Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
26 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Müsabaka 4-1-1'le başladı
musakiroglu@mynet.com

Siyasi partilerin Ordu il teşkilatları bir bir adaylarını tanıtıyor. Bu da demek oluyor ki; ısınma hareketleri bitti müsabaka başladı.

 

Peki müsabakanın başında ifade edilen iddialardan hareketle 12 Haziran'da sonuç ne olur?

 

Yaklaşık bir haftadır Ordu merkez, Ünye ve diğer bölgelerden tanıdıklarla görüşüyorum.

 

İki şey soruyorum...

Birincisi; yarın seçim olsa sonuç ne olur?

İkincisi; ise 12 Haziran'daki sonuç ne olur?

 

Yazıp not ettim; bu soruları toplam 46 kişiye sormuşum. 46 kişinin 33'ü birinci soruya; AK Parti 4, CHP 1, MHP 1 olur diye cevap vermiş.

 

Diğer 13 kişiden 6'sı; AK Parti 5, CHP 1 olur demiş. 4'ü; AK Parti 3, CHP 2, MHP 1 olur derken, kalan diğer 3'ü ise AK Parti 4, CHP 2 olur demiş.

 

Çoğunluğun iddiasına bakılırsa müsabaka 4-1-1 başladı.

 

Kaldı ki; ben hesap etmedim ama hesaplayanlardan dinledim; 2007 seçimlerinde alınan oyu 6 milletvekiline bölersek 4-1-1 çıkıyormuş.

 

Gelelim 2. sorunun cevaplarına;

 

İkinci soruya verilen cevaplardaki iddiaların bir kısmı çok enterasan...

 

46 kişiden 11'i; AK Parti 6-0 yapar diyor. 4'ü; AK Parti 3, CHP 3 olur iddiasında...   2 kişi; AK Parti 2, CHP 2, MHP 2 olur diyor, milletvekillerini eşitliyor.

 

Diğer taraftan Saadet Partisi ve HAS Parti'nin seçimde barajını aşacağı iddiasında olan 1'er kişi ise her iki partinin Ordu'dan birer tane milletvekili çıkartabileceğini söylüyor.

 

Görüldüğü gibi 46 kişinin 19 tanesinin kafası 1.5 aylık seçim süreci ile ilgili olarak karışık. Bunlar seçim çalışması sürecinin bir çok şeye gebe olduğunu, çok değişik sonuçlar doğabileceğini düşünüyorlar.

 

Geri kalan 27 kişiden 21'i; AK Parti 4, CHP 1, MHP 1 diye iddiada bulunmuş. 4'ü AK Parti 5, CHP 1 diye cevapladı. Geri kalan 2 kişi ise AK Parti 3, CHP 2, MHP 1 milletvekili çıkaracak dedi.

 

Yaptığım şey anket değil. 46 kişinin şahsi görüşlerinden hareketle iddialarını dile getirmekti. Ayrıca böyle bir çalışma 400 binin üzerinde seçmeni olan Ordu vilayeti için ne kadar bilgi verir, ne kadar gerçekçi olur bunu okurlarımın ve siyasilerin takdirlerine bırakıyorum.

 

Eski bir siyasetçi ve gazetecilik mesleğinin bana verdiği tecrübelerden hareketle mikro düzeyde de olsa ben bu iddiaları şöyle okuyorum:

 

* Ordulu seçmenlerin ekserisi AK Parti'yi 3. dönem için tekrar iktidar olarak görüyor.

 

* Yine Ordulu seçmenlerin önemli bir kısmı AK Parti'ye en az 4 milletvekili verirken, kalan diğer iki milletvekilinin yine AK Parti, CHP ve MHP arasında paylaşılacağı kanaatinde.

 

Tabi müsabaka henüz yeni başladı... Burada sözü edilen ihtimal bugünün güçlü ihtimali.

 

Ancak, güçlü ihtimalleri güçsüz ihtimaller bozamaz, yerine geçemez diye bir şey yoktur. İstisna teşkil etse de tarihte bunun örnekleri de bulunmaktadır.

 

Sonuçta iktidarda da olsa muhalefette de olsa seçim kazanmak için çalışmak, gayret göstermek siyasilerin birinci vazifesidir.

 

Yayın Grubu olarak önümüzdeki süreçte anketler yapacağız. Anket sonuçlarını sizlerle paylaşacağız. Bizim anketlerimizin ne kadar isabetli sonuçlar ifade ettiği önceki yıllardan bilinir.

 

Biz anketlerimizle ilk karneleri veriyoruz, sonuçta millet son ve sonuç karnesini veriyor. Hayırlısı...Bu Haber 3422 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : BENCE Tarih : 28 Nisan 2011 / Pazar Üye Adı :TİMUR YEDİYILDIZ
GÖRÜNEN OKİ 4-1-1 MANTIKLI AMA MHPNİN VEKİLLİĞİ SINIRDA GİBİME GELİYOR. SİYASET BU NE OLACAĞNI BİLEMEYİZ AMA GÖRÜNEN O. HELE 3-3 YADA 2-2-2 OLMASI İHTİMAL DAHİLİNDE DEĞİLDİR.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI