Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
17 Mayıs 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Herkes kitap okur ama yazamaz...
musakiroglu@mynet.com

Okumak çok kolay bir iştir. İsteyen ve okuması olan herkes eline aldığı kitabı her kitabı okuyabilir. Ama yazmak öyle değildir, zor bir iştir.

 

İlkokullu yıllarımdan beri yazarlara-yazanlara karşı özel bir merakım vardır. Onları farklı görmüşümdür hep. İlkokul beşinci sınıf öğretmenimiz Sn. Feyzi Öndeş, yazdığı bir kitabı bütün sınıfa dağıtmıştı. Öğretmenimizin Fatsa Ilıca’daki kaplıca hakkında “Sarmaşık Kaplıcası” adıyla yazdığı bir kitaptı bu.

 

Kitap yazdığını öğrendikten sonra; gözümde, okuldaki “en büyük” öğretmen benim öğretmenim olmuştu. Diğer sınıflarda okuyanlar iddialaşır, “Sizin öğretmeniniz de kimmiş… Bizim öğretmenimiz kitap yazmış, yazar” derdim.

 

Sonra, ortaokullu yıllarımda sanırım 1967 yılıydı öğretmen Sn. Orhan Bora tarafından Yeşil Ünye Rehberi adlı bir kitap yayınlandı. O kitap ve yazarı da çok büyüktü benim için. Sn. Bora’nın oğlu Hasan Ali ile aynı sınıfta okuyorduk. Babasının yazar olması Hasan Ali’yi benim gözümde çok şanslı çocuk yapıyordu.

 

Bunlar çok yakınımda cereyan eden olaylar olduğu için üzerimdeki etkisi böyle büyük olmuştu. Ancak, hiç tanıma fırsatı bulmadığım onlarca yazarın yüzlerce kitabını okudum bu zamana kadar. Her birine ayrı bir saygı duydum okuduğum süre boyunca.

 

Son yıllarda ise gerek Ünye ile ilgili gerekse başka konularda Ünyeli yazarlar tarafından çok sayıda kitap yayınlandı. Yayınlanmaya da devam ediliyor. Evde çalışma masamın üzerinde eksik olmayan kitaplar genellikle Ünye ile ilgili kitaplardır. Ya da Ünyeli yazarlar tarafından yazılmış kitaplardır. Bunları elimin altında tutar, boş vakitlerimde alır okur, incelerim.

 

Masamdaki bu kitapların arasına iki yeni kitap daha katıldı. Her ikisinin yazarı da gazetemizin köşe yazarları.

 

İlkini, Prof Dr. Sn. Sait Kapıcıoğlu adıma imzalayıp bırakmış. Adı “Ünye Çiseleri”. Sait Hocam daha önce “Söz Çizgi”nin adlı kitabını da imzalayıp bırakmıştı. 

 

İkincisi ise; Sn. Erol Okutucunun “Ben Başbakan Olsam” adlı kitabı.

 

Sn. Erol Okutucu, kitabının tanıtımı ve imza günü için davet etmişti. Çok istememe rağmen Pazar günü hastam olduğu ve Samsun’a götürdüğümüz için katılamadım. Ama bilsin ki gönlüm baştan sona programın olduğu Çakırtepe Atakale’deydi. 

 

Sait Hocam’a, kitaplarını adıma imzalayıp bıraktığı, Erol Beye ise imza gününe davet ettiği için nezaketlerinden çok teşekkür ediyorum.

 

Başarıları daim olsun, yazarak ve bizlere okutarak yaşasınlar hep… 

 Bu Haber 2977 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI