Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
23 Mart 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Otogar konusunda profesyonel düşünmek gerekiyor
musakiroglu@mynet.com

Bir seneyi geçti, otogarla ilgili ilk yazımda, bir şehir için otogarın önemine dikkat çekmiştim.

Ve demiştim ki: Otogarlar bir şehrin aynasıdır. Bir otogara uğrayan kimse, otogara şöyle bir bakar, şehir hakkında olumlu ya da olumsuz karar verir. Otogarı beğenirse hiç görmediği şehir için “Güzel bir yer” der. Beğenmezse; “Bu şehir güzel değilmiş” der, kötü kanaat sahibi olur.

Buradan hareketle Ünye’nin yıllardır olmayan, olsa da kullanılmayan otogar eksiğine dikkat çekmiş. Çevreyolu yapılırken artık otogar sorunumuzun da çözülmesinin önemine değinmiştim.

Daha sonra birkaç yazı daha yazdım. Otogar nereye yapılırsa daha iyi olur? sorusuna, gerekçeleriyle yanıt teşkil eden yer önerdim.

Benim önerdiğim yer nokta yerden çok, otogarın yapılması gereken bölgeyi tarif ediyordu.

Bölge olarak, çevreyolunun Akkuş-Niksar Yolu’nu kestiği kavşak bölgesini önerdim.

Çünkü bu bölge Ünye’nin doğu ve batı istikametinin kuzey güney ekseninde buluştuğu merkez nokta…

Kaldı ki tam bu bölgede Karadeniz Bölgesi’nin ulusal ve uluslar arası en büyük kavşağı yapılıyor. Batı’dan Avrupa, İstanbul, İzmir Ankara bölgesinden doğuya Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan, Rusya, Orta Asya’ya giden yol, güneyden Akdeniz’den Karadeniz’e ulaşan yolla işte tam bu noktada buluşacak önümüzdeki süreçte.

Ünye’nin otogarı, oteliyle, moteliyle, eğlence-dinlence mekanlarıyla, büyük iş merkezleriyle işte bu kavşakta olmalı. Böyle tasarlanmalı, ileriye doğru böyle düşünülmelidir.

Yapılan bazı açıklamalarda bu bölgede böyle bir yer olmadığı söyleniyor. Niye yok ki; çevreyolunun güneyinde Saca’dan Çatalpınar’a doğru olan bölge tam da böyle bir iş için uygun değil mi?

Para mı yok?

Bulunur, yeter ki işin gerekliliğine inanılsın, olaya ileriye doğru ve büyük bakılsın.

 

***                      ***                   ***

Bu ara gazetemizde röportajlar yapıldı, otogarın nerde olması soruldu Ünyelilere… Saca bölgesi,, mevcut otogar ve Çaybaşı yolu olmak üzere daha çok üç yer üzerinde görüşler geldi. Bunlardan Saca-Çatalpınar bölgesi daha çok doğru bulundu. 

Ama ilginçtir; 22 senedir mevcut otogar yerine gitmemekte direnen Ünyeli otobüs işletmecileri ve minibüsçüler şimdi de tutmuş diyorlar ki “En uygun yer mevcut otogarın bulunduğu yer.”

Madem en uygun otogar yeri orasıydı da niye bu zamana kadar gidip orayı çalıştırmadınız? Bütün ısrar, teşvik, baskı ve zorlamalara rağmen neden oraya soğuk baktınız?

 

Şimdin ne değişti de, yeni otogar mevcut otogarın bulunduğu yere yapılsın diyorsunuz?

***                      ***                   ***

Bir de bazıları, otogarın Ünye dışından birilerine yaptırılacağı, yabancılar tarafından işletileceği endişesi taşıyor; “Otogarı mutlaka Ünyeliler işletmeli” diyorlar.

Niye mutlaka Ünyeli olsun ki?

Bu işte asıl önemli olan Ünyeli olması mı, yoksa iyi bir işletici olması mıdır?

Eğer Ünyeli değil de örneğin Konyalı birisi otogarı çok daha iyi işletecek, hakkını daha iyi verecekse ekonominin kuralı gereği işletme hakkı onun değil midir?

Ha.. gönül tabi ki Ünyeli iyi bir işletmecinin otogarı alıp işletmesini ister. Ama Ünyeli olmasından çok, öncelikle iyi bir işletmeci olduğu için bunu hak etmelidir.     

***                      ***                   ***

Sonuç olarak; otogar çevreyolunun Saca bölgesinde Çatalpınar istikametine doğru bulunan geniş alanda birçok hizmetin verildiği bir merkez olarak düşünülürse..

Olaya katiyetle profesyonel bakılır, gerekirse yap-işlet prensibinden hareketle işletmeci olarak kendini bu alanda ispatlamış birine ya da birilerine verilir de yaptırılırsa doğru yapılır diye düşünüyoruz.Bu Haber 2394 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI