay sonra yani 11 Nisan’da, partiler milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na verecekler.

 Aday adayları için bu zamana kadar yaşananlar hazırlık safhası, ön çalışma dönemiydi. Asıl bundan sonraki bir ay içinde ‘dananın kuyruğu’ kopacak…

 *********************     ********************

Daha önceki seçim öncesi dönemlerden hatırlıyordum, böyle aday adaylığı sürecinde adaylığına kesin gözüyle bakılan bazı adlar belli olurdu.

 Ama şimdi bakıyorum da durum öyle değil. Bırak yeni aday adaylarının durumunu Ordu’da milletvekillerinden bile durumu belli olan, adaylığına kesin gözüyle bakılan nerdeyse yok sayılır.

 **********************     ***********************

Şimdi seçim sürecindeki son gözlemlerimi paylaşmak istiyorum sizlerle;

 AK Parti’den Ordu merkez bölgeyi temsil eden Sn. Hilmi Güler’le Sn. Enver Yılmaz, iki seferdir kaybedilen Ordu Belediye Başkanlığı seçimi ile 12 Eylül Referandumunda bu bölgedeki ‘Hayır’ oylarının çokluğunun hesabını vermekte zorlanıyorlar. Bakalım bu sefer faturayı nasıl öderler?

 Fatsa bölgesindeki iki vekilden Sn. Ayhan Yılmaz, geçen 4 yıl boyunca milletvekili olduğunun farkına varmamakla, bu iş için hafif kalmakla eleştiriliyor.

 Fatsa bölgesindeki diğer vekil Sn. Eyüp Fatsa’ya gelince; Sn. Fatsa kendi kulvarında güçlü, siyasi yetenek ve tecrübesi zengin birisi. Üç dönemdir vekillik yapıyor. Geçen seçim öncesi Fatsa’da durumunu yokladığımda, Sn. Fatsa ile ilgili genel bir memnuniyet söz konusuydu.

 Ancak bu sefer öyle görünmüyor sanki. Bu durumu merak ettim, sordum; “Sn. Fatsa çalışmadı, hizmet vermedi de mi böyle düşünüyorsunuz?”

 Hemen herkes “Çalıştı, hizmet verdi” diyor.

 “E peki o halde desteğiniz bu sefer niye zayıf görünüyor?” diye sorduğumda çok net bir cevap alamıyorum.

 Sn. Fatsa’nın durumunu ben Sn. Şükrü Yürür’e benzetiyorum. Her ikisi de bölgelerinde güçlü olduğu gibi partilerinin genel merkezinde de güçlü iki vekil. O yüzden partileri tarafından öyle kolay kolay kenara bırakılabilir adlar değiller.

 Ancak bu sanırım şöyle bir şey: İnsanın, madası çekerken yediği yemekle madası çekmediğinde istemediği yemek gibi bir şey sanırım. Sn. Yürür, bütün o hizmetlerine rağmen üçüncü dönem sonrası iki seçim sırasında seçmenlerde, alıştığı sıcaklığın yarısını bile görmeyince;  “Milletin benden madası geçti anlaşılan” deyip, bir kez daha milletvekili adayı olmak için çalışma yapmamıştı. 

 Sn. Yürür’ün bu sözü, bana Sn. Eyüp Fatsa’nın seçim bölgesindeki bu günkü halini hatırlattı. Ne kadar hizmet verirsen ver, günü gelip milletin madası geçti mi daha yemiyor!…

 AK Parti’nin Ünye bölgesine gelince;  görüldüğü kadarıyla Ordu’nun en rahat bölgesi bu bölge. Ünye bölgesini temsil eden Milletvekili Sn. Mustafa Hamarat, birinci dönemini başarıyla tamamlamayı beceren; lafa, dedikoduya, iftiraya kulak asmayıp işine bakan sağduyulu birisi. Seçim bölgesinde değişik partilere oy veren seçmenlerin genel kabulünü becermiş ender vekillerden olan Hamarat partisinin bölgedeki en önemli adı…

 *********************       ********************

Şimdi, şöyle üç soru sorarak bir değerlendirmeye varalım:

 1: AK Parti Ordu merkez bölgede Sn. Hilmi Güler ve Sn. Enver Yılmaz’ı aday göstermediği takdirde oy kaybeder mi?

 2: AK Parti Fatsa bölgesinde Sn. Eyüp Fatsa’yı ve Sn. Ayhan Yılmaz’ı aday göstermediği takdirde oy kaybeder mi?

 3:  AK Parti Ünye bölgesinde Sn. Mustafa Hamarat’ı aday göstermediği takdirde oy kaybeder mi?

 Ben bu üç soruyu 1 aydır üç ayrı bölgede cevaplandırmaya çalışıyorum. Ordu merkezdeki cevap; “Kaybettirmez, bu bölgenin katiyetle taze kana ihtiyacı var” şeklinde.

 Fatsa bölgesi Sn. Ayhan Yılmaz’ı iyi gene gidici olarak bellemiş. Sn. Fatsa için ise endişeleri var. “Değişmesi iyi olur, ancak onun verdiği hizmeti veren birisi aday yapılmazsa yazık olur “ görüşündeler.

 3: Ünye bölgesindeki cevap Sn. Mustafa Hamarat’tan yana. Sn. Hamarat gerek Ordu merkez gerek Fatsa bölgesi gerekse Ünye bölgesindeki siyasi etkin çevreler tarafından adı kesin Ordu Milletvekili adayları arasında görülen tek isim.

 **********************          **********************

Bir de şöyle bir soru sorarak konuya açıklık getirmeye çalışsak; AK Parti Ordu’da mevcut 5 milletvekilini geçtiğimiz seçimdeki gibi sıralayarak seçime girse o seçimdeki oyunun üstüne mi çıkar, altına mı düşer?

 Cevap: Altına düşer..

 NOT: Yarınki yazım CHP ve MHP’nin Ordu’daki son durumu üzerine olacak.Bu Haber 1886 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI