Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Ağustos 2010 Pazar 09:24
MİSAFİR KALEM
FATMA CANBULAT ERDEM - Kutup yıldızı Ünye
Çevre Mühendisi Hürriyet Gazetesi Gönüllü Muhabiri

Ünye, gitmesem de gelmesem de uzakta olan köyümdür (!) benim. Memleket kavramı Karadenizlilerde sanırım daha güçlü hissediliyor. Yeni tanıştıkları insanlara  öncelikle, “Nerelisin?” diye soran Karadenizliler oluyor.

Önemlidir hemşeri olmak bizim için. Tatillerde oraya kaçmak, geçmişine koşmak, sokaklarında tanıdığın yüzleri görmek, eski okulunun yolunda yürümek, pazarını gezmek, çocukluğunun tatlarını, kokusunu tekrar içine çekmek.

Ünye’den uzaklara gitmek için o günlerde verdiğin mücadele, şimdi de buralarda daha fazla kalabilmek için yaratılan bahanelere dönüşür. Akrabalık, komşuluk, arkadaşlık, tanıdıklık önemlidir küçük yerlerde. Çat kapı gidersin konu komşuna. Büyükşehirlerin bürokrasisi yoktur orada. Seni güler yüzle, sorgusuz sualsiz kucaklar çaldığın her kapı.

Ünye özeldir, deniz kentlerinin kendine özgü sıcaklığı ve samimiyeti vardır onda. Sahile çıkarsın,  eşini dostunu görür kucaklaşır, sohbet edersin. Yüzüncü Yıl’da oturur, bir çay içersin denize karşı. Muhakkak bir tanıdık gelir oturur masana. Eskileri konuşursun, Ünye’yi konuşursun en önemlisi. Gitmişsindir ancak, bir yanın hep orada kalmıştır. Gönül bağı vardır aranda, senin geçmişindir, çocukluğun, ilk gençliğindir. Her köşesinde bir anın vardır. Belki, platonik bir sevgili bir köşe başında, belki de, mis gibi sıcak ekmek kokusu İsmet Amca’nın fırınından yayılan.

Ünye’yi bizim için vazgeçilmez yapan anılardır. Yaşanmışlıktır, eskilerdir. Biz o eskilere ek yapmak isteriz, kitabın sayfaları artsın isteriz. Yeni anılar, yani yaşanmışlıklar isteriz. Ünyemiz yenilensin isteriz. Bizim hatırladığımızdan daha da güzel olsun isteriz. Tüm eleştirimiz, tüm şikayetimiz de bundandır. Ünye’ye döndüğümüzde, çocukluğumuzdan kalan yıldızımızın daha da parlamasını Kutup Yıldızı olmasını isteriz. Bizim için Kutup Yıldızıdır çünkü Ünye. Ona bakarak yolumuzu buluruz. Nerden geldiğini bilen insanlar, nereye gideceğini de bilir.Bu Haber 3694 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : İfade Tarih : 26 Mart 2012 / Pazar Üye Adı :Necla Şimşek
Yazı çok güzel ifade edilmiş, teşekkür ederiz Fatma Canbulat'a Ünye ile gönül bağımız vardır. Ünye'yi bizim için vazgeçilmez yapan anılardır. Yaşanmışlıktır. Eskilerdir. Saygılarımla, Necla Şimşek
Başlık : ÜNYE Tarih : 29 Ocak 2009 / Pazar Üye Adı :AYŞİN BOZ
ÖYLE GÜZEL ANLATMIŞSIN Kİ; ŞAİRİN İSTANBUL İÇİN DEDİĞİNİ ÜNYE İÇİN DİYESİM GELDİ "ŞİMDİ ORDA OLMAK VARDI ANASINI SATIM" SAYGILAR...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI