Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Haziran 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Hastam, gerçekten hasta mı?
musakiroglu@mynet.com

Bir doktorun hasta dediğine, bir başka doktorun “Bir şeyi yok, sapasağlam” dediğini eskiden tek tük duyardık. Ama bu tür çelişkili teşhis sayılarında son yıllarda iyiden iyiye artış oldu.

 

Hiç unutmam, 2006 yılında şimdi rahmetli olan babamı Samsun’da kardiyologa götürdüm. Doktor, babamı dinledi. Kan tahlilini, EKG’sini inceledi, EKO görüntülerini izledi, EFOR testi yaptı. Döndü dedi ki; “Hastanın kalp ve damarlarında bir rahatsızlık görünmüyor. Maşallah sapasağlam.”

 

Geldik, Ünye’de bir gün sonra babam göğüs bölgesindeki ağrı ve acılardan daha fazla rahatsız olduğunu söyleyince, tavsiye ettiler bu sefer Ünye Devlet Hastanesi’nin o yıllardaki Kardiyologu Sn. Tahir Ulusoy’a gittik. Doktor, özel muayenehanesinde babamı iyice inceledi, kontrol etti. Ne dedi biliyor musunuz? “Hasta, bir an önce anjiyo olmalı. Durumu çok acil…”

 

Sonrasında İstanbul’a gittik, orada da baktırdık. Durumu gerçekten acil olduğundan dört damarını bypass ettirdik.

 

Bizzat başımdan geçen bu olaydan sonra, artık herhangi bir rahatsızlıkta bir değil en az üç doktorun muayene etmesiyle ortaya çıkan sonuca itibar ediyorum.

 

Hele 1986 yılında, Samsun’da babamın mide kanseri olduğunu söyleyen Mide Uzmanı Profesör Dr. Hoca’nın bir ay sonra bu söylediğini inkar edip; “Benim asla öyle bir ifadem olamaz” demesi ne kulaklarımdan ne de aklımdan çıkıyor.

 

Neyse, gelelim sadede… Dedim ya son günlerde çelişkili teşhis sayısında artış var.

Bakın, annemi Ünye’de göz doktoruna götürdüm; Doktor; “Kataraktan dolayı görme oranı çok düşmüş, hemen ameliyat etmemiz gerekiyor” dedi.

 

Aldım annemi komşu ilçedeki bir başka gözcüye götürdüm. O doktor ise; “Şeker rahatsızlığı gözün arkasında kanama yapmış, görme oranı o yüzden düşmüş, tedavi edilmesi gerekiyor” dedi.

 

Olmadı, aldım Ordu’da göz doktoruna götürdüm. Orada da şeker rahatsızlığından dolayı kanama olduğunu söylediler. Sonuçta, kanamayla ilgili tedaviyi yaptırdık, annem rahatladı.

 

Yine annemi, sürekli ağrısından dolayı Ünye’de götürdüğüm doktor; “Safra kesesinde taş var, ağrıyı o yapıyor, ameliyatla alınması gerekiyor” dedi. Aldım annemi Samsun’a götürdüm, oradaki doktor ise, safra kesesinin temiz olduğunu, ağrının belindeki kemik kaymasından kaynaklandığını söyledi. Sonra Ünye’de bir başka doktora gittik, o doktor da öyle safra kesesinden kaynaklanan bir sorun olmadığını söyledi.

 

Gittiğimiz bütün doktorlar, çektirdikleri röntgen, ultrason ve tomogrofilere bakarak bunları söylediler. Kimisi “Ameliyat…” derken; kimisi “Ne ameliyatı?” dedi.

 

Diyelim ki ameliyat diyene itibar ettik, hastayı ameliyat ettirdik. Nasıl olsa başında değiliz, bilemeyiz ki ameliyatta ne yaptılar… Yazık değil mi hastaya…

 

İşte böyle. Herkese tavsiyem böyle kritik teşhislerde aman sakın bir doktorun dediği ile hareket etmesinler. Bir, iki… doktora daha gitsinler.

 

Ben burada hastane adı, doktor adı vermedim. Aslında verebilirdim, çünkü elimde doktorların ve teşhislerinin belgeleri var. Ama şimdilik vermedim.

 

Yalnız, gerek bendeki belgeleri gerekse vatandaşlardan gelen belgeleri topluyor, gazete bürosunda bir dosyada biriktiriyoruz. Bekletiyoruz ki, belki toparlarlar, yanlıştan dönerler diye. Ama bu tür şikayetler sürerse bütün bu belgeleri açıklayacak, suç duyurusunda bulunacağız.

 

Mesleğinin onuru ve ettiği yeminin sorumluluğu ile hareket eden bütün doktorlara saygılarımı sunuyorum. Sözüm hiçbir şekilde onlara değildir.

 

Sözümün asıl kime ya da kimlere olduğunu bilen bilir…

 

 

 

 Bu Haber 2376 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI