Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Mayıs 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Gölevi'deki üniversite yeri orman arazisi sayılmış
musakiroglu@mynet.com

Ünye’de iki büyük yatırımda maalesef iki talihsiz süreç ve sonuç yaşanmıştır. Bunlardan birisi 1988’lerde başlatılan Organize Sanayi Bölgesi… Diğeri ise üniversite kampusu yeridir.

 

Her iki yatırım da Ünye’nin sosyo-ekonomik hayatında hayati ve tarihi önemde yatırımlar olduğundan yaşanan talihsiz süreç ve sonuçlar benim içimi hep yakmıştır.

 

Birinci yatırıma göre; Ünye’nin doğusunda Yüceler Köyü sınırları içinde başlanan daha sonra o bölgedeki vatandaşların itirazları sonucu geri kalan Organize sanayi Bölgesi’nde 51 fabrika kurulacaktı.

 

Burada kurulacak 51 fabrikada en az 3000 işsizin iş sahibi olmasından hareketle hesaplar yapılmış, işe öyle başlanmıştı. İtiraz edildi olmadı. Üstelik aradan geçen 23 seneden bu yana Ünye’de Organize Sanayi Bölgesi hala kurulamadı.

 

Yazık oldu tabi… Böyle bir imkandan yıllardır yoksun kalmak Ünye’ye çok şey kaybettirdi.

 

İkincisine yatırıma göre ise; Ünye’nin batısında Gölevi Mahallesi Küçükgöl mevkisinde yaklaşık 70 dönümlük Hazine arazisi 2001 yılında kampus kurulmak üzere üniversiteye tahsis edilmişti. Tahsis şartlı yapılmış, buraya iki yıl içinde kampusun kurulması şartı konulmuştu.

 

Nitekim tahsisin yapıldığı 19 Mayıs Üniversitesi, Ünye’de kampus kurmak üzere hemen harekete geçti, inşaatı başlatmak istedi.

 

İnşaatı başlatmak istedi ama arazi üzerinde daha önce yerleşmiş birileri itiraz etti. Ayrıca fiili itirazlarda da bulundu ve buraya inşaat yapılmasını önledi. Bu arada ise inşaat yapılması için şart konan iki yıllık süre doldu, sonuç olarak tahsis kalktı.

 

Burada eğer kampus kurulsaydı içinde en az beş fakülte yapılacaktı. 2001’de inşaata başlansa 2003 yılına kadar önemli ölçüde inşaatlar biter, en geç 2005’te burada eğitim-öğretime geçilirdi. Hesaplar bu minvalde yapılmıştı.

 

Bugün Ünye’de bir fakülte ile bir yüksekokulda yaklaşık iki bin öğrenci var. Bunların Ünye’deki sosyal ve ekonomik hayata katkısına çok net olarak herkes şahit…

Kampus kurulsaydı buradaki fakültelerde ilk beş yıl içinde 5 bin öğrencinin okutulması hedeflenmişti. İkinci beş yılda ise bu rakam 15 bin olarak ifade ediliyordu.

 

Ünye işte böylesi bir imkandan da mahrum bırakıldı.

 

Bu üniversite kampusu ile ilgili olarak bir okurumun gönderdiği mesajı 16 Mayıs tarihli köşe yazımda yayınladım. Okurum, buradaki engelin ne olduğunu, buradaki vatandaşın itirazına devletin nasıl göz yumduğunu soruyordu.

 

Bu yazı üzerine tarafıma gelen bilgi ve belgelerde gördüm ki, bu arazi daha önce tapuda Hazine adına kayıtlı iken açılan dava sonucunda Orman arazisi olarak kabul edilmiş ve mahkeme bu yönde karar vermiş. Orman arazileri de üniversite için tahsis edilemediğinden burada artık kampus kurma imkanı ortadan kalkmış.

 

Eğer tahsis edildiği sırada burada kampus kurulsaydı problem yoktu. Ama artık o alan üzerinde üniversite kampusu kurulması imkanı kalktı.

 

Dedim ya iki talihsiz süreç ve iki talihsiz sonuç… Ünye’ye çok büyük imkanlar kaybettiren bu talihsiz süreç ve sonuçlardan umarım ders alır, tecrübe yaparız.Bu Haber 2981 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI