Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
30 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
AK Parti'de grup, CHP ve MHP'de şahıslar önde
musakiroglu@mynet.com

Siyaset meydanı her geçen gün biraz daha canlanıyor. Partiler, binalarının bulunduğu yerlerdeki süslemelere başladılar. Adaylar gezip dolaşma alanlarını her geçen biraz daha genişletiyorlar. 

Vatandaşlar ise seçim havasına iyiden iyiye girdiler.

Partiler, özellikle üç büyük parti bu dönemde Ordu’da ağır topları ile oy peşindeler.

AK Parti’den Sn. İdris Naim Şahin, CHP’den Sn. Seyit Torun aday olmayınca yerine gösterdiği söylenen Sn. İdris Yıldız, MHP’den eski milletvekili Sn. Yener Yıldırım bu dönemin ağır topları.

Ancak, her ‘ağır topun’ seçim taktiği farklı seyrediyor.

Örneğin; Sn. İdris Naim Şahin, hiçbir surette bireysel çalışma yapıyor. Gittiği her yere diğer beş adayı da yanına alarak gidiyor. Sn. Şahin bu görünümüyle; “Biz altı kişi takımız, bizi birlikte Meclis’e gönderin” mesajı veriyor sanki.

Diğer bir mesaj ise; AK Parti’de çok başlılığa dönüşen ve birbirine duran karışık yapıya karşı; “O dönem kapandı, artık içerde değil dışarıda mücadele edeceğiz” mesajı.

AK Parti için seçim kazanmak kadar önemli olan bir başka konu ise birlik-beraberlik görüntüsü ve ekip çalışması. Bu ise, bizzat Sn. İdris Naim Şahin’in yarattığı önemli bir fotoğraf olarak kendini göstermeye başladı.

Ağır topun öne çıktığı birey çalışması yerine grup çalışmasını esas alan AK Parti, bakalım bu tercihi ile seçimi ne kadar kendi lehine çevirecek?

****************        *****************

CHP’de ise, asıl ağır top Sn. Seyit Torun’un desteğini alan 1. sıra adayı Sn. İdris Yıldız.

Yalnız Sn. Yıldız, adını henüz ilçelere beldelere, köylere, sokaklara, meydanlara taşıyamadı.

Dolayısıyla CHP’de asıl ağır top olarak 2. sıra adayı Sn. Sami Tandoğdu adı öne çıktı.

Sn. Sami Tandoğdu, çok eski bir CHP’li ve siyasetçi. Bir dönem de milletvekilliği yaptı. Halkla diyaloglarında sıcak bir atmosfer yaratmayı beceren Tandoğdu, bu dönemde CHP için asıl oy getirecek aday olarak gösteriliyor.

Milletvekilliği sırasında ne yaptı? Vatandaşın işine bakıp sorunlarını çözdü mü Sn. Tandoğdu? Başarılı bir milletvekili miydi? Buna ‘Evet’ demek imkansız. Muhalefet milletvekili olarak zaten yapabileceği çok da bir şey yoktu.

Yalnız, Sn. Tandoğdu bir şey yaptı; otomobilinin arkasına yüklediği kavsaklı fındığı götürdü Ankara’da tek başına eylem düzenledi. Bugün ise çalışmalarında bu eylemi kullanıyor. Fındık üreticisine bu eylemi üzerinden mesajlar gönderip desteklerini istiyor. 

Tandoğdu ve partisini diğer adayları altı kişi birlikte grup çalışması yerine, parçalı grup ya da ferdi çalışma yapıyorlar. CHP’nin bu çalışması ise; Ordu’da 1. parti olmaktan daha çok, iki milletvekiline razı bir görüntü sergiliyor. 

*****************        *****************

MHP’nin bu dönemdeki ağır topu eski milletvekillerinden Sn. Yener Yıldırım. Sn. Yıldırım, Mesudiyeli dolayısıyla Ordu bölgesinin, diğer taraftan Ünye’den evli, eniştemiz dolayısıyla Ünye bölgesinin, yine Fatsa’da başhekimliği sırasındaki başarılarıyla Fatsa bölgesinin yakından tanıdığı bir ad.

Sn. Yıldırım, 2007 seçiminde MHP’nin aldığı 56 bin oyun üzerine yeni oylar katar, kazandırabilir mi? Benim bu soruya cevabım; “Eğer Sn. Yıldırım Ordu’da MHP’nin oyunu artıramazsa kimse artıramaz” olur.

Diğer taraftan MHP’de de 6 kişilik aday grubu yerine parçalı grup çalışması ya da ferdi çalışma öne çıkıyor. 

Ayrıca aday olarak adı geçen, adı en çok konuşulan kişi Sn. Yener Yıldırım. Diğer adayların adları henüz tabanda yayılmamış görünüyor. Bu da gösteriyor ki; MHP’nin adayları çok koşmalı.

*****************      **************** 

Bağımsız aday Murat Haznedar, zaten bağımsız olduğu için başka adaylarla birlikte dolaşma şansı bulunmuyor, ferdi çalışma yapıyor.

Yapıyor da işaretler henüz sarıdan da çok uzakta kırmızıyı gösteriyor. Kendisi için yeşil lambanın yanması çok zor görünüyor gibi.

Bence Sn. Hazinedar, ya çok parası olan ve siyaset için harcamaktan korkmayan birisi. Ya da bizim farkına varamadığımız, kendisinin bildiği önemli bir kitle desteğine sahip…

*****************        ****************

Siyaset fotoğraflarından ilk gözüme takılanlar bunlar. Yeni fotoğraf, yeni görüntülere rast gelirsem onları da önümüzdeki süreçte sizlerle paylaşacağım.Bu Haber 2279 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI