Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Dananın kuyruğu bir hafta sonra kopuyor
musakiroglu@mynet.com

Önümüzdeki Pazartesi ‘dananın kuyruğu’ kopuyor. 12 Haziran Genel seçiminde partilerin milletvekili sıralamasını yaptıkları listeler seçim kuruluna verilecek.

 

         Demek ki; TBMM’nin yeni dönem milletvekili adayları önümüzdeki haftadan itibaren saha mücadelesine başlayacaklar.

 

         12 Haziran seçimlerinin asıl ateşi 12 Nisan’dan sonra yanacak, seçim atmosferi asıl o tarihten itibaren ısınacak.

 

          Siyaset işte tam o sıralarda heyecanlı ve güzel oluyor. Diğer zamanlar, siyaset yapma değil icraat yapma zamanı. Ama bizde sap saman misali karışıyor siyaset dönemi ile icraat dönemi birbirine karışıyor, seçim öncesinde de seçim sonrasın da maalesef siyaset şovu ha bire sürüp gidiyor. Bu yüzden de siyasetin güzelliği bozuluyor.

 

 

        ***********************      ***********************

 

        Milletvekili adayları kesin listelerinin açıklanmasına bir hafta kala aday adaylarının görüntüsü ne? K ulislerden ve perde gerilerinden perdenin önüne neler yansıyor?

 

        AK Parti cephesi:

 

        AK Parti, 2002 ve 2007’deki iki seçimin ardından Ordu merkezde ve Fatsa bölgesinde ilk kez aday belirleme konusunda iki arada bir derede kalmış görüntüsü veriyor.

 

       Ordu merkezde daha önceki seçimlerin banko adayları Sn. Hilmi Güler ve Sn. Enver Yılmaz, Ordu Belediye Başkanlığı seçimlerinde ve 12 Eylül Referandum’unda alınan başarısız sonuçların ardından gidici, en azından içinden birisi gidici olarak görülmeye başlandı. Muhtemel gidici ad ise Sn. Yılmaz olarak yorumlandı.

 

       Bu dönemde Ordu merkezde iki güçlü aday adayı sahneye çıktı. Bunlar:                         Sn. Bahar Çebi, Sn. Fatih Han Ünal. İkisi de yetişmiş, siyasi alt yapısı olan, tabanda geniş desteğe sahip iki aday…

 

      Parti olsun, taban olsun bu iki adın ikisinin birden listede olmasının Ordu merkezdeki oy oranını ciddi oranda artıracağını çok iyi biliyor.

 

      İşte bu yüzden son günlerde Sn. Hilmi Güler Ankara ya da İstanbul’dan aday yapılıp bu iki adın listeye konacağı yönünde söylentiler dolaşmaya başladı.

 

      Ayrıca Ordu merkez kamuoyu havaalanı temeline kitlenmiş durumda. Eğer seçim öncesi temel atılır, havaalanı inşaatına başlanır, milletvekili adayı olarak da yeni yüzler sıraya konulursa Ordu merkezde AK Parti’nin oylarının çok artacağı görüşü hakim Ordu kamuoyunda.

 

      Fatsa’ya gelince; Fatsa’dan Ordu’daki AK Parti temayül yoklamasına çok az katılım oldu. Bunun sebebi ise, bir milletvekilinin temayüle katılmama çağrısı yapmasına bağlandı.

 

     Bu çağrıyı yapan milletvekilinin ayrıca, Sn. İsmet Erçal’ın adaylığına karşı olduğu, bu nedenle temayüle katılanlara Sn. Erçal’a oy verilmemesini istediği iddiaları da dolaşıyor piyasada.

 

     Bu iki iddia ne kadar doğrudur, ne kadar yanlıştır parti yetkilileri tabi ki bunu çok daha iyi bilir. Ama görünen o ki, Fatsa bölgesinin güçlü milletvekili Sn. Eyüp Fatsa ile teşkilatlarda ve tabanda hızla güçlenen Sn. İsmet Erçal arasında, AK Parti tercih yaparken çok zorlanacak.

 

     Peki, parti ikisini birden listeye koyar mı? Çok zor, çünkü her iki aday da Kumrulu, diğer ilçelerin tepkisine yol açılabilir. Ayrıca Fatsalılar, aday adayı Abdulkadir Kibar’dan umutlu, kendisi için iyi bir yerden sıra bekliyorlar.

 

    Ünye bölgesi daha önce de belirtmiştim çok rahat. Mevcut Milletvekili Sn. Mustafa Hamarat’ın 2. ya da 3. sıradan aday olacağı parti içinde genel kabul görmüş gibi. Ünye bölgesinden diğer aday ise Sn. Hasan Karaoğlan. Sn. Karaoğlan 2007’de       7. sıradan adaydı. Bu seçimde ise kendisi için daha alt sıralardan bir yer umuluyor.

 

    Son söylentiler, iddialar ve perde gerisinden sızan doğruluğu kesin olmayan bilgilere göre AK Parti’nin Ordu sırasındaki ilk dördü şöyle:

 

    1: Hilmi Güler ya da Ayşe Bahar Çebi, 2: Mustafa Hamarat, 3: Eyüp Fatsa ya da İsmet Erçal, 4: Hilmi Güler başka yerden aday yapılırsa Fatihan Ünal ya da Hasan Karaoğlan.

 

    5. ve 6. sıra için ise: Abdülkadir Kibar, Kadir Özdemir, İhsan Şener, Kutsi Yerebasmaz gibi adları geçiyor.

 

Not. Yarın CHP, MHP ve Bağımsız aday Murat Hazinedar’la ilgili yansıyan bilgi, iddia ve söylentileri yazacak, güçlü ihtimallere işaret edeceğim.Bu Haber 2596 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI