Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
2 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Tüh be, birinciliği Rusya'ya kaptırmışız...
musakiroglu@mynet.com

       Yüksekokulda okuduğum sırada sınıfımızdan bir arkadaşın Türkiye güreş şampiyonasında 2. olduğunu öğrendiğimizde çok şaşırmıştık.

 

       Adı Engin olan arkadaşımız futbol oynuyordu, güreşle alakası ise hiç ama hiç yoktu.

 

       Kendisine; “Engin ne iş, sen güreşir miydin?” diye sorduğumuzda, Kayseri’yi gezip görmek için turnuvaya katıldığını, bu arada bir de 2.lik alarak geri dönmesinin kendisi için iyi bir hava olduğunu söyledi.

 

      Sonra okul güreş takımının hocasından öğrendik; Engin’in güreştiği kiloda sadece iki güreşçi varmış. Engin, diğer güreşçiyle güreşmiş, yenilmiş. Yenen güreşçi birinci, Engin ise ikinci olmuş.

 

      Biz bunu öğrendiğimizde topluca güldük. Bunu gören güreş hocası; “Gülmeyin derecenin ve reklamın iyisi kötüsü olmaz. Dereceye gir, reklam yap ta neyle yaparsan yap” dedi.

 

      Çok ilginç, aynı zamanda çok saçma bulduğum Hoca’nın bu sözünü o gün bugündür hiç unutmadım.

 

       Önceki gün internette haberlere bakarken Türkiye’nin yaptığı bir derece dikkatimi çekti. Türkiye sigara tüketiminde Rusya’dan sonra dünyada ikinciymiş.

 

       Düşündüm, eğer güreş hocasının dediği gibi ‘derecenin ve reklamın iyisi kötüsü olmaz’ sözünden hareket edersek, haber “sevindirici”ydi.

 

       Ama sigaranın fert ve toplum sağlığına verdiği zararlar, maddi ve manevi kayıplar noktasından bakarsak haber üzücüydü.

 

       Aynı gün konuyu arkadaşlara açtım, konuşurken bir arkadaş dedi ki; “Tüh be köz gibi birinciliği Rusya’ya kaptırmışız, öyle mi!?”

 

      İnternetteki haberde ayrıca neler söyleniyordu bakın: "Türkiye, sigara kullanan ülkeler arasında ikinci, sigaranın zararlarını bilen ülkeler arasında da birinci sırada yer alıyor. Bağımlılar arasında gazeteci, doktor ve öğretmenler ilk sıralarda bulunuyor.”

 

      Millet olarak sigaranın zararlarını bilen ülkeler arasında birinciyiz. Ama sigara tüketiminde ikinciyiz. Çelişkiye bak…

         

         Bir de ülkemizde sigara bağımlıları arasında gazeteci, doktor ve öğretmenler ilk sıralarda yer alıyormuş.

 

         Bak şimdi anlaşıldı neden ikinci olduğumuz. Sigaranın zararını en çok bilen doktorlar, eğitim-öğretim veren öğretmenler, topluma kanaat önderliği yapan gazeteciler sigara bağımlılarının başında gelirse sonuç başka ne olabilirdi ki…?

Hani derler ya “İmam ..urursa cemaat ..armış.”

 

         Kapalı yerlerde sigara yasağı getirilmesinin ardından ben sigara içen sayısının düşeceğini düşünmüştüm. Bu yüzden her fırsatta sigara satıcısı bayilere satışlarının düşüp düşmediğini soruyorum. Aldığım her cevap ise; “Düşüyor” oluyor.

 

        Peki, buna ne diyeceğiz? Kapalı yerlerde sigara yasağı öncesinde en çok sigara tüketen ülke olarak 8. sıradaydık. Şimdi ise 2. sırada. Hani sigara içen sayısı düşüyordu. Görüyorsunuz ya tam tersi artmış.

 

       Buradan Yeşilay Ünye Temsilcisi Sn. Arif Takıcı’ya bir iki cümle etmek istiyorum:

      “Sn. Takıcı; yıllardır tek başına tek askerli bir ordu misali çalışıyor… Bıkmadan… Usanmadan… Dahası hiç yorulmadan mücadele ediyor… Sigaranın, alkolün, uyuşturucunun insanlık için ne denli bir felaket olduğunu anlatıyorsunuz.

 

      Sizi bütün içtenliğimle kutluyorum. Kaldı ki ülkemiz, sizin gibilerin verdikleri bilgiler sayesinde sigaranın zararlarını en iyi bilen millet olarak birinci sırada yer alıyormuş.

 

      Sn. Takıcı, bu nasıl iş? Hem zararını en iyi bilet milletiz hem de en çok sigara tüketen ikinci ülkeyiz… Bunun bir izahı olmalı.

 

      Bu izahı yapsa yapsa siz yaparsınız, diye düşünüyorum.

   

      Bir de sigara bağımlılarının başında doktorların, öğretmenlerin, gazetecilerin gelmesi konusunda neler söyleyeceksiniz?Bu Haber 2778 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI