Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
28 Nisan 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
NELER OLUYOR
Sözün Özü :Osman Ecevit ecevit.osman@gmail.com

Ülkemiz her gün olmasa bile, kısa aralıklarla skandallarla çalkalanmağa devam ediyor ve ilgililer bunlara karşı kayıtsız kalıyorlar. Son olarak, Türkiye’de seçimleri tarafsız ve güven içinde, demokratik olarak yapacak olan Yüksek Seçim Kurulunun aldığı karara bir anlam veremedim. Seçimlere girmesi sakıncalı bulunan ve seçime giremeyecekleri konusunda karar alan kurul, daha sonra bunların seçime girebilecekleri hususunda karar veriyor. Açıkça ifade etmek gerekir ise, bu olay devletin nasıl idare edildiğini ortaya koyan trajikomik bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, Yüksek Seçim kurulu kararlarını, daha önce yürürlükte olan ve şimdi kaldırılmış olan kanuna göre almış. Bir iş yerine müracaat için “İyi hal kağıdı” getirmek gibi, mahkemeden iyi hal kağıdını getiren kimilerinin seçilebilme hakları iade edildi. Kararların bu şekilde alınmış olması, kısmen ortalığı yatıştırmakla birlikte, kamu oyunu tatmin ettiğini söylemek de pek mümkün değildir. Kimse kusura bakmasın, ama birkaç gün önce milletvekili olamayacak kimilerinin kısa bir zaman sonra, seçilebilir hale gelmesi; veya milletvekili seçilebilecek olan kişilere seçilemez diye karar vermenin sebebini anlamak da mümkün değildir. Zaten kritik olan hususlarda, arı kovanına çomak sokmanın anlamı nedir ? Diğer bir şekilde, seçime giremeyecek durumda olan kimilerine, kamu oyunun baskısı ile mi, seçilme hakkı verilmiştir ? İster istemez bu sorular insanın aklına geliyor ve düşünmeden edemiyor.

Geçen haftaki yazımda da üzerinde durduğum gibi, Ülkemizde ihmal edilen; bir makamın gerektirdiği yeteneklere göre insan yerine; makamda bizim insanımız olsun şeklindeki anlayışın ortaya koyduğu durum olsa gerektir. Kimileri bulundukları makamlardan güç alan, “Bab ali, içindeki zavallı” kabilinden idareci veya yöneticilerdir. Esas olan idarecilerin bulundukları makamlara güç vermeleri ve makamı yüceltmeleridir. Fakat, görebildiğim kadarı ile, bulunduğu makamın altında ezilen, ne yapacağını bilemeyen garip idarecilerin idare ettiği Ülkemizde elbette bu olaylar kanıksanan ve olağan olaylar manzumesi içinde yer aldığı gerçeği inkâr edilemeyen bir husustur. Tabiatıyla buradan ifade etmek zor ama, eğer bu kararlarda siyasilerin de etkisi var ise durum daha da kötüdür. Şurası açıktır ki, YSK’nun aldığı kararın geriye dönüşünde, kamu oyu ve özellikle her türlü siyasi kurumun etkisi çok büyük olmuştur. Karar verilirken çok düşünülmeli, kanunlar araştırılmalı, anayasa ve kanunlara göre, hukuk çerçevesinde, evrensel hukuk yönünden karar verilmeli ve karardan ise dönülmemeli idi. Zaten böyle bir durumda, kaosun ortaya çıkması mümkün olamayacak ve hukukun üstünlüğü karşısında herkes boyun eğecektir. Şimdi, nasıl karar verildi, daha önce neye göre karar verildi, bunları anlamak mümkün değildir. Bir diğer şekilde düşünecek olur isek, eğer bu karar; hakkını arayamayacak ve kamu oyu oluşturamayacak kimi veya kimileri hakkında verilse idi ve uygulansa idi, bu bir hukuk skandalı olmaz mı idi ? Maalesef, hukuk hakkında kamu oyundaki düşünceleri budur.

Bu olayın ortaya çıkardığı diğer bir husus ise, şehirlerde kargaşa ve terör çıkarmak için bekleyen, kimi yasal olmayan KCK gibi kuruluşlarına cesaret vermekte, olaylara bahane teşkil etmektedir. Kimileri de aba altından sopa göstererek, tehditlerini sürdürmektedir. En açıklı husus ise, güvenlik güçlerinin durumudur. Yanlış karar alanların, yanlış uygulamaların ceremesini onlar çekmektedirler.

Kısaca özetleyecek olur isek, ya koltuğun veya makamın gereği şeklinde karar veririsiniz veya bunu yapamıyor iseniz, gerçek bir karar verir o makamı boşaltırsınız. Bunun üçüncü bir alternatifi yoktur. YGS sınavları ile ilgili olarak her gün yeni, yeni durumlar ortaya çıkarken, haklı olsanız bile, ağzınızdan çıkan itiraf şeklindeki sözlere göre, ÖSYM başkanı olarak görevde bulunmamanız gerekir. Sınavların iptal edilip, edilmemesi ile ilgili olarak savcıya danışması ise, çok hayret edilecek durumdur. Türkiye’nin en güvenilir kuruluşu halindeki ÖSYM’nin geldiği durumu gördükçe içim sızlıyor. Makamın gereğini yerine getirecek insanların olduğu bir ülke temennisiyle saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 1680 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI