Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Mayıs 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
KENDİLERİ YAPTI, KENDİLERİ BEYENMEDİ
ecevit.osman@gmail.com

1700 yıllarda başlayan, Osmanlıyı parçalama çalışmaları, I. Dünya Savaşı sonunda gerçekleşti. Kimileri memnun olmasa da, Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının gayreti ile, altı milyon kilometre kare, Osmanlı mülkünden kala, kala elimizdeki, misak-ı milli hudutları içindeki topraklar kaldı. I. Dünya Savaşı sırasında, Osmanlı ve Türklerin aleyhine olan, Osmanlı topraklarındaki toplulukların batılılarla işbirliği yaparak haince tutumları üzerinde durmak istemiyorum. Osmanlıların kavm-i necip olarak vasıflandırdıkları unvana lâyık olmayanların bu gerçeği de ortadadır. Milli değerleri olmayan ve millet olamamış topluluklardan başka bir şey beklemek de mümkün değildir. Müstevli batılıların emellerine hizmet ederek ve onların harita üzerinde cetvelle çizdikleri sınırlar ve kabile reislerini kral yaptıkları bir sistemi ortaya çıkarmıştır. Hiçbir bedel ödemeden, Osmanlıdan intikam peşinde koşanların farkında olmadan batılıların kucağına düştükleri gerçeği inkâr edilemez. Bir yerde geriye doğru gidiş olunca, dostların birbirlerinin boğazlarına sarılmaları misali, bu topluluklar; elbette, yaptıklarının diyetini de ödeyeceklerdir. Batılılar, kendilerinin harita başında çizerek sun-i olarak yarattıkları bu durumdan şimdi memnun değillerdir. Kendilerine bağlılık vadinde bulunan kimi liderlerin, başlarını döndüren iktidar şizofrenisi nedeniyle, batılılara dirsek çevirdikleri gerçektir. Efendilerine hizmet etmeyen bu liderlerin her birinin durumu ortadadır. Irak ile başlayan serüven bütün Arap Dünyasını sarmıştır. Şimdi batılılar, Osmanlılardan kalan bu topraklar üzerinde, daha önce yapılandırdıkları alanlarda,Türkiye’de dahil olmak üzere, kendi çıkarlarına hizmet edecek yeni bir yapılanmanın peşinde oldukları gerçeği ile karşı, karşıyayız. Mısır, Tunus, Libya’dan sonra sıra Suriye’ye geldi.

Aktörler aynı, senaryo aynı olmak üzere, yeni oyunların ortaya konduğu gerçeği ortadadır. İşin tuhaf olan yanı ise, bu müdahaleleri yapan Batılı Ülkeler, bu ülke halklarının ezildikleri ve oraya demokrasi götürmek için yaptıkları tezinde olmaları, trajikomik bir durumdur. Amerika Bileşik devletleri, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya ve diğer gelişmiş ülkelerin, buradaki ezilen halklarla zerre kadar ilgileri yoktur. Sadece, onların bu topraklar üzerindeki çıkarları vardır. Yalnız, Suriye’nin durumu diğer isyanlarla yanıp, yıkılan ülkelerden daha çok bizi ilgilendirmektedir. Daha dün gibi hafızalarımızda olan, Saddam Hüseyin’in Kürtlere karşı yürüttüğü soy kırımı nedeniyle Türkiye’ye sığınan 0,5 milyon Kürt mültecinin yükünü elbette, ülkemiz çekmiştir. O zaman da yazdığım gibi, canlarını kurtardığımız bu 0,5 milyon Kürt’ün daha sonra silahlarını, Mehmetçiğimize çevirerek, 40 bin vatandaşımızın canını aldığı gerçeği ortadadır. Ayrıca, Uluslar Arası Koalisyon güçlerini, Irak’a müdahalesi ile, Ülkemizin kaybettikleri bu makalenin sınırlarına sığmayacak kadar çoktur.

Aynı senaryo Suriye’de uygulamaya konulmakta ve şimdiden Beşar Esad’ın zulmünden kaçanların Ülkemize sığınmaya başladıklarını görüyoruz. Elbette, bu iltica edenlerin sayısı giderek yükselecektir. İnsani yardım olarak buna bir şey demem mümkün değil; ama, sonunda Türkiye yaptığı iyiliklerin diyetini kötülüklerle ve kayıplarla ödeyecektir. Bize şimdi aferin denir sırtımız sıvazlanır, daha sonra ise, Fransa’nın yaptığı gibi Dünyanın en kötü ülkesi oluruz. İnsan hakları ve demokrasi havarisi olan bu ülke sadece, numunelik olmak üzere birkaç Kürt ailesini Fransa’ya götürmüştü. Aynı senaryoların tekrar vizyona konulduğunu görmek çok hazin bir durumdur. Elbette, üzerinde yaşadığımız topraklar, jeopolitik olarak çok çetin bir alandır ve bunu ister istemez kabul etme durumundayız. Yalnız, yüzyıllardır, beraber yaşadığımız ve onların hamisi, topluluk ve ırk olarak hayatta kalmalarını temin ettiğimiz, millet diyemiyorum, bu toplulukların ahde vefa bir tarafa, bizlere olan kinlerini anlamak mümkün değildir. İlâhi adalete inanıyorum ve onlar yaptıklarının diyetini ödüyorlar, tarihte olduğu gibi, diğer gelişmiş ülkelerin idaresi altında hayatlarını, onlara bağımlı olarak sürdüreceklerdir. Olaylar bu seviyeye geldikten sonra, onların ayılmaları da mümkün değildir. Yalnız, benim üzüntüm Ülkemizin hak etmediği halde, kötü komşu nedeniyle ödeyeceği bedellerdir. Allah kötü, cahil komşunun şerrinden korusun, saygılarımla.Bu Haber 2070 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI