Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Nisan 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Şiddet
ecevit.osman@gmail.com

Ülkemizde şiddetin süratle yayın hale geldiği bir tarafa, yetkililerin konu ile ilgili hiçbir tedbir almadıkları ve bunları vakayı adliyeden kabul ettikleri kanaati ortaya çıkmaktadır. Her gün gazeteyi açtığımızda, kan kokusundan midemizin bulandığı gerçeği ortadadır. Buna nasıl bigâne kalınabiliyor, bunu anlamak da mümkün değildir. Sudan sebeplerle insanların öldürüldüğü ve namus vakalarının güncel olaylar arasında yer aldığını görüyoruz. Kimse kusura bakmasın ama, namus davalarında anlamadığım, anlayamadığım husus, mağdurun cezalandırılmasıdır. Bir genç kız veya kadını, dahası cinselliği bile bilmeyen sabiyi bir sadist kirletiyor; aile veya kirleten tarafından bu mağdurun infazı yapılıyor. Ondan sonra, kadın ve insan haklarından bahsediliyor. 1400 yıl önceki cahilliye dönemindeki anlayıştan bunun ne farkı var ki ? Bence öncelikle, bu edebiyattan, lâf salatasından vazgeçerek, olaylar olmadan önlemleri alınmalıdır. 21. yüzyıldan bahsedeceksiniz ve sonra kimileri, diğer birilerinin, namus ve yaşam hakkını her gün gasp edecek ve bizler de seyirci olarak buna bakacağız.

Kırsal kesimde, komşu olarak yaşayanlardan birisinin köpeği var. Fakat, bu köpek özellikle belirli saatlerde ve geceleyin devamlı olarak havlıyor. Bundan rahatsız olan, diğer komşu birkaç defa şikayette bulunuyor. Köpek sahibi ise yapabileceği bir şeyinin olmadığını ifade ediyor. Durduk yerde komşular arasına, köpek meselesinden nifak girmiş oluyor. Tabiatıyla, köpek havlamaları devam ettikçe, diğer komşunun sinirleri de her geçen gün daha da geriliyor, bunu ortadan kaldırmak için de bir çare düşünür; fakat bulamaz. Bir gün kendi, kendine “Köpeği vurayım” der. Fakat, daha sonra “Ben köpeği vurur isem, komşum da beni vurur”; öyle ise, en iyi yöntem “Komşuyu vurmak” der ve komşusunu vurur. Pek alâ, bu mantık ile neyi halletmiş olduk. Köpeğin sesi kesildi mi ? hayır. Ama, durduk yerde bir cana kıyılmış olduğu gibi kan davası da ortaya çıktı. Ülkemizde işlenen cinayetlerin hepsinde bu mantık bulunmakta, en küçük meseleden dolayı insanlar öldürülmektedir.

Ben Kayseri’deki üç çocuğun ölümünde, daha da ileri giderek; mahalle sakinlerinden bu olayları bilenlerin olabileceğini, ama bana da dokunulur diye bunları gündeme getirmediklerini tahmin ediyorum. Birçok öldürme olaylarında, köyün ortasında veya şehrin ortasında katilleri gören olmuyor, hiç kimse şahitlik yapmıyor. Beni sokmayan yılan bin yaşasın misali, “O” yılan daha sonra kimlerini sokuyor, sokmağa devam ediyor. Bütün bu olaylarda hep “Polis çözsün” diyor ve kulağımızın üzerine yatıyoruz. Elbette, kulağın üzerine yatmakla olmuyor, bir gün sıra bana, sana ve diğerine geliyor.

Özellikle, son yıllarda çocuk yetiştirme ve eğitim-öğretimde; ailelerin ve maarif sisteminin sınıfta kaldığı gerçektir. Bana göre bu konu Türkiye’nin en önemli konusudur. Geleceğimizi emanet edeceğimiz nesillerin çok iyi yetişmesinde seferber olunmalıdır. Bunun anlamı, onların her istediğini yerine getirmek manasında değildir. Onların haklarını, neleri yapabilecekleri, neleri yapmamaları gerektiği öğretilmelidir. Okulda kavga eden çocuğuna “Seni döven çocuğun kulağını kopararak bana getirmek gerekir” diyen veya okulu basarak her tarafı dağıtan velileri her gün görüyoruz. Acaba bu ebeveyn çocuğunu ne kadar seviyor, öncelikle onu düşünmesi gerekmez mi ? Bunun yanında gerçekten düzgün olarak, kurallara ve kanunlara uyanların hakkı yenmiş olmuyor mu ? Giderek şiddetin yaygın hale gelmesinde, en önemli husus bu olsa gerektir. Bitip tükenmek bilmeyen aflarla, cinayet işleyenler, cinsel taciz yapanlar kısa sürede dışarıya çıkıyor ve çıktıktan kısa bir süre sonra, yine aynı suçu işliyor; içeriye giriyor ve yine bir süre sonra dışarıya çıkıyor. Kimileri de bunun için “İdam cezasını geri getirelim” diyor. Bir taraftan “Allah’ın verdiği canı, Allah alır” diyoruz; Allah adına can alanları devletin kanunları ile yok etmeğe çalışıyoruz. Toplumdaki namuslu insanları; sadece iki ayaklı ama, insan vasfına sahip olmayanların şerrinden korumak gerekir. Bu görev ise sadece devletin görevi olduğu kadar, bizlerin de görevidir. Bütün bunların temelinde, sevgisiz, çarpık, kadavra aile düzeni içinde yetişen bireyelerden kaynaklanmaktadır. Çocuklarımıza vereceğimiz en önemli miras sevgidir. Onun olmadığı yerde, hiçbir şey olmaz. Saygılarımla.Bu Haber 2001 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI