Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
12 Mayıs 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Okuyamamak
ecevit.osman@gmail.com

Sadece okuma ve yazmanın olması, birçok hususlarda olayları okumak, daha doğrusu değerlendirme bakımından yeterli olmamaktadır. Televizyonlardaki açık oturumlarda kimi uzmanların laftan başka bir şey üretmediklerini görüyoruz ve olayların gerisinde kalarak, geçmişten hikayelerden başka bir şey söylemedikleri gerçeği ortadadır. Açıkça söylemek gerekir ise, Türkiye ile birlikte, Orta Doğunun birçok şeylere gebe olduğu gerçeğini inkâr etmek mümkün değildir. Zira, çevremizdeki olaylara baktığımız zaman, bunların spontane olarak ortaya çıkan durumlar olmadığı gerçeği ile karşı karşıya geliriz. Burada kısa, kısa bazı hususlara özellikle değinmek istiyorum.

Usame Bin Ladin Amerika Bileşik Devletlerinin komanda birlikleri ile yapılan bir operasyonla öldürüldü. ABD’leri Bin Ladin’in yıllarca yaşadığı evi biliyor, Pakistan’ın bundan haberi yokmuş. Buna inanmak mümkün değildir. Pakistan’ın Bin Ladin’i bu yıllar içinde koruduğu gerçeği kabul edilmek durumundadır. Bunun iyi veya kötü olduğunun üzerinde durmak da istemiyorum. Yalnız, gün ışığındaki gerçekleri saklamak mümkün değildir. ABD şu anda Usame Bin Ladin’i ortadan kaldırmaktan mutludur; yalnız, bunun uzun süre devam edeceğini beklemek mümkün değildir. Zira, dünyadaki bazı güçlerin, az gelişmiş ülkelerin kaynaklarını sömürmeğe devam ettiği, dünya nimetlerinden faydalanmanın adil bir düzen içinde olmadığı bir ortamda, terör olaylarının devam etmesinin önünü almak mümkün değildir. El Kaide ortadan kaldırılmış olabilir veya faaliyetlerine devam edebilir, fakat dünyadaki terör olaylarının, Usame Bin Ladin ile bittiğini veya biteceğini söylemek mümkün değildir. Afganistan’da Ruslara karşı kullanılan bu militanın daha sonra yön değiştirerek, ABD’nin  düşmanı olması, gelişmeleri iyi okuyabilenler için normal bir olaydır. Usame Bin Ladin ile onun örgütü El Kaide’nin Müslüman camiası için yaptığı en büyük kötülük, Haçlı Seferlerinden bu yana Müslümanları zaten sevmeyen Hıristiyanlık aleminin, Müslümanları potansiyel terörist olarak göstermelerine neden olmuştur.

Bugün Kuzey Afrika’da başlayarak bütün Müslüman ülkeleri saran baş kaldırışların, sözde demokrasi aşığı insanların ortaya koyduğu durumlar olarak kabul etmek de mümkün değildir. Zira, her ay muntazam olarak bir maaş alan, milliyetçilik ile ilgisi olmayan insanların bunlar yapacağı işlerden değildir.

Ateşkes ilân etmesine rağmen PKK’nın faaliyetlerinin durduğunu görmedim. PKK hem kırsal alanda, hem de KCK ile şehirlerde faaliyetlerine devam ettiler, etmektedirler. Daha önce de yazdığım gibi her şehit ile birlikte yüreğim sızlar, bunun niçin yapıldığına mantığım cevap veremez, şehit olan polis memurumuza Allah’tan rahmet diliyorum. Yalnız, T.C kolluk kuvvetleri bu teröristleri nasıl yakalayamaz bunu anlamam mümkün değildir. Bunun böyle devam etmesi diğer terör olaylarına davetiye çıkaracaktır. Onların karşısında T.C. devletinin olduğu her olayda hatırlatılmalıdır. Bu hatırlatılmadığı için ortaya çıkabilecek olaylar zincirine bakalım. Lütfen, Kastamonu-Ilgaz’da konvoya saldırı sonundaki olayları dikkatle yorumlayınız. Konvoya saldırı ve bir polisimizin şehit olmasını takiben, İmralı Adasından ve Diyarbakır’dan T.C Devleti ve hükümetine olan tehditler yenilir yutulur cinsinden değildir. Deniliyor ki, 15 haziran’dan sonra masaya oturulmadığı takdirde, açıkça ifade etmek gerekir ise, kimi topluluklar devlete karşı isyana teşvik ediliyor.

Yukarıda birbiri ile ilgisi olmayan olaylar zincirinin ne anlama geldiğini iyice okumak gerekir. ABD dahil, bütün gelişmiş Hıristiyanlık alemi, az gelişmiş veya gelişmekte olan Müslüman’ların yaşadığı topraklarda yeni bir düzen, yeni bir planlama içinde oldukları gerçeği inkâr edilemez. Açıkça ifade ediyorum, sömürülen Müslüman halkların durumu batılıları zerrece alakadar etmez. Onlar, Orta Doğu’da kuracakları yeni düzen içinde çıkarlarını ne derece yükseltebilirler bunun peşindedirler. Çünkü, onlar demokrasi havarisi geçinmekle birlikte, dünyanın efendisidirler. Fakat, benim anlayamadığım, sağır sultanın duyduğu bu gerçekleri Müslümanların duymaması, okuyamamasıdır. Saygılarımla.

                                                                                                                                                        Bu Haber 1577 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI