Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
22 Nisan 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
İnsan ve Yine İnsan
ecevit.osman@gmail.com

Ülkemiz dahil bütün gelişmekte olan veya daha doğrusu az gelişmiş ülkelerin en önemli sorunu insan kaynağının ne anlama geldiği ve bunun ülke için ne kadar önemli olduğunun bilinmemesidir. Sadece bizden olsun da, kim olursa olsun kavramı zaten fakirliğin temel nedenidir. Atalarımız “Bir mıh bir nal, bir nal bir at, bir at bir bahadır, bir bahadır bir vatan kurtarır” diyerek, bunu veciz bir şekilde ifade etmiş olmalarına rağmen, bu göz önünde tutulmamakta, ülkemizde bütün aksaklıkların temelinde de bu yatmaktadır. Her ne kadar devleti idare edenler, bunu zaman, zaman söylemekle birlikte; uygulamasını hiç, ama hiç görmedim. Amerika Bileşik Devletlerinde iktidar değiştiği zaman, bununla birlikte; 300 milyonluk bir ülkede sadece 2000 kişi değişir ve bu kişiler değişeceklerini de bilirler. Bizde ise, iktidar değişmesi ile birlikte, en küçük düzeydeki memura kadar herkesin yeri değişir. Öncelikle şu açıkça bilinmelidir ki, bazı makamlar bilgi ve becerinin yoğun olduğu, teknik bilginin öncelikle kullanıldığı yerlerdir. Buradaki kritik bazı kimselerin değiştirilmesi ise, bir kaos ortamını ortaya çıkarmaktadır. Siyasiler ve TBMM temel kuralları ortaya koyarlar ve idareciler ise, bunu uygulamak mecburiyetindedir. Onun için demokrasiler üç temel unsur; yasama, yürütme ve yargı üzerine kurulmaktadır. Fakat, Ülkemizde bu üç unsur birbirine karışmış olarak ortaya çıkmakta ve iktidarlar bu üç hususu ellerinde tutmak istemektedirler.

Amerika Bileşik Devletlerinde bulunduğum süre içinde, Watergate skandalı ortaya çıktı. Cumhuriyetçilerin telefonlarının dinlenmesi durumunun tespit edilmesi üzerine, Adalet Bakanı Elliot Richardson, savcı Archibald Cox’u durumu tahkik etmek için görevlendirdi. Savcı yaptığı çalışmada, telefon dinleme olaylarının arkasında Amerika Devletleri Başkanı Richard Nixon’un olduğunu buldu ve Nixon’un çekilmesi gerektiğini adalet bakanına teklif etti. Bunun üzerine Nixon olayları inkâr ederek, savcı A. Cox’un görevden alınmasını, adalet bakanından istedi. Adalet bakanı savcıyı görevden almayınca, savcı da Nixon’a istifa etmesini, aksi halde soruşturma başlatarak onu mahkum ettireceğini söyledi. Bunun üzerine, 08 ağustos 1974 yılında, Nixon televizyonda bir konuşma yaparak istifa edeceğini söyledi ve ertesi gün istifa ederek görevinden çekilen ilk başkan oldu. Görüldüğü üzere, kendi partisinden olmasına rağmen; savcıyı görevden almayan adalet bakanı ve Amerika Bileşik Devletleri başkanını istifaya davet eden savcının olduğu insanların ülkesi ABD’dir. Burada savcı bir devlet görevlisi veya diğer bir deyimle memurdur ve adalet bakanı ise iktidarda olan partinin adalet bakanıdır, ama buna rağmen gelinen duruma bakınız.

ABD sevebiliriz veya sevmeyebiliriz, ama o ülkenin süper bir güç olarak ortaya çıkışında adalet sisteminin nasıl çalıştığına ait bu klasik örnektir. Bunun haricinde şunu da ifade etmek gerekir ki, bu ülkede başkanlar; tek başına parlamentonun gücüne eşit değerde bir güç ile donatılmıştır. Bütün bunlara rağmen bir savcı, kanunların verdiği yetkiye göre başkandan istifasını isteyebilmektedir. Tabiatıyla burada asla keyfiliğe ve hissi durumlara yer yoktur. Bir ülkede en önemli husus, adalet sistemi ve bunun gerçekten kanunların gösterdiği şekilde çalışmasıdır. Bizim tarihimizde de, kellesini koltuğuna alarak padişahlara karşı çıkan vezirler yok mudur ? Elbette, vardır. Bu adalet duygusu ve uygulaması Osmanlılarda dünya hakimiyetini ortaya çıkarmış ve bunun ortadan kalkması ile de yok olmuşlardır..

Lütfen, bir de yer altı servetleri bakımından çok zengin olan Müslüman ülkelere  göz atınız. Demokrasinin dışındaki idarelerin hüküm sürdüğü, ayaklanmalarla başa geçen ve ayaklanmalarla baştan atılan liderlerin 30-40 yıllık sultası sürmektedir. En büyük kötülüğü de halklarına yapmaktadırlar. Zira, zengin toprakların üzerinde sefil bir hayat yaşamakta ve batılıların oyuncağı olmaktan kurtulamamaktadırlar. Bir ülkenin en önemli zenginliği o ülkedeki yetişmiş, bilim ve beceri ile donanmış insan gücünün mevcudiyetidir. Bu insanlar haksızlığa tahammül edemezler ve bunu her ortamda ortaya koyarlar. Bu insanların ezilmesi ise ülkenin ezilmesi ve yoksulluğa mahkum edilmesidir. Fakirlik de buradan kaynaklanır, insanına değer vermeyen ülkeler insan fakiridir, fakir olmaya mahkumdur. Saygılarımla.Bu Haber 1939 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI