Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
26 Ocak 2009 Pazar 09:39
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Gazze ve Anti-Semitizm
Bu yazının gazetemizde yayınlandığı tarihte Gazze’deki insanlık dramı nerede ise 23. gününü dolduracak ve yaralı ve ölü sayısı ise binlerle ifade edilecek sayılara ulaşacaktır. İnsanlık ve demokrasi havarisi batı ile, din ve ırk kardeşi olan Arap ülkelerinden çık çıkmamaktadır.

Elbette, bunun sebepleri de vardır. Yalnız, sebep ne olursa olsun böyle bir kıyıma göz yummak, kıyımı yapanlar kadar suça iştirak etmek demektir. Bir önceki yazımda da ifade ettiğim ve İsrail tarafından yapılan açıklamalarda görüleceği üzere, işgal ve soykırım hareketi aşama, aşama devam etmekte ve sonuna kadar da devam edecektir. İsrail’in bu hareketini durduracak bir güç de yoktur. Zira, Müslüman ülkelerin Dünya kamuoyundaki ağırlıkları ve durumu bellidir. Bu arada basına yansıyan Olmert ve Bush görüşmesine değinmek isterim. Telefon görüşmesinde Olmert, Bush’a “Bileşmiş milletlerde, bizi kınayacak mısınız” sözüne cevapta, Bush tereddüt gösterince, Olmert telefonu Bush’un yüzüne kapatmıştır. İsrail’in hiç kimseden korkusu da yoktur, emrivaki ile hep yapacağını yapmaktadır. Şu açıkça bilinmektedir ki, İsrail Orta Doğu’daki arz-ı mev’ud’ da küçük bir Amerika olma yolundadır. Bütün bu trajik olaylar cereyan ederken, yani masum halkın üzerine bombalar yağarken  HAMAS’ı Gazze halkının bacakları arasına saklanmış olarak görüyoruz. Bana göre daha ilerisi bu örgüt, İsrail ile işbirliği içinde mi ? diye düşünmekten kendimi alamıyor. Zira, İsrail ateşkesi tek taraflı olarak ilan etmesine rağmen, HAMAS kendini galip ilan ederek, savaşa devam edeceğini bildirmektedir.

Olayların görülen kısmı bu olmakla birlikte, madalyonun bir de diğer tarafı vardır. Ülkemizde İsrail’e karşı yapılan kınama hareketlerinin korkulan tarafı, bunun anti-semitizm’e dönüşebileceği ihtimalinin olmasıdır. Bu bakımdan, yazarlar, yorum yapanlar, devletin her kademelerindeki yetkilileri ve siyasiler söylemlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Dini duyguların normal seyrinin üzerine çıkması, önü alınamayacak olayları ortaya çıkarabilir. Bütün bu kınamaların ve telin hareketlerinin sadece fikir düzeyinde kalmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca, bayrak ve kukla yakma olaylarını onaylayamıyorum. Ulu Önder Mustafa Kemal Paşa, İzmir’e Türk Ordusunun girmesinden sonra, İzmir Valiliğine girerken, üzerinden geçmesi için ayakları altına serilen Yunanistan bayrağını kaldırmış ve “Bayrak bir ülkenin onurudur. Düşman bile olsa çiğnenmemelidir” demiştir. İstanbul’da ortaya çıkan 6 eylül olaylarını benim yaşımda olanlar kolaylıkla hatırlayacaklardır. Bu olay o zaman ülkemizi milletlerarası seviyede epeyi yıpratmıştı. Onun için, bir ülkeyi ve onun yaptığı olayları onaylamamak ayrı bir şeydir, bunu ırkçı bir bakışla, anti-semitizm olayları haline getirmek ayrı bir şeydir. Özellikle, sözde Ermeni soykırım iddialarının gündemde olduğu bir süreçte, bunun aleyhimize bir durum olacağı fikrindeyim.

Bir çok ülke gezdiğim ve epeyi bir süre de dışarıda kaldığım için, şunu açıkça söyleyebilirim ki, milletler, asla diğer milletlere düşman olamazlar. Onları düşman yapan, siyasiler ve  emellerine alet eden idarecileridir. Bir ülkenin insanının beklentileri, diğer bir ülkedekinden farklı değildir. Her insan nerede olursa olsun refahı, barışı, garanti bir geleceği, çocuklarının geleceğini ve ülkesinin geleceğinin iyi olmasını ümit eder. Savaş, kırım, ırklar arası ve dinler arası mücadeleler asla insanlık yararına olmamıştır. Savaşların asla galibi yoktur. Kazanan da kaybeder, zaten kaybeden kaybetmiştir. Hayatı savaşlarla geçmiş olan Mustafa Kemal Atatürk “Savaş hayati olmadıkça bir cinayettir” sözünü bunun için söylemiş ve “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesini bize miras olarak bırakmıştır.

Tekrar, tekrar özellikle rica ediyorum, kim olursa olsun Gazze’de olan olaylar dolayısı ile kimilerini provoke ederek, Gazze’deki mezalimi telin maksadı ile yapılacak hadiselerin anti-semitizm’e dönüşmesini engellemelidir.

Her zaman akl-ı selimin ortaya çıkması ve bir an önce Gazze’deki kanın durması temennisiyle saygılarımı sunarım.Bu Haber 1679 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI