Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
2 Haziran 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Sınavlarla Oynamak
ecevit.osman@gmail.com

2010 yılındaki KPSS sınavı ve 2011 yılındaki YGS sınavı açıkça ifade etmek yerinde ise kamu vicdanını yaralayan iki sınavdır. Her ne kadar mahkeme 2011 yılı YGS sınavlarının geçerliliğini iptal etmemesine rağmen, üzerindeki tereddütleri kaldırdığını söylemek mümkün değildir. Zira, sınavlar öyle bir şeydir ki, yapılan bir acemilik veya hata sınavda başarılı olmayan veya olamayacak durumda olanları da haklı duruma getirir. Bütün bunlar ortada durur iken, ÖSYM başkanının üniversiteye giriş sınavının değiştirileceğini; liseden mezun olanların, üniversiteye girebilmeleri için, olgunluk veya bakalorya sınavı gibi bir sınavın konulacağını ve sadece yerleştirme sınavının yapılacağını açıklamıştır. Denemiş olan çok eski sitemin bugün nasıl uygulanacağını da anlamak mümkün değildir.

Öteden beri üzerinde durduğum bir hususu burada tekrarlamak isterim. Türkiye’de eğitim-öğretim diye bir şey yoktur, sadece sınav endüstrisi vardır. Aklı başında olan ve bu işlerle meşgul olanlar bile, Ülkemizde yapılan sınavları isimlerini söylemesi mümkün değildir. Benim hatırladığıma göre, ÖSYM bir yılda 22 kadar sınav yapmakta, açık öğretim ve Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı sınavları da ilâve edecek olursanız kendinizi bir sınav karmaşası içinde bulursunuz. Sınav yapmanın gayesi, belirli birikimdeki insanlar arasındaki bilgi seviyey ölçmek olduğuna göre, birikimsiz bir ortamda neyin ölçüldüğünü anlamak ta mümkün değildir. Daha önceleri olgunluk ve bakalorya sınavlarına giriliyor ve daha sonra da üniversite sınavlarına giren başarılı olanlar veya dereceye göre üniversiteler öğrenci kaydediyorlardı. Bu şekildeki uygulamayı getirdiğiniz zaman, bütün öğrenciler olgunluk sınavında en yüksek dereceden başarılı olacaklar ve bununla yerleştirme sınavlarına katılacaklardır. Eskiden farklı bir durumun olacağını zannetmiyorum. Üniversiteler açısından ÖSYM sınavları bir kurtuluştur. Zira, her üniversite ayrı, ayrı sınav yapacak olur ise; bir üniversiteye girmek için müracaat edecek olan 200 bin civarında adayla bir üniversitenin baş etmesi mümkün değildir. Herhangi bir maddeyi kullana, kullana ona olan bağımlılık gibi, Türkiye yanlış da olsa ÖSYM sınavlarına bağımlı hale gelmiş; eğitim-öğretim ise Milli Eğitim Bakanlığından alınarak dershanelere verilmiştir. Evet, hep yanlışı, yanlış ile düzeltmeğe çalışmak, yine yanlışı ortaya koyar. Zira, “İki yanlış bir doğru yapmaz” sözünün doğruluğu ortaya çıkmakta, en önemli hata da, yanlışları, yanlışlarla düzeltmeğe çalışmaktır.

Öncelikle, şunu açıkça ortaya koymakta yarar vardır. Niçin eğitim-öğretim yapılıyor. Bana göre eğitim öğretimin esas gayesi, farklılık yaratmak, yaratıcı beyinleri bulmak ve bunun sonucu olarak insan yaşamını olduğu kadar ekonomik kazanımın ortaya konulmasıdır. Şöyle bir düşününüz, ilk öğretim, lise ve üniversite öğretiminin öğrencilerine kazandırdığı nedir ? Bu okullardan diploma almanın anlamı nedir ? Çocuklarımıza kazandırdığı nedir ? Herhangi bir fakülteden mezun olan kimilerinin; dört duvar arasında, okulda öğrendikleri ile, okulun dışında bu şahıstan istenen nitelikler arasında ilişki nedir? Yüzde kaç oranda istenilen nitelikleri taşımaktadırlar ? Bu oranın çok düşük olduğunu açıkça ifade etmek gerekecektir. Öyle ise, işe yaramaz durumda veya yeterli olmayan bu eğitim öğretimde gaye sadece diploma mıdır ? Bilgi birikimi ve yetenekler bakımından yeterli olmayan kışıye diploma ne verecektir. Bilgi ve yetenekler bakımından yetişmiş olan kimilerine, diploma bu birikimlerinin belgesidir, bunun böyle olması da gerekir. Yoksa, bir müdür bir mühür veya bir mühür bir rektör olarak kurulan eğitim kurumlarının Ülkemize kazandıracağı nedir ? Ayrıca, üniversite mezunlarındaki işsizlik oranının yüksekliği de diğer bir husustur. Bir üniversite mezunun Ülkemize neye mal olduğunun gözden kaçırılmaması gerekir ve ancak bunların çalışmaları ile yatırımı, üretime dönüştürmek mümkündür. Amerika Bileşik Devletlerinde bulunduğum süre içinde, eğitimlerini orada sürdüren Türk öğrencilerinin, oradaki gerek Amerikalı veya diğer Ülkelerin öğrencilerinden daha iyi olduğunu da gördüm. Atatürk’ün sözleri ile “Türk Milleti, zekidir, çalışkandır” sözünün doğruluğu ortaya çıkmaktadır. Sorun idare edenlerden kaynaklanmaktadır. Saygılarımla.

 

                        

 Bu Haber 1830 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI