Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
25 Mart 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Çevre Derneği, TÜÇEP, TEMA ve MOBESE...
musakiroglu@mynet.com

2009 yılı yazında Ünye’ye gelen misafirimi gezdirmek için Ünye’den çıktık önce Kale’ye uğradık. Oradan devam ettik Düzsaylan üzerinden İnkur’a çıktık, sonra Tekkiraz’a geçtik. Tekkiraz’dan Çaybaşı’na döndük, oradan indik İkizce’ye… Sonra Akçay’a sahil yoluna geldik.

Ünye’ye gelen misafirlerim eğer Karadenizli değil, bu bölgeyi bilmiyorlarsa hava müsait, zamanımız yeterli olursa bu hattı böyle onlara özellikle gezdiririm. Bunu niçin yaparım; bölgemiz, bu bölgeyi bilmeyen insanların gözünde yemyeşil bir dünyadır. İşte o yeşil dünyayı derinlemesine göstermek için misafirlerimi bu hatta geziye çıkartır, dolaştırırım.

2009 yazındaki misafirimi dolaştırıp Akçay’a indiğimizde çok iğrenç bir kokunun ortasında bulduk kendimizi. Gelen koku; o civarda denizin kenarındaki Ünye çöplüğünün etrafa saldığı kokuydu.

Misafirim, “Bu civarda kimyasal üretim yapan bir sanayi tesisi falan mı var?” diye sordu.

Yüzüm kızara, kızara misafirime durumu anlattım.

Misafirim, inanamadı. “Ünye’de çevre konusuna duyarlı sivil toplum kuruluşları yok mu? Tepki göstermiyor mu? Böyle bir şeyi nasıl kabul ediyorsunuz?” gibi şaşkınlığını belirten sorular sordu.

Tabi, ben pek rahat cevap veremedim. Daha çok sustum.

Ha.. bir de aynı günün akşamı misafirimle sahilde gezmeye çıktığımızda Çömlekçi’den denize dökülen kanaldan yayılan lağım kokusu üstüne üstlük olmuştu.

Misafirim Ünye’de şahit olduğu çevre kirliliği konusunu ondan sonra hiç unutmadı. Her görüştüğümüzde bana son durumu sordu.

Neyse ki, Ünye çöplüğünü bulunduğu yerden kaldırmak üzere Ünye Belediyesi, Canik Belediyeler Birliği üyesi komşu belediyelerle önemli bir çalışma başlattı.

En son bunu söyledim misafirime, “Ünye çöplüğü bulunduğu yerden kaldırılıp yapılacak katı atık depolama tesisinde toplanacak” dedim. Böylelikle misafirime karşı çevre konusunda duyduğum yüz kızarıklığımı ve ezikliğimi bir nebze de olsa azaltmış oldum.

Misafirim Ünye’deki durum karşısında; “Ünye’de çevre konusunda duyarlı sivil toplum teşkilatı yok mu? demişti ya. Bu konuda son gelişmeleri anlattım kendisine dün akşamki görüşmemde. Ünye Çevre Derneği, Temiz Ünye Çevre Platformu ve yeni kurulan TEMA Ünye Şubesi’ni söyledim.

Bu kuruluşların faaliyetlerinden örnekler verdim. Çevre konusundaki titiz ve duyarlı çalışmalarını anlattım.

Misafirim Ünyeli değil ama bir Ünyeli kadar sevindi duyduklarına. O sevinince ben de sevindim mutlu oldum tabi.

Ünye’de çok önemli bir bilinç gelişmesi yaşanıyor; çevre değerleri, doğal varlık ve güzelliklerin korunması bilinci.

Aslında bu bilinç gelişmesi zaten vardı da örgütlü hale geldi. Gelişmenin asıl önemli yanı işte bu.

Önce Ünye Çevre Derneği ki, kurulduğundan bu yana sürekli aktif, sürekli çalışma içinde.

Temiz Ünye Çevre Platformu (TÜÇEP) ise, ‘bir başladı pir başladı’ kabilinden fırtına gibi maşallah..

TEMA Vakfı’nın Ünye yöneticileri; kurulur kurulmaz ilk programlarını gerçekleştirdiler, ağaç dikme kampanyası düzenlediler.

sacası çevre değerlerimiz ve doğal varlıklarımız emin ellerde… İçimiz rahat nihayet.

Emin ellerde derken bu işin başındakiler bütün her şeye yeterler anlamında söylemedim, yanlış anlaşılmasın. Onlara bizim destek vermemiz, işbirliği ve güçbirliği içinde olmamız gerekir. Yoksa zayıf kalır, gelişemez yok olurlar.

*********************** **********************

 

Ünye’ye MOBESE kurulmasının iki senedir yakın takipçisiyiz. Medya Ajans Yayın Grubu olarak, can ve mal varlığının emniyeti açısından çok önemli gördüğümüz MOBESE’nin Ünye’de hala kurulmamış olması çok önemli bir eksikliğimizdi.

Dün AK Parti Ordu Milletvekili Sn. Mustafa Hamarat’a anlattım olayı. Sn. Hamarat; olayı yakın takibine aldığını, önümüzdeki günlerde bir çalışma başlatılacağını söyledi.

Yine dün Ordu’da yapılan Aylık Takip Toplantısı’nda Vali Sn. Orhan Düzgün bir kez daha Ünye’de MOBESE kurulması için çalışma başlatılmasını istemiş.

Sanki iş iyice ısındı. Bu sefer bu iş geriye bırakılmaz, Ünye’de MOBESE sistemi kurulur gibi görülüyor.

Biz süreci yakından izlemeyi sürdürüyoruz. Çünkü Ünye’de herkes gibi MOBESE sistemini çok önemsiyoruz.Bu Haber 2209 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI