Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bayramcalı Aydın, adayları arıyor...
musakiroglu@mynet.com

Ailesi Kumru’dan göçmüş 25 yıldır Bayramca Mahallesi’nde oturan Aydın’ı ufak tefek çelimsiz haliyle görenler adamdan saymaz, çocuk yerine koyarlar.

Halbuki Aydın öyle çocuk mocuk değil büyümüşte küçük kalmış adam gibi adamdır.

Ben Aydın’ı 20 yıl önce tanıdım. O sırada Anavatan Partisi’nin müdavimlerindendi. Rahmetli Cemil Abi’yi (Cemil Yürür) çok severdi. Cemil Abi, ona sık sık yemek ısmarlar, harçlığını eksik etmezdi.

Aydın, filozof ruhlu birisidir, ayrıca siyaseti de çok sever. Sevmenin de ötesinde kendisini siyasetçi yerine koyar, seçim dönemlerinde meydanda boş kürsü bulduğunda çıkar nutuk atar.

O yıllarda bir gün Dönerçeşme Meydanı’na kurulu kürsüye çıkıp kendisine bağırıp çağıran polisler için; “Ey polis milleti siz beni azarladınız. Sizin topunuzu Tepealan’a sürdüreceğim” deyip bir de ‘kalay’ misali laf edince Cemil Abi hemen Aydın’ı susturur.

Tam o anda Cemil Abi’nin aklına bir muziplik gelir. Oradaki bir polise; “Çaktırma, sen şimdi bunu al götür savcıya. Ben savcıyı arayacağım, buna şöyle bir ders versin, korkutsun biraz” deyip Aydın’ı polisle savcıya gönderir.

Sonra öğrendik, polis, Aydın’ı götürüp savcıya teslim ederken; “Savcı Bey, bunu tanıyanlar Deli Aydın olarak bilir. Bilginiz olsun” der.

Cemil Abi’nin de telefonla arayıp haber verdiği savcı alır Aydın’ı karşısına; “Sen polislere sövmüşsün. Suç işlemişsin. Seni tutuklatacağım” der.

Aydın, bakar pabuç pahalı. Savcıyı yumuşatmak için; “Ey savcı milleti, ey polis milleti siz ne kadar iyisiniz. Polis olmasa beni buraya kim getirir, savcı olmasa beni kim tutuklatır.” gibi üst perdeden laflar etmeye başlar.

Savcı bakar karşısında deli gibi birisi değil, akıllıdan daha akıllı laflar eden birisi var.

Aydın’a deli diyenler için “Sana deli diyenin ……..” diye bir güzel “kalaylama” yapar, Aydın’ı salar.

Aydın çok geçmeden Dönerçeşme’de bir daha görününce oradakiler kendisine “Aydın, savcı sana ne dedi de saldı?” diye sorduklarında; “Sana deli diyenin ……… dedi” diye savcının “kalayını” söyleyince oradaki herkes buz kesilir.

 

Daha sonra takılmak için ikide bir; “Savcı sana dedi?” diyenlere Aydın; savcının söylediği sözü kasıla kasıla söyler, kendisine deli diyenlere inceden inceye bir güzel ‘giydirme’ yapar.

*********************      ********************

İşte o Aydın Cuma günü gazete bürosuna yanıma geldi. Çoktandır görüşmemiştik. Daha da zayıflamış, sakalları uzamış, yüzü gözü iyice kaybolmuştu.

Kendisini bu halde görünce bayağı üzüldüm; “Aydın, ne bu halin çok zayıflamışsın, hasta mısın yoksa?” dedim.

Aydın, her zamanki gibi kendinden gayet emin bir şekilde cevap verdi: “Reisim                       (bana reisim diye hitap eder) Anavatan’ın zamanında bol bol nohut, bulgur pilavı yerdim. Ama şimdi kuru ekmeğe talim ediyorum.”

Anlaşılan bizim filozof Aydın kıtlık dönemi geçiriyor!

Çıkardım harçlık verdim. Harçlığı alırken “Reisim adaysın, öyle mi?” dedi.

“Yok Aydın, aday falan değilim” dedim.

Bunun üzerine Aydın; “Parayı böyle bol verdiğin için aday sandım. Ama sen madem aday değilsin bana para verme. Adaylar kim, bana onları söyle” dedi.

Adayları saydım Aydın’a… Bulabileceği yerleri tarif ettim. Harçlığı da zorla kabul ettirdim ve yolcu ettim.

Şimdi Aydın adayları arıyor. Eskisi gibi nohut ve bulgur pilavı yemek için bir an önce adayları bulması lazım!

Adaylardan rica ediyorum: Bakın Ünye’de birbirine benzeyen insan o kadar çok ki… Ama Aydın bir tane…

Kaldı ki o siyaseti çok seviyor, siyasetçilere yakın olmak ona heyecan veriyor, mutlu ediyor. Hayattaki tek üzüntüsü ise kaybettiği babası… Aklına her geldiğinde gözleri sulanıyor, ağlıyor.

Bilemiyorum adayları bulabilir mi ama kim, hangi aday Aydın’a rastlarsa başını okşasın… Harçlığını eksik etmesin, sevaptır.Bu Haber 2366 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI