Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Mart 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Ballı Börek
ecevit.osman@gmail.com

Seçimler yaklaşıyor ve bununla ilgili olarak milletvekili aday adayları da mantar gibi ortaya çıkıyorlar. Nerede ise, özellikle de geniş tabanlı partilerde 10 misli kadar aday var. Ortaya ben milletvekili olacağım diye çıkılacak. Bunlardan kimileri, Ankara’da belirli şekillerde elemeğe tabi tutularak, milletvekili listeleri ile sıralaması yapılacak ve seçimlerde seçmen sadece oy atacağı partiye oy verecek ve bunun adına da demokrasi diyeceğiz. Benim hep merak ettiğim husus bütün liderler demokrasiyi dillerinden düşürmemelerine rağmen, bunu uyguladıklarına şahit olmadım. Zira, demokrasi kelimesinin içinde halk (=Demos) olmasına rağmen bunu görmek mümkün değildir. Bu böyle olduğu için, milletvekili olacak aday adayları halktan kopuk olarak, adaylıklarını kendileri ilân ediyorlar. Tabiatıyla bunu  takiben de, Ankara ile sıkı dirsek temasları ortaya çıkıyor ve sonunda listeler hazırlanıyor. Milletvekili seçildikten sonra ise gerek oylamalarda ve  gerekse parti başkanlarının icraatlarında hiç muhalefet olmuyor ve liderler dikensiz gül bahçesinde istedikleri gibi at koşturuyorlar. Demokratik yaşama geçtiğimiz 1946 yılından bu yana, bu hep böyle geldi ve böyle gidiyor. Bu anlayış özellikle, halkın karşısında, halka ve hakka hizmet için bulunduklarını ifade eden liderlerin, halkın yerine karar veren kutsallar olduğu anlayışının öne çıkmasına neden olmaktadır.

Demokrasimizin kesintiye uğradığı dönemleri çok iyi hatırlıyorum. O dönemde de, açıkça halkın adayları seçerken gerekli duyarlılığı veya daha doğrusu bunu gereği gibi yapamayacağı anlayışı hakimdi ve bunun için listeler halkın yerine kimileri tarafından yapılmıştı. Bu anlayışın halâ devam ettiğini görüyoruz. Halkın oyları ile aday olacak olan, daha sonra milletvekili adayı ve milletvekili olan birisi, esas gücün millet olduğunu, onun üzerinde bir gücün olmadığı inancı içinde ve gelecekteki milletvekilliğinin de buna bağlı olduğunu bilerek hareket edecektir. Bundan dolayı, gerek ülkesi ve gerekse seçildiği bölge için olan yanlış kararlara kerhen bile el kaldırmayacak, kaldıramayacaktır. Geleceği, bölgelerden gelen güçlü insanların oy potansiyeline bağlı olan lider de, onlarla çalışmak durumunda bulunacaktır. Böyle bir seçim siteminde parti liderleri, tek lider, tek seçici olmak bir tarafa, kendisine oy getirecek olan güçlü insanların ortaya çıkarmağa gayret edecektir. ABD’lerinde ben bir partinin liderinin başkan adayı veya başkan olduğunu görmedim. Parti teşkilatı başkadır, seçimlerde başkan veya milletvekili olarak lanse edilecek olan kişiler başkadır. Bu kişiler, Amerika Bileşik Devletleri kazan, partililer kepçe olarak adayların, kariyer, bilgi ve beceri, kişilik, aile yapısı, geçmişini eleyerek, ararlar ve lanse ederler. Durum sadece bununla da kalmaz, bu şahıs veya şahısların belirli şekillerde, halkın huzurunda da sınavlardan geçmesi gerekir. Elbette, bu şekildeki seçim sisteminde başarısız olabileceklerin seçilmesi de mümkün olabilir, ama bu oldukça düşük bir ihtimaldir. Bizler yeni bir şey icat edecek değiliz. Sadece ve sadece, seçimlere halkın dahil edilmesi şeklinde seçimin düzenlenmesi gerekmektedir.

Defalarca yazdım, parti teşkilatını A dan Z’ye kadar şekillendiren parti başkanıdır. Bunlar da Ankara’da kurultay olarak toplanıp parti başkanını seçiyorlar. Ankara toplanan kurultay üyelerinin, kendilerini seçen liderden başkasına oy vermesi saf dillik olacaktır. Bundan sonra parti lideri, mahalli seçimlerde üç bine yakın belediye başkan adayını ve 550 adet milletvekili adayını belirleyecek ve bu şekilde seçime gidilmektedir. Meclis dikensiz bir gül bahçesi olacak ve parti başkanı ne isterse yerine getirilecektir. Bu hususu birçok milletvekili ve partililerle konuştum ve münakaşasını yaptım; bana bir idealist olarak söylediklerimin doğru olduğunu, fakat bunu uygulamanın mümkün olamayacağını söylediler. Niçin ? Diye sorduğum zaman, malûm olan mazeretleri ortaya koydular. Bu şekilde devam ettiği takdirde, demokrasimizin olgunlaşması, istenilen seviyeye gelmesi ve bunlardan daha önemli olan, yaratıcı beyinlerin siyasette yer alması mümkün değildir. Beyaz zambaklar memleketinden Snalmann’ın “Her ülke kendine lâyık insanlarla idare edilir” ifadesi yerine gelmektedir. Ben ballı börek peşinde koşan değil, halkı temsil eden onların seçtiği, hakkın yolunda olan, doğruyu ve her zaman doğruyu ifade eden insanların seçilmesini istiyorum. Saygılarımla.Bu Haber 2931 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI