Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
14 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünyeliler hak ettikleri sıraya konuldu
musakiroglu@mynet.com

Partiler bilerek, bilinçli mi yaptı yoksa öyle mi denk geldi? Bilemiyorum ama tesadüfünde böylesi…

AK Parti’den Sn. Mustafa Hamarat, CHP’den Sn. Sami Tandoğdu, MHP’den  Sn. İsmail Faruk Aksu, Has Parti’den Sn. Hasan Kartal, DP’den Sn. Yakup Halıcı, SP’den Sn. Veysel İlhan, BBP’den Sn. Erol Özkan, HEPAR’dan Sn. Hakan Açıkgöz…

Yukarıda zikrettiğim adayların hepsi Ünyeli ve hepsi de partilerinin Ordu 2. sıra milletvekili adayıdır.

İster bilinçli yapılsın, isterse tesadüfen olsun sıralama hakkaniyetli ve doğru olmuştur. Çünkü Ünye ilimizin en büyük ilçesidir, dolayısıyla sırası 2. sıradır.

Şöyle bakıyorum, kimseye iltifat borcum yok, ama görüyorum ki adayların her biri bu işe çok layık…

AK Partili Sn. Mustafa Hamarat: Önceki dönemde kendisini ispatladı. Daha yaşı genç ve Meclis’te ilk dönemi olmasına rağmen bölgesinin hemen her tarafının nabzını sürekli elinde tuttu… İhtiyaçları yerinde tespit etti… Sorunları bire bir dinledi… Çözüm için sürekli koştu, işleri ve sonuçları takip etti… Kısacası gayretli bir vekil profili çizdi.

Kendisinde benim gördüğüm asıl özellik şu: Sn. Hamarat;  bilmem ne köyündeki köprünün başı için gereken 5 traktör malzemeyi takip ederken aynı zamanda Ünye Akkuş-Niksar yolu gibi ulusal ölçekteki büyük bir işin de takipçisi olabiliyor. Bu iki işi birlikte ajandasında tutabiliyor, çözüm üretebiliyor. Önümüzdeki dönemde de Mecliste bulunması tecrübe birikimi ile birlikte bölgemiz için şans olacaktır.

CHP’li Sn. Sami Tandoğdu: Sn. Tandoğdu yüzünün sıcaklığı ve halka olan yakınlığı ile siyasette çok önemli bir renktir. Önceki dönemde vekillik yaptı. Muhalefet milletvekilinin bölgesine hizmet getirmede etkisi ve gücü tabiatıyla zayıftır. O da ne yaptı? Kar, kış kıyamet demedi, düştü yollara doktoru olmayan sağlık ocaklarında halkı muayene etti.

Sn. Tandoğdu’nun 2. sıraya konması 1. sıradaki Sn. İdris Yıldız’ı ‘Kesin milletvekili yapar’ diye yorumlanıyor. Eğer zor olan başarılır Sn. Tandoğdu milletvekili seçilirse bunda asıl katkı kendisinin olacaktır.

MHP’li Sn. İsmail Faruk Aksu: Sn. Aksu Genel Başkanı’nın danışmanı. Bu yüzden Genel Merkez’de iyi tanınıyor olabilir ama bölgede tanınmıyor. Seçilebilir mi? Çok çalışması lazım. Ama genç, birikimli birisi olarak siyasette yer alması kazanç olur.

Has Parti’den Sn. Hasan Kartal, DP’den Sn. Yakup Halıcı, SP’den Sn. Veysel İlhan, BBP’den Sn. Erol Özkan, HEPAR’dan Sn. Hakan Açıkgöz…

Bunların partileri barajı aşar, önce birinci sıra seçilir, ardından 2. sırada kendilerine şans doğar mı? Onlar da çok iyi biliyorlar ki çok zor, hatta imkansız.

Ama siyaset en başta medeni cesaret gerektirir. Bu adaylar medeni cesaret örneği sergilemiş, aday olmuşlardır. Kendilerini tebrik etmemek haksızlık olur.

Bu yazıyı okuyunca dersiniz ki; Ünye’den bir adayımız daha var AK Parti 1. sıradaki Sn. idris Naim Şahin…

Ben, Sn. Şahin’in aday yapılmasını Ünyeli olup, Ünye bölgesine faydalı olması olarak görmüyorum. Bunu tamamen partisinin stratejik bir uygulaması, Ordu için olması gereken bir durum olarak değerlendiriyorum.

Sn. Şahin siyasette, Ünye üstü, Ordu üstü, Türkiye ölçeğinde yeri olan birisidir. Partisinin çok önemli organı olan Genel Sekreteri’dir. Aynı zamanda Başbakanın çok yakınında, yanı başında yeri olan güçlü bir AK Partilidir.

Böyle birisinin Ordu’daki işi; partisinin Ordu milletvekilleri, il, ilçe ve belde teşkilatları başta olmak üzere bütün organları arasındaki uyum ve koordinasyonu sağlamak… Dengeleri kurup gözetmek… Ordu’nun her tarafını aynı görüp her alanda eşitliği sağlamak olacaktır diye düşünüyorum.

Tam da bütün bunlara Ordu’da çok ihtiyaç vardı. AK Parti’nin Ordu’da iç çekişme ve tartışmalarda kaybettiği enerjinin dışa dönük kullanılması gerekiyordu. Ve bunun için de mutlak surette bir büyüğe, “ABİ”ye ihtiyaç vardı. Benim görüşümce Sn. İdris Naim Şahin bütün bunlar için Ordu’dan aday yapıldı.

O yüzden AK Parti’nin birinci sırasını sadece Ünye’nin değil bütün Ordu’nun adayı olarak görmek, Ordu’nun her tarafının hamisi, “ABİ”si olarak değerlendirmek gerekir.

Sn. Şahin’le birlikte Ordu ili TBMM’de olsun Ankara’daki bütün makam ve dairelerde olsun daha da güçlenecek, hizmet almada etkisini artıracaktır.

Kısacası; 12 Haziran sonrası Ordu geri kalmışlık kabuğunu daha güçlü kıracaktır.Bu Haber 2558 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Adaylarımız Tarih : 14 Nisan 2011 / Pazar Üye Adı :ibrahim yıldıran
Güldürmeyin insanı hocam.Ordu'da,Ünye'de 8 yıldır ne yapıldıysa hepsinde Sn.Şahin'in etkisi vardı zaten.Bundan sonra artı boncuk konduracağını mı zannediyorsunuz da halkı yönlendirmeye çalışıyorsunuz. Ben tarafsız seçmen olarak bütün adaylarımıza başarılar diliyorum.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI