Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Mayıs 2011 Pazar
MİSAFİR KALEM
Mehmet Karayalman
Ben Başbakan Olsam!

 ‘Ünye bir yana dünya bir yana’ denmişse boşu boşuna sarfedilmiş bir laftan ibaret değildir. Bu düşündüren söz ‘Ünye’nin farkı başkadır kardeşim!’ dedirten bir sözdür. Öteden beri farklı, özgün ve sosyal Ünyeli için önderlik, kaçınılmaz bir meziyet olmuştur.

Ünye, gerek devlet-i Ali  Osmaniye gerekse Türkiye Cumhuriyeti  dönemlerinde hep bir adım önde olmayı  sürdürmüştür. Bu özelliği coğrafi olarak İpekyolu üzerinde olması, diğer taraftan da liman kenti olması hasebiyledir. Ticarette, devlette  ilim, gönül sultanları adam gibi adam yetiştirmenin hep öncülüğünü yapmıştır.

Ünye bu özelliğiyle eser bırakma konusunda da liderliği bırakmamıştır. Söz uçar yazı kalır deyip iz bırakanlar hep olmuş ve  devam etmektedir. Erol Okutucu Bey kardeşime gelmeden önce öteden beri  risaleler yazan müelliflerden bahsetmenin bir vefa  gereği olacağını düşünerek hatırımda olan müelliflerden  sadece isimlerini zikrederek zihninizde tekrar  filizlendirmek isterim. İlk olarak Kur’anı-ı Kerimi aslına uygun olarak çoğaltan müderris Mustafa Efendinin el yazma Kur’an-ı Kerim ve Şeyhül Müderrisin Taslızade Yusuf Bahri Efendi’nin icazet  risaleleri , Hafız Halil (Koyun) Efendinin Siyer , Muallim Mehmet  Kavaklıoğlu’nun fıkıh ve muhtelif risaleleri , Halil (Ocak) Efendi’nin nasihatler , Deryaoğlu Mehmet Efendi’nin güncel meseleler , Hafız İsmail (Yıldız) Efendinin beyitler (İlahiler) eserleridir.

Yakın tarihte ise Orhan Bora, Tahsin Kadıoğlu, Emine Altuner, İsmet  Derman, İrfan Tosun, Yüksel Şen, Mustafa Çalık, Ahmet Atacık, Sabri Çıraklı, Aynur Tan, İrfan Temizel , Osman Doğan, Süleyman Berk , Yaşar Argan , İrfan Dağdelen , M. Uğur Alan , Musa Tapçı , Sabri Bacacı, Hüseyin Yürük , Halil İbrahim  Alperen, Zeki  Çıraklı gibi yazarları sayabiliriz.

Kardeşim, Ünye dedik ya! Düşünmek gerek, düşünen  insanların memleketi. Durun soluklanalım bu kadar da değil tabii, uluslar arası kubbeleri süsleyen hattatlarımız, çeşitli mecmua  yerel  ve genel  gazetelerde yazan  kalem ustaları derken gelelim son neşredilen kitaplara. Sayın Profesör Doktor Sait Kapıcıoğlu Hocanın kaleme aldığı Ü-topya  Ünye Çiseleri! Çise demişse de kitabı okuduğunuzda beyninizde  şimşeklerinin  çaktığını, fırtınalarının koptuğunu görecek, sığınmak için liman arayacaksınız. Kendisine bir Ünyeli olarak hassaten teşekkürü bir borç biliyorum.

İnsanı yücelten inanç ve azmidir. Asıl bu satırları yazmakta maksadım olan Erol Okutucu kardeşime gelince, kendisinin de kitabının kapağında belirttiği gibi ‘Tek Kişilik Beyin Kasırgası‘ yapmıştır. Erol Beyin bu çalışması günümüzde dikkate alınması gereken ve hep göz ardı edilen onlarca meselenin bir teşhis ve reçetesidir. Kritik ve analitik düşünmek ruh zenginliğinin bir ifadesidir. Ben Başbakan Olsam kitabı, Erol Beyin ufkunun  geniş  olduğunu gösteren bir çalışmadır.

  Erol Bey kardeşimi bu çalışmasından dolayı tebrik ediyorum, anıtların taşlarla, kumlarla olanı değil, gönüllerde taht kuran eserler bırakılmasıyla  baki kalır. Yüzyıllar geçse de bu eserler unutulmayacaktır. Kadılar şehri olan memleketimiz de nice devlet erkanı yetişmiştir, sadrazam değil, ulul-u emr çıkması temennilerimle… Allah’a emanet olunuz.   

 Bu Haber 2309 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI