Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
26 Nisan 2011 Pazar
İSMAİL SARI
Çocuğunun Elinden Tutup Bayrama Gittin mi?

Asil bir millet olmak asil nesiller yetiştirmeyi gerektirir. Tarihimizin bütün devrelerinde buna özen gösterilmiştir. Bana göre bu konuda en özensiz devrede yaşıyoruz veya bir başka söyleyişle, çocuklarımıza en az değer verdiğimiz bir dönem geçiriyoruz.

Aziz Atatürk, Osmanlı asilzadelerinin çocuk yetiştirme konusundaki hassasiyetini bilerek ve yaşayarak yetişmiş bir insan olarak Cumhuriyetin ilk hediyesini çocuklara vermiştir. Asil milletin çocukları, kendilerine verilen değeri bilerek asil yetişsinler diye.

Devletin en üst kademelerinde görev üstlenmiş yöneticilerimiz de dahil birçok insanımız, eşlerin çalışıyor olması bahanesi veya gerçeği ile çocuklarını ehil olmayan bakıcılara emanet ederek yetiştiriyor. Zavallı çocuk, sabah kalkmadan işe gitmiş annesinin özlemi ile beklerken akşam da uyuyuveriyor. Uyku semesine ağlarken ağzına tutuşturuverilen anne memesi ile sesi kesiliyor ve bir defa daha aldatılarak uyutuluyor. Anne özlemi, devam ediyor. Çocuk için anne, sadece karnını doyuran ve onun ihtiyaçlarını gideren kişi değildir ki; anne her şeydir. Duygudur, sevgidir, histir, hayaldir ve çocuğun gelişmekte olan hayal aleminin her şeyidir.

Asil aile yapısının bir de kültür boyutu var ki, günümüz aile düzeninde kaybolup gitmiş. Milletimizin aile örneği, tarihte eşsizdir. Çocuk, bir aile için Allah’ın en önemli nimetlerinin başında gelir. Bugünkü anlamda çocuğa, eşlerin bazı zevklerine (gezmek, eğlenmek gibi) engel olan angarya gözü ile bakılmaz; Allah’ın emaneti anlayışı ile üzerine titrenir. Çocuğa verilen değer, maddenin ötesine geçer; onu adeta kutsallaştırır.

İşte bayramların bu anlayışlarla kıymeti bilinir. Bir çocuk için bayramın, aile kültürünün ortak devlet kültürü halinde çocuk kitlelerine ortak sunumu, hal ve hareketleri ile birlikte yaşanmasıdır. Bu nedenle dedim “Çocuğunun elinden tutup bayrama gittin mi?” diye.

23 Nisan Bayramı gibi önemli bir “Çocuk Bayramına” çocukların elinden tutarak aile bireyleri ile katılmak, çocuğun psikolojisinde çok olumlu etki yapar. Bunu yapmamak da aynı ölçüde ters tepki yaparBu Haber 2274 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI