Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
31 Mart 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Bir Damla Petrol, Bir Damla Kan
ecevit.osman@gmail

Libya’daki olaylara bir göz attığımız zaman, bu filmin defalarca çevrildiğini görüyoruz. Petrolün bulunduğu alanlara ait planların ne zaman yapıldığı ve bununla ilgili kararların nasıl verildiğini bilmeyenlerin sığ düşüncelerini gazetelerde okudukça ve açık oturumlarda dinledikçe, bu insanların hiçbir bilgi sahibi olmadan sadece, Karagöz Perdesinin önündeki olayları yorumladıklarını ve perdenin arkasında neler olduğunu bilmedikleri veya bilemediklerini görüyorum. Yeterli bilginin olmayışı, sığ bilgilerle; elbette bu yanlış yorumlarla, yanlış sonuçlara varılmaktadır. Tarihi okumayanlar ve onu iyi bilmeyenlerin  yanlış yorumlarla, vardıkları yanlış kararları hep gördük ve duyduk. Tarih’te “Zıtlıkların paralelliklerini veya paralelliklerin zıtlıklarını” hep görürsünüz.

Londra’da,1833 yılında deniz kabuğu ticareti yapan, Marcus Samuel adlı İngiliz’in oğlu Marcus Junior’un babasına ait kuruluşu, büyük bir petrol ithalat ve ihracat kuruluşuna dönüştürmüştü. Birbiriyle rekabet halinde olan İngiliz ve Hollanda şirketlerinin beraberce çalışmalarının çok yararlı olacağı düşünülerek; 1903 yılında Asiatic Petroleum Company kurulmuştur. Çok başarılı olarak geçen dört yıldan sonra, Royal Dutch/Shell şirketler grubunun oluşturulması ile, ortaklık dünya çapında operasyonları kapsayacak şekilde genişletildi. Bu ortaklık bugün de sürmektedir. İki ana şirket, kendi işlerini ayrı, ayrı yürüterek % 60’ı Royal/Dutch Petroleum’a, % 40’ı Shell Transport ve Trading Company’e ait olmak üzere, 1700 ‘ün üzerinde dünya çapında aktif şirketlerin oluşturduğu grubu meydana getirmiştir. Şirket bu şekilde gelişmesini sürdür iken, olaylar istenildiği gibi başarılı şekilde gitmemiştir. Bu şirketler grubunun 1890’lı yıllara gelindiğinde pek parlak dönemde olmadığını; hatta, yönetim kurulu başkanı Kessler iflasın eşiğine gelmiş olan şirketten ümidini kesmiş, şirketi tasfiye etmeği bile düşünmekteydi. Ancak, şirketin bu kötü gidişi, Conda Adası Şube Müdürü olan genç Henry Wilheim Augustus Deterding (1866-1936)’in Kessler’i ziyareti ile değişecektir. Sonradan Sir unvanını alacak ve Dizbağı nişanını taşıyacak olan bu genç Yahudi, kendisi gibi Yahudi olan Shell Transport  ve Trading Co., adlı nakliye firmasının sahibi Markus Samuel ile imzalayacağı ortaklığın ardından, daha çok mücadeleye girdiği ve dünyanın gördüğü en büyük petrol tröstü Standart Oil’i tasfiye etmeği başararak, İngilizleri dünya petrol imparatorluğunun başına oturtmuştur.

Dünya petrol alanlarının bulunduğu sahaların büyük bir kısmına, o zamanlarda Osmanlı İmparatorluğu hakim idi. Deterding Osmanlılarla iyi ilişkiler içine girerek; jeolog, arkeolog adı altında petrol mühendislerini Orta Doğuya göndererek petrol sahalarını tespit ettirmiştir. Romanya, Kafkasya, Azerbaycan, İran, Arabistan, Kuveyt, Kuzey Afrika petrol havzalarının yerlerini belirlemiştir. Elbette, bununla kalmayarak Orta Doğunun dışındaki, dünyanın diğer petrol alanları da belirlenmiştir. Özellikle, İngiltere dünyadaki yayılma politikalarında petrol sahalarını içine alacak şekildeki yapı içindedir. Bu petrol sahalarını tespiti, makalemizin başında da ifade ettiğimiz gibi, kan ve para üzerine kurulmuştur. Aynı durum aradan geçen 100-200 yıllık süreç içinde halâ devam etmektedir. Kuveyt-Irak savaşına batılıların müdahalesi, Irak’a İngiliz ile Amerika güçlerinin müdahalesi, Libya’ya müdahale’nin temelinde Deterding’in planları yatar. Elbette, sırada İran vardır, ama nasıl bir plan düşündüklerini Allah bilir, bunun nasıl olacağını gelecekte göreceğiz. Batılılar bu müdahalelerle bir taş ile iki kuş vurmayı planlıyorlar. Elbette, birincisi dünya nimetleri güçlü olan batılılarındır anlayışı içinde, petrol alanlarını ele geçirmek olarak söylenebilir. İkincisi ise, III. Bin yıl Hıristiyanlık yılları olarak ilân eden batının, dünya üzerindeki Müslüman topluluklarını ortadan kaldırmalarına yöneliktir. Fransız Dış İşleri Bakanının ağzından kaçırdığı cümlenin anlamı da budur. Bunun başka izahı yoktur. Yalnız, mazlum milletler üzerlerine ölü toprağı serilmiş şekilde, batının emellerine çanak tutmak bir tarafa onlara yardım etmektedirler. Allah’tan onlara bilim, akıl ve izan vermesini niyaz etmekten başka ne yapabilirim. Bir an önce akıllarını toplamaları temennisi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1556 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI