Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
2 Şubat 2009 Pazar 10:02
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Tüketim toplumu
Özellikle, II. Dünya savaşından sonra, ülkelerin kalkınmaları açısından devamlı olarak desteklenen ve yapılması istenen “Tüketim toplumu” yaratma çalışmalarıdır. İnsanları tasarrufa yöneltmek yerine, devamlı olarak harcamaya teşvik etmek, elbette piyasaları hareketlendirecektir.

Devamlı alışveriş, alışverişin bir çılgınlık haline gelmesi ve belirli zamanlardaki ucuzluklar, insanları ihtiyaçları bir tarafa, hayatı boyunca hiç kullanmayacağı bir çok şeye sahip olma anlayışını ortaya çıkarmıştır. Ekonomi bilimi açısından baktığımız zaman, bu ekonomi biliminin temel ilkesine de aykırıdır. Zira, mali olanaklar sınırlı ve ihtiyaçlar sonsuz ise, elbette ihtiyaçları karşılanmasında önceliklerin olması gerekir. Yalnız,  bu ihtiyaçların öncelikleri de belirli yöntemlerle değiştirebilmektedir. İşte bunun farkında olan satıcılar, sanal olarak, insanların gerçek ihtiyaçları yerine, ihtiyaçları olmayan veya ihtiyaçlar bakımından son sırada yer alan şeyleri reklamlarla birinciyi sıraya yerleştirebilmektedirler. Parola, ihtiyaç olmayan bir şeyi birinci sıraya yerleştirebilirsen zengin olabilirsin.

Anadolu insanı tasarrufu çok iyi bilirdi ve ayakta kalmasının temel nedeni de budur. Yalnız, 1950 den sonra yaratılan tüketim toplumu, öncelikle saman alevi gibi ortaya çıkan yüksek ve  sanal refah düzeyi, daha sonra sıkıntıları ortaya koymuştur. 2001 yılında, bir günde yarı yarıya fakirleşerek böyle bir toplum olmanın cezasını çeken Türkiye’nin bundan ders almadığı ortadadır ve 2008 yılındaki küresel kriz ile bunun ceremesinin nasıl olacağını görüyoruz, görmeğe devam edeceğiz. Amerika Bileşik Devletleri Başkanlık koltuğuna oturan Barack Obama ilk olarak senatodan piyasaya sürmek için 1 trilyon dolarlık fon için yetki istemiştir. Krizin başlamasından bugüne kadar ABD’leri piyasaya trilyonlarca dolar sürmesine rağmen doların değerinin düşmemesi çok garip husus olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat, gerçek olan şudur ki, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler kendi paraları yerine, dolar veya euro kullanmaları, ABD ve AB ülkelerindeki beklenen enflasyonu düşürmekte ve bir noktada bu ülkelerin merkez bankalarının emülsiyonunu o ülkelerin lehine, kendi ülkelerinin aleyhine döndürmektedir. ABD’ de kaldığım sürece gördüğüm husus şudur ki, bu ülkenin milli sınırları içinde tedavüldeki dolar miktarı, Türkiye’de olandan çok azdır. Bunun anlamı, ABD hiçbir üretim faaliyeti göstermeden trilyonlarca, trilyonlarca doları parayı piyasaya sürmekte ve sadece bir kağıt parçası olan bu para ABD ekonomisini güçlendirmektedir.

Kazanmadan, üretmeden borç ekonomisi ile ayakta kalmak isteyen Ülkemizin 2009 yılındaki durumunun pek de iyi olmayacağı kanısındayım. 600 milyar dolara kadar çıkan dış-iç borç ve bunun faizi, 50-60 milyar dolarlık cari açık, 80 milyar kadar olan borsadaki sıcak para ve bunlar kadar önemli, geriye dönme olasılığı zayıf olan 118 milyar dolar civarında olan konut, araba ve kart borçları Türkiye maliyesinin önemli sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Maliye bakanlığı doğrudan vergi alamadığı için, özellikle petrol ürünlerine astronomik vergiler yükleyerek bu açığı kapatabilmek çabasındadır. Eğer, bütün bunlar bütçedeki delikleri kapamaya yetecek ise, alınan petrol vergilerine de bir şey demiyorum. Bunun yanında, Türkiye’nin 2009 da 25-30 milyar dolarlık dış yardıma (IMF’den) da ihtiyacı vardır. Akıllı mali politikalar yürütülmediği takdirde, tüketim toplumu olmanın diyetini Ülkemiz çok pahalıya ödeyecektir. Ülkenin mali politikası ile aile ekonomisi birbirine çok benzemektedir. “Borç yiğidin kamçısı” misali, Ülke ve aileler olarak borçlandıkça, borçlanıyoruz. Şöyle bir tarihi bilgilerimiz yenilediğimiz zaman çok dramatik durumla karşılaşırız. Lozan’da konuşulan ve çok büyük münakaşalara neden olan konulardan bir tanesinin, Duyun-i Umumi borçları olduğunu unutmamamız gerekir. Evet, genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1954 yılına kadar bu borçları ödemek durumunda kalmıştır. Batı asla bir kuruşundan bile vazgeçmez. Bizden sonraki nesillerin, geleceklerine ipotek konulmasını pek iyi karşılayamıyorum. Tüketim toplumu olma yerine, kullanıcı toplum olma yolunu seçmeliyiz.

2009 yılında barış ve mutlulukların okuyucularımla olması dileği ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1679 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI