Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
19 Mayıs 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
SEÇİM
ecevit.osman@gmail.com

2011 yılında yapılacak olan genel seçimlere iki aydan az bir süre kaldı. 2010 yılında da referandum ile ilgili olarak sandığa gitmiştik. Yanlış hatırlamıyorsam 2012 yılında mahalli seçimler olacak. 2011 yılında da yeni meclisin ilk işlerinden birisi olarak da, yeni sivil anayasa gündeme işgal edecek. Meclisin yapısını şimdiden kestirmek mümkün değil ama, bu anayasanın da referanduma gitme ihtimali oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bununla şunu demek istiyorum ki, demokrasi içinde seçim vardır ve olması da gerekir. Fakat, demokrasi tamamen seçim demek de değildir. Seçimden sonra, ülkenin kalkınması ve özellikle de, seçimlerde vaat edilenlerin kuvveden fiile geçirilmesi için çalışmalara başlanması gerekir. Geçen yıl, seçim havası içinde geçen referandum için ülkemiz en az 3-4 ay kaybetmiştir. Referandumdan sonra ise soluk almadan 2011 seçimleri için soyunulmuş ve meydanlarda nutuklar atılmağa başlanmıştır. Elbette sık, sık yapılan seçimlerin bedelini milletimiz ödemektedir. Tabiatıyla, bunlar içinde ödenmesi gereken bazı harcamalar olduğu gibi, bunun dışında olan ve tamamen israfa yönelik harcamalarda ortaya çıkmaktadır. Herhalde, bu kadar sıklıkla seçim yapmak mecburiyetinde olmak da gerekmez. Daha önceleri dört yılda yapılan seçimleri, çok sık seçim olması gerekçesi ile, beş yıla çıkaran yine TBMM’dir. O zamandan bu güne kadar neyin değiştiğini anlamak mümkün değildir. Ayrıca, ekonomik olması açısından genel seçimler ile mahalli seçimlerin beraberce yapılmasından niçin vazgeçildi bunu da anlamak mümkün değildir. Şimdi sık, sık olarak yapılan seçimlerin ülkemiz üzerine yüklediği mali yükün dışında ortaya çıkan bazı hususlar üzerinde de durmak isterim.

Şehirlerdeki cadde ve sokaklarda olağanüstü kalabalık, trafiğin felç olduğu durumlar ve insanları bıktıran karşılama ve uğurlama konvoyları her yeri felç etmektedir. Hasta, çocuk, yaşlı demeden, insanları rahatsız edecek derecede yüksek ses ayarındaki, sabit veya hareketli, şarkılı, türkülü, konuşmaların olduğu yayınların birçok insanı bezdirdiği açıktır. İnsanlar şu seçim bitse de kulaklarımız bir dinlense demektedirler. Burada bir husus üzerinde de durmak istiyorum. Bu yayınların insanları rahatsız edecek desibelde olması gerekiyor mu ? Bütün bunların hepsi ses kirliliğinden başka bir şey değildir.

2010 yılında da olduğu üzere, bu seçimde de, seçim tarihine yaklaştıkça, meydanlardaki konuşmalarda kullanılan kelimeler ve hakaretlerin tasvip etmem mümkün değildir, çevremdeki insanlar tarafında da bu şekildeki konuşmalar onaylanmamaktadırlar. Özellikle, parti liderlerinin konuşmalarında muarızlarını rencide edebilecek söylemlerden çekinmeleri gerekir. Değişik partideki insanlarımıza kötü örnek olunduğu gerçeği ortadadır. Bunları ciddiye aldığımız takdirde ne durumda olduğumuzu düşünemiyorum. Özellikle, fanatik gruplardaki insanlara, engel olmak ta mümkün değildir. Zira, onlar kendilerine liderlerini örnek alacaklar ve onları taklit edeceklerdir. Gazetelerde gördüğümüz üzere, şiddetin bu şekilde yaygın hale gelmesinin sonuçları üzerinde de düşünmek gerekecektir. Gücü elinde tutanın her şeyi yapabilme durumunda olduğunu inkâr etmemiz de mümkün değildir.

Demokratik düzen içinde, bireysel kimlikler elbette, ortaya çıkacaktır. Yalnız, dini veya etnik ve diğer ayrıştırıcı öğeler kullanılarak yapılacak olan konuşmalar çok tehlikelidir. Zira, siz bir grubun haklarından bahis ile yola çıkarsanız, fizik kanunların icabı, diğer gruplar da haklarını gündeme getireceklerdir. Onun için dini ve etnik unsurların konuşmalarda esas temanın dışında olması gerekir. Bu hususlar üzerindeki ayrımcılığa girildiği takdirde, sonu gelmeyecek bir kısır döngü içine girilir ve bölünmüşlüğün içinden çıkılmaz duruma nasıl gelindiğini bunu kullananlar da anlayamaz. Aşağı, yukarı on beş kadar yabancı ülke gezdim, bu ülkelerdeki durumu da biliyorum. Hiçbir ülke, Ülkemizden ırk ve din olarak daha saf değildir. Fakat, özellikle gelişmiş ülkeler, vatandaşlarının kendi hakları  (ülkede yaşayan diğerleri için değil, özellikle din bazında) üzerinde hassasiyetleri oldukça gelişmiştir. Demokrasiyi her şeyi ile hazmetmiş ülke özlemi ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 2015 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI