Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
27 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
İdealist insan olmak nasip işi...
musakiroglu@mynet.com

İdealizm insana çok yakışan, onu güzelleştiren yüce bir duygudur. Bu duyguyu yaşayan insanın yüzüne vurur idealizmin güzelliği. Davranışlarına yansır, ilişkilerinde farkındalığa yol açar.

 

Niye birden böyle idealizm geldi aklıma?

 

Aslında bu yazımı bir hafta önce yazacaktım. DP'den milletvekili adayı olan Sn. Yakup Halıcı gelmişti büroya. Adaylığını kutladım.

 

Ancak; Yakup Bey'in adaylıktatan pek hoşnut olmadığı gibi bir izlenime kapıldım.

 

Sordum kendisine; "Hayrola, seni adaylığa hazır gibi göremedim" dedim.

 

Yakup Bey; insanların "Madem aday olacaktın kazanabileceğin bir partiden aday olsaydın" diyerek, moralini bozduğunu söyledi.

 

Ben de kendisine; "Eğer bu tür laflara itibar edeceksen durma, hemen istifa et" dedim.

 

Ayrıca devam ettim: "Kazanabilecek bir partinin seçilir bir yerinden aday olmak herkese nasip olmaz, zordur. Ama buraya gelebilmek için idealist olmaktan çok güç lazımdır. Güçlü ilişkiler, güçlü destekler lazımdır. İnsanın olsun, siyasetçinin olsun hepsi kıymetlidir. Ancak, seçilemeyeceğini bile bile bir partiden aday olan insanın ideali olsun, o idealist insan olsun çok daha kıymetlidir" dedim.                                                                                                  

 

Yakup Bey teşekkür etti, bu sözlerimin kendisini tazelediğini söyledi.

 

Önceki akşam Saadet Partisi'nin Ordu'dan 2. sıra adayı SP eski Ünye İlçe Başkanı Sn. Veysel İlhan'ı dinledim. Konuşmalarında öylesine inanmışlık vardı ki... Savunduğu siyaset ve davasıyla öylesine et-kemik olmuş görüntüsü veriyordu ki...

 

Veysel Beyi; 2004 yılıydı SP'nin Ünye İlçe Başkanlığı'na yeni atandığı sırada birebir tanıma fırsatım olmuştu. Başkanlığına geldiği parti kendinden ayrılan grupla birlikte ağır bir vurgun yemiş, kolay kolay kendine gelemez bir görüntü veriyordu. Partisine tam o sırada, o en zayıf noktaya düştüğü sırada sahip çıkmıştı Veysel İlhan.

 

O sırada gerek yüzüne karşı gerekse içten içe takdirlerimi ve tebriklerimi belirtmiştim kendisine.

 

Sonra 2007 genel seçiminde partisinden Ordu 1. sıra milletvekili adayı olmuştu. Ara sıra çalışma yaparken görüyordum. Genellikle bir-iki kişi dolaşıyordu. Ekibi zayıf, gücü yok gibi görüntü veriyordu ama hep dolaşıyordu.

 

Çalışmaları kapsamında gazete büromuzu da ziyaret etti. O sırada büroda bulunan başka misafirlerle birlikte dinledik Veysel Beyi. Her tarafından idealizm fışkırıyordu...

 

Bürodan izin istedi ayrıldı, yan tarafımızdaki iş yerine geçti.

 

O ayrıldıktan sonra bürodaki misafirlerden birisi dedi ki; "Bu kadarı da fazla, insan kazanamayacağını bile bile böyle kendisini hiç bu kadar heder eder mi?"

 

Ben de kendisine; "Bir davanın büyüklüğü sadece savunduğu düşüncelerle değil, onu savunan inanmış insanlarla da ölçülür. Bence Veysel Bey'in idealizmi kendisini daha bir saygıdeğer yaparken davasının büyüklüğünü de ifade ediyor" dedim.

 

Büroda anlattıklarımı dinleyen , aslında dinlemeyen dinlemiş gibi yapan misafir, "Ben böyle idealizm falan anlamam, beni bozar" dedi. Müsaade istedi, çıktı gitti.

 

Aradan bir hafta geçti, geldi dedi ki; "Sen bu kadar idealizmi övüyorsun, idealist insanlara saygı duyuyorsun. Senin niye bir idealin yok o halde, niçin bir partide değilsin?"

 

Benim cevabım ise; "Ben de idealistim. Siyasi düşüncem özgürlükçü demokrasiden yana olmak. Eğer bu ülkede mevcut özgürlük ve demokratik hakları yok edip faşist bir rejime gidilmeye kalkışılsın bak o zaman nasıl canım pahasına karşı koyar, isyan ederim" oldu.

 

Zaman zaman karşılaşmalarımda takılırım o arkadaşa, "Ne yaptın senin de bir idealin oldu mu? derim.

 

Her seferinde "Hayır" cevabını verir.

 

Ben de "Demek ki bir insanın idealis olması da nasip işi. Senin nasibin bu konuda kıt anlaşılan. Senin adına üzgünüm" der geçerim.Bu Haber 2269 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI