Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
12 Haziran sonrası daha güzel olacak...
musakiroglu@mynet.com

Geçtiğimiz hafta partilerin Ordu milletvekili aday adaylarından şansı olanların durumlarını yorumlamıştım. Bu yorumları ise duyumlardan ve vatandaşlar arasındaki söylentilerden hareketle ve sezinleme gücüne dayalı olarak yaptığımı da ayrıca belirtmiştim.

 

Konuyla ilgi yazdığım iki yazımda AK Parti’nin, CHP’nin ve MHP’nin muhtemel milletvekili adlarını vermiş, böylelikle ‘aday toto’ oynadığımı söylemiştim.

 

Listeler açıklandı, gördük ki Ordu ili “tsunamiye” toslamış… Geçtiğimiz dönemde seçilen 7 milletvekilinden 6’sı, ilimizden yeniden aday olamamış.

 

Tabiatıyla böyle bir durumda ‘aday toto’nun pek şansı olmaz… Ama bakıyorum da AK Parti’den gösterdiğim ihtimaller arasında Sn. Mustafa Hamarat’ı sırasıyla birlikte bilmişim. Sırasıyla bilemesem de ad olarak Sn. Fatih Han Ünal’ı bilmişim, Sn. İhsan Şener’i bilmişim.

 

CHP’den; Sn. İdris Yıldızı ve Sn. İdris Sami Tandoğdu’yu sıralarıyla birlikte bilmişim.

 

MHP’den, ihtimal dahilinde 1. sıra adayı gösterdiğim Sn. Yener Yıldırım’ı bilmişim. Sn. İsmail Faruk Aksu’yu bilmişim.

 

*******************    ******************

 

Tek bilemediğim ise Sn. İdris Naim Şahin oldu. AK Parti teşkilatlarının bile aklına gelmeyen Sn. Şahin’i müsaade edin de ben de bilemeyeyim.

 

Yalnız çok sayıda şahidim var; ben yılbaşından beri Sn. İdris Naim Şahin’in bu dönemde artık Ordu’dan aday olması gerektiğin söyleyip durdum. Demek ki Allah söyletmiş.

 

Hatta 15 gün önce, Ordu’da siyasetin nabzını iyi tutan eski siyasilerden, bu dönemde Sn. Şahin’in Ordu’dan aday olmayı düşündüğünü de duydum. Bunu da paylaştım yakın çevremle. “Böyle bir düşünce var, bilesiniz” dedim.

 

Ama yazmadım, yorumlarıma Sn. Şahinin adını özellikle katmadım. Şunun için bunu yaptım: Sn. Şahin, AK Parti gibi Türk siyasi tarihinde gelmiş geçmiş en güçlü partisinin en üst kurmaylarından birisi. Partinin uzun zamandır Genel Sekreteri, Genel Başkan ve Başbakan’ın çok yakını, en güvendiği adların başında geleni.

 

Biliyorum ki bu konumdaki siyasiler için karar tepeden çıkar, yer ve sıra tepede belirlenir. Bu konumda birisi için ihtimal dahilinde sözler etmek, ihtimal dahilinde yer göstermek, sıraya koymak şık ve doğru olmazdı.

 

İşte bu yüzden Sn. Şahin’i Ordu’dan aday gösterme, sıraya koyma gibi bir yol izlemedim, yorum yapmadım.

 

******************      *****************

 

Nitekim; benim temennim, Ordulu dostlarımın da dediği oldu. Sn. İdris Naim Şahin önümüzdeki dönemde Ordu Milletvekili olarak TBMM’ye gidecek.

 

Ben Sn. Şahin’in niye Ordu’dan aday olmasını istemiştim? Bakın şunun için: AK Parti’nin Ordu milletvekillerinden bazıları gerek kendi aralarında gerekse il ve ilçe teşkilatlarında tartışma ve hiziplere yol açıyorlardı.

 

Öyle ki, her milletvekili kendine bağlı teşkilat yöneticisi ve partili yandaş grubu oluşturmuştu.

 

Siyasette en tehlikeli durum işte bu durumdur. Böyle bir durumda içe dönülür, hizmete harcanması gereken enerji içerdeki tartışmalara harcanır.

 

Ordu’ya bir neşter atılması, bu tür yanlışlıkların kökten temizlenmesi gerekiyordu. Ayrıca bir daha bu yanlışlara düşülmemesi için de herkesin sözünü dinleyeceği bir “ABİ” ye ihtiyaç vardı.

 

Bir de, Sn. Şahin her ne kadar İstanbul Milletvekili olsa da fiilen Ordu Milletvekilliği yapması kadar doğal bir şey olamazdı. Şunu çok iyi tahmin ediyorum, Ordunun merkez dahil 19 ilçesinden bütün sorunlar kendisine intikal ediyor, herkes çözümü Sn. Şahin’den bekliyordur.

 

Sağ elle sol kulağı göstermek ne kadar çelişkili ise, İstanbul Milletvekili olup Ordu milletvekilliği yapmakta o kadar çelişkili bir durumdu. Doğrusu Ordu’dan Milletvekili olup Ordu’ya hizmet etmekti.

 

Ayrıca bir şey daha var. Sn. Şahin katıksız bir Ordu sevdalısıdır. Bunu da her platformda gösteren bir hemşerimizdir. İnsanın sevdası nereye aitse kendisi de orda olmalı, öyle değil mi?

 

Gerek AK Parti’nin bütün Ordu teşkilatları gerekse Ordulular önümüzdeki dönemde Sn. idris Naim Şahin’i yanı başlarında görmenin şansını yaşayacaklar.

 

Ayrıca hizmet akışında da rahatlama ve hızlanma olacağı için bütün Ordu önemli bir avantaj ele geçirmiş olacak.

 

Diğer taraftan CHP ve MHP’nin adaylar da seçme adaylar. Hemşerileri için çalışacak ruh ve kabiliyet taşıdıklarına inandığımız adaylar.

 

Kısacası; 12 Haziran sonrası Ordu için daha güzel olacak.Bu Haber 2266 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI