Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Nisan 2011 Pazar
MİSAFİR KALEM
Mustafa Ürer (İşadamı) / 1946'dan beri siyaseti takip ediyorum

Ben 1934 doğumlu iş adamı Mustafa ÜRER "im 1946 seçimlerinde 12 yaşında idim. O zaman açık oy gizli tasnif yasası vardı. Babam yol parası, mal parası vermekten bıkmış olacak ki, Adnan Menderes’in partisinde yer aldı. O zaman Saylan Köyü’nün Hüsemli Mahallesi’nde ikamet etmekteydik. Mahalleden 15-20 kişi babamın yanında yer alarak Menderes'e oy verme kararı aldılar. Babamla birlikte bende gittim. Babamın ismi okunduğunda, Menderes'in kağıdı sandığın dışında yoktu. Babamın nerde Menderes’in pusulası diye bağırdı. Ondan sonra oy pusulasını çıkardılar. Oylama bitti, odayı kapatıp, içerde oyları saydılar. Demokrat Parti’ye 1 oy çıktı. Babam; “Bu oy benim mi, eşimin mi?  Ayrıca benim bildiğim bir sürü kişi oy verdi, en az 15 20 oy olması lazım” dediğinde. Sandığın başındaki süngülü jandarmalar babamı oradan uzaklaştırdılar.

1948 senesinde İsmet Paşa Rusya’dan rahatsız olunduğu için NATO ya girmek zorunda kaldı. NATO'ya girdiğimizde ise, ‘Açık oy gizli tasnif olmaz, gizli oy açık tasnif olmalıdır’ denildi. Bu şekilde yasa düzenlendi. Ve Menderes 1950 seçimlerinde tek başına iktidar oldu. Dozerler, grayderler bir anda her tarafta millete hizmet vermeye başladılar. Türkiye şantiye haline geldi. Menderes bütün gücüyle çalışarak, millet için elinden geleni yapamaya çalıştı. Verem, sıtma, tifo gibi hastalıklar her tarafta insanların canını alıyordu. Eğer Menderes iktidar olmasaydı veremden bende ölebilirdim.

1954 seçimleri geldi, Menderes iki vilayet hariç bütün vilayetlerin seçimlerini kazandı. Ondan sonra muhaliflerin tahrikleri başladı. En sonunda Menderes erken seçim yapmaya karar verdi. Yine ekseriyetle hükümet oldu.

Bunun üzerine  İsmet Paşa Meclis’te bir konuşma yaptı. Bu konuşmasında "Bundan sonra sizi bende kurtaramayacağım'" dedi. Bilindiği gibi 27 Mayıs darbesi yapıldı. Bunun üzerine Menderes’i Kütahya da yakaladılar. Dönemin İçişleri Bakanı Namık Gedik’i evinde camdan atıp öldürdüler ve intihar ettiğini söylediler.

Sonunda Yassı Ada Mahkemesi kuruldu. Nihayetinde Menderes iki ve iki bakanı idam edildi.

 Ben Atatürk hariç bütün başbakanları gördüm. 1954 yılında Menderes'in gençlik kollarında bulundum. Fakat bu başbakanların sağına baktığımda Menderes hariç sevapları %5Ö, günahları da %50’dir. Menderes’e ve bugünkü başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan'a baktığımda sevapları % 100’dür. Günahlarını göremedim.

Muhalefet partileri bol bol vaade bulunuyorlar. Bir söz vardır; “Lafla peynir gemisi yürümez'"diye. Ama hükümet laf değil hizmet ediyor. Ordu’ya 1.5 saatle gidiyordum, şimdi ise yarım saatte gidiyorum. Altmış yıldan beri kara yoluyla Ankara'ya gider gelirim. 15 saatte de gittim, 8 satte de… Geçenlerde ise arabamla Ankara'ya 4 saatte gittim. Gözlerim yaşardı. Muhalefet hesap soracağını söylüyor, bunların hesabını mı soracak acaba?

Bir diğer konu sağlığa gelelim. Bu hükümet gelinceye kadar bir sağlık karnesiyle bütün köyün insanları ilaç alıyordu. Bu kurumun başında da Kılıçdaroğlu vardı. Bizim Ünye’ye doktor bisikletle geliyordu, bir yıl sonra ise en lüksünden araba alıyordu. Doktorların gövdesi hastanede, akılları özel muayenehanelerindeydi. Vatandaş doktor parası ödemekten çoluk çocuğuna bakamıyordu. Başbakanımız ‘ya hastane, ya yazıhane’ dedi. Keza diğer kuruluşlarda da buna benzer değişiklikler ve yenilikler aldı başını sürüp gidiyor. Bunun mu hesabını mı soracak muhalefet?

Fakat bir şeye değinmeden geçemeyeceğim. Ordu vilayetimizde 5 tane milletvekilimiz var. Ben hiçbirini tanımıyorum, görmedim de. Bütün iş adamı arkadaşlarımla bir araya geldiğimde bu mevzu konuşuluyor, onlar da aynı şeyi söylüyorlar. Acaba bu milletvekilleri ne iş yaparlar? Seçim bölgesinde hiçbir yere uğramazlar mı, ziyarete bulunmazlar mı? Bunu merak ediyorum.

Hep beraber yiyelim, içelim de Sayın Recep Tayip Erdoğan'a her namazın peşinden dua edelim. Bu Haber 2265 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI