Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
26 Mart 2011 Pazar
MİSAFİR KALEM
İsmail Efiloğlu / Diyanet İşleri ne diyor?

Müslümanlık organ bağışı konusunda hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak biçimde açıktır ve organ bağışıyla hayat kurtarmanın sevap olduğunu bildirmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 1980 yılında aldığı karar aynen şöyledir: “Başkanlığımız Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 6.3.1980 tarih ve 396 sayılı uzun kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Bu karara göre organ nakli için şu şartlara uyulması gerekmektedir.

1.Zaruret halinin bulunması, yani hastanın hayatını veya hayati bir uzvunu kurtarmak için bundan başka çarenin olmadığının mesleki ehliyet dürüstlüğüne güvenilen bir tabip tarafından tespit edilmesi.

2.Hastanın bu yoldan tedavi edileceğine tabibin zann-ı galibinin bulunması.

3.Organ veya dokusu alınan kişinin, bu işlemin yapıldığı esnada ölmüş olması.

4.Tedavisi yapılacak hastanın da kendisine yapılacak bu nakle razı olması gerekir.

Sizin organınızı vereceğiniz kişinin yaptığı iyi ve fenalıklardan tamamen kendisi sorumludur.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 03.03.1980 tarihinde yapılan  açıklamanın tamamına bu adresten ulaşabilirsiniz. Türkiye Organ Nakli Derneği’nin resmi sayfasına ise şu adresten ulaşabilirsiniz.

Hıristiyanlık, Yahudilik, Budizm ve diğer dinler de, organ bağışını insan sevgisinin bir parçası olarak kabul etmektedirler ve bu alandaki çabaları destekledikleri gibi, din kurumları organ bağışının yaygınlaşması için özel çabalar yürütmektedirler.

Kişisel Görüşüm:

Ülkemizde onbinin üzerinde organ bekleyen hasta mevcut. Türkiye’de ani ölüm sayısı yılda ortalama 60-70.000 arası. Bu kadar çok ani ölümlerin yaşandığı bir ülkede bu kadar çok organ ihtiyacı olan hastanın olması üzücü. Kadavradan organ nakli ülkemizde gerçekleştiriliyor. Ölümlerden 100 saat sonra bile organ nakli mümkün olabiliyor. İnsanlar organlarını bağışlamaktan dinsel gerekçelerle korkuyor veya çekiniyor. Ülkemizde organ bağışı konusunda yeterince bilgilendirme yapılmıyor. Organ bağışı merkezlerine kolayca ulaşılamıyor. İlgili kurumların web siteleri güncellenmiyor, iletişim bilgileri verilmiyor. Okullarda organ bağışı konusunda gençleri bilgilendirici ders içerikleri bulunmuyor.

Kısacası Organ Bağışı ülkemizde ihtiyaç duyulan ama üzerine düşülmeyen bir konu… Önem verilmesi gerekiyor.. Siz ölürken başkasına hayat olabilir, onun yaşamasını sağlayabilirsiniz. Onu her gün çektiği işkenceden kurtarabilirsiniz. Siz de organ bağışında bulunmak istiyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna giderek ilgili bilgileri alıp organlarınızı bağışlayabilirsiniz..Bu Haber 2121 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI