Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
28 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Neresi yüksekokul istemiyorsa bize versin...
musaokiroglu@mynet.com

Neresi yüksekokul istemiyorsa bize versin...

Önceki gün gazete bürosunda sohbet ettiğim bir arkadaşla Ordu Üniversitesi'nin, kuruluşundan bu yana geçen 4 yıl içinde aldığı mesafeyi konuşuyorduk.

Sohbetimizin ana temasını ise vatandaşlardaki kendi ilçe ya da beldesinde yüksekokul kurulması isteği oluşturmuştu.

Gerek Ünye merkezinde gerekse çevresindeki Akkuş, Çaybaşı, İkizce ilçeleri ile Tekkiraz beldesindeki yüksekokul isteği ve çalışmalarının bölgemiz için önemine değinerek; sohbet ettiğim arkadaşa; "Sahi senin ilçenden ne haber?" diye sordum.

Arkadaşım; "Yok bir çalışma, olacağı da yok" dedi.

Sebebini sordum; o ilçenin en zengini olan aile eğitim çalışmalarına destek oluyormuş. Ama, ilçede ahlak bozulur diye yüksekokul gelmesine karşıymış.

Hoppala...

Arkadaşımın adını yazarsam ilçenin adı, ilçenin adını yazarsam o ailenin kim olduğu ortaya çıkar. Yanlış anlaşılmaya yol açar diye burada yazmıyorum. Kaldı ki; işin aslı bunlar değil, bu konudaki yanlış düşüncedir.

Bir yerdeki ahlakla-ahlaksızlıkla, yüksekokul-öğrenci arasında nasıl bir ilişki kurulabiliyor ise...

Ahlak ya da ahlaksızlık bireysel bir sorundur. Bunu tüm yüksekokula ve öğrencilerin hepsine mal etmeye kalkmak, haksızlık hatta ahlaksızlık değil de nedir?

Ünyeliler, Akkuşlular, Çaybaşı, İkizce, Tekkirazlılar yatıp kalkıp mücadele ediyor, yüksekokul açılmasına çalışıyorlar. Buradaki insanlar bunu isterken, yüksekokul kurulması için mücadele ederlerken ahlaksızlığa mı çanak tutuyorlar?

Böyle bir saçmalık, böylesine saçma sapan bir düşünce olabilir mi?

Bu zamanda hala böyle düşünenleri Allah ıslah etsin... Akıl, izan versin.

************* **************

Bir sene önceki bir yazımda Ünye merkez ve çevresinde yürütülen meslek yüksekokulu ve fakülte çalışmalarına dikkat çekmiş, bu çalışmaların bölge tarihine çok kalın harflerle yazılacağını belirtmiştim.

Çalışmalar bütün hızıyla sürüyor.

Ünye merkezde mevcut fakülte ve yüksekokulda yeni bölümler açılırken Akkuş'ta önümüzdeki yıl meslek yüksekokuluna öğrenci alınacak, hazırlıklar tamam.

İkizce'de belediye-vatandaş işbirliği ile yüksekokul binası yapılıyor. Örnek bir gayret içindeler İkizceliler. Okul biter bitmez yüksekokul açılacak, öğrenci alınacak.

Çaybaşı'nda meslek yüksek okulu kurulması için Ordu Üniversitesi Senatosu önceki gün olumlu karar verdi. Bu ilçemizde de eğitim-öğretim başlaması için öncelikle bir kaç bina okul ve yurt binası olarak hazırlanacak. Bu arada vatandaşlar tarafından bağışlanan arsaya da yüksekokul binası yapılacak.

Tekkiraz beldemiz, belde çapındaki mücadelesiyle Türkiye'ye örnek bir gayret içinde. Bu beldemiz yüksekokul için okul ve yurt binasını ODÜ'ye sundu. Ve kabul gördü, burada da önümüzdeki yıl eğitim-öğretim başlar diye umuyoruz.

************** **************

Ünye ve çevresi yükseköğrenime verdiği değer konusunda örnek bir bölge olduğunu her tarafa gösterdi. Biliyor ki; bu okullar bölgede birer ışık yuvası olacak. Ayrıca buralardaki sosyal hayat olsun, ekonomik hayat olsun yükseköğrenimden nasiplenecek, nasiplendiği ölçüde de gelişme kaydedecek.

Bizim bölgemiz hangi kademede olursa olsun eğitim eğitim-öğretimi ahlak bozucu, zararlı kurumlar olarak görmedi, görmüyor.

Kim ahlaksızlık görüyor istemiyorsa oralardaki yükseköğretim kurumlarına da talibiz, bize versinler.

 Bu Haber 1850 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI