Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
9 Haziran 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
BİREYSELLİK VE DEMOKRASİ
ecevit.osman@gmail.com

Başarılı olmayan birçok denemeler olmasına rağmen, 1946 yılında çok partili demokrasiye geçtik. Ardan 75 yıl geçti ve zaman, zaman da demokratik yaşamımız kesintilere  uğradı. Bu arada anti-demokratik idareler sebebi ile birçok insanımızın mağdur olduğunu ve bu sebepten kurban verdiğimiz gerçeğini inkâr edemeyiz. Bütün bunlar geçmişte kalmış olmakla birlikte, bunlardan ders çıkararak, geçek demokrasi yolunda mesafe kaydettiğimizi söylememiz de mümkün değildir.  Bir ülkede en çok erozyona uğrayan ne var ise, onunla ilgili diğer bazı hususlar ortaya çıkmaktadır. Meselâ, üretime bağlı paranın olmadığı yerde, bankalar çoğalır ve üretim yerine sadece, sadece para üzerinden veya rant getirecek bazı hususlar üzerinden kazanç temin edilmeğe çalışılır. Bugün liderlerinden hep demokrasi dersini dinliyoruz, ama dün hepsinin milletvekili adaylarını hangi demokratik ölçüler içinde seçtiklerini söylemeden geçmek de mümkün değildir. Dünya ölçeğinde baktığınız zaman, demokrasi ile idare edilen ülkelerde böyle sistemlerin olmadığını görürüz. Sadece bir idare sistemin adına demokratik kelimesini takmakla, oraya demokrasiyi getirdiğinizi söylemeniz mümkün değildir. O sistemin gerektirdiği bütün hususları, müesseseleri ile ve demokrasinin kriterleri içinde çalıştırarak yürütmek gerekir. Bunun ülkemizde olduğunu söylemek de pek mümkün değildir. Bunun yanında, liderlerin seçim konuşmaları da bunu göstermektedir.

Bütün bu aksaklıkların temelinde yatan en önemli hususu ise, demokrasiyi içine sindirmiş bireylerin yerine, kula kul olma zihniyetinde yattığını görüyoruz. Herkes sadece taraftarı olduğu partiyi, futbol takımı fanatiği gibi tutmaktadır. Açıkça, ifade etmek yerinde ise, ülke çıkarları ve menfaatleri bir tarafa itilerek, her şey ne kadar fazla oy alırım esası üzerine kurgulanmaktadır. Bunun için de oy alabilmek için her türlü taviz verilmekte, illerde yapılan konuşmalara göre de oraya has mavi boncuklar dağıtılmaktadır.

Daha önce de üzerinde defalarca durmuştum. Demokratik bir idare sistemi içinde etnik ve dini esasa dayanan partiler olmamalıdır. Herhangi bir etnik unsura hitap edecek şekilde kurulan bir parti iktidara geldiği takdirde, o etnik grup içinde olmayan insanlar ne olacak, ikinci sınıf vatandaş mı, olacaklardır. Bunun gibi, herhangi bir dini gruba hitap eden parti için de durum aynıdır. Eğer demokrasi esas olacak ise, partiler kuruluş ilkeleri olarak geniş tabanlı olmak ve geniş bir tabana hitap etmek mecburiyetindedirler. Elbette, anayasa gereği görünüşte bu böyle olmakla birlikte; uygulamada bunun böyle olmadığı gerçeği de gözden uzak tutulamaz. Demokrasinin istediği özellikleri taşıyan kişilerin, hür iradeleri ile oylarını kullanmaları gereği de ortadadır. Şunu da burada açıkça ifade etmeliyiz ki, dünyada hiçbir ülke, gerek din ve gerekse etnik olarak saf değildir; diğer bir deyimle böyle bir ülke yoktur. Bu böyle olmasına rağmen, demokratik ülkeler gerek etnik, gerekse dini ayrılıkları demokrasinin birleştirici ve beraberce yaşamanın faziletleri üzerine inşa ettikleri idare sistemleri ile başarmaktadırlar. Yoksa, onlarda da bu problemlerin olmadığını söylemek mümkün değildir. Gelişmiş ülkelerde bu işler konsensüs ile sağlanırken; gelişmemiş veya demokrasilerini yeteri kadar güçlendirememiş ülkelerde bu, silaha sarılarak halletme şeklinde ortaya çıkmaktadır. Özellikle de, seçim zamanlarında verilen tutarsız vaatler ve söylemler bu olayları tetiklemektedir. Sadece Güney Doğuda değil, ülkemizin her köşesinde ortaya çıkan olaylar cidden üzücüdür. Temennim odur ki, bu olaylar sadece seçimin ortaya koyduğu durumun dışına çıkmaz. Eğer çıkacak olur ise, bir kan davasının habercisi de olabilir. Bu bakımdan hangi partinin taraftarı olursa olsun, onlara itidal ile davranmalarını tavsiye etmekten başka çare kalmamaktadır. Eğer, seçim konuşmaları mehaz alınarak hareket edilecek olur ise, durumdan ümit var olmak mümkün değildir. Fakat, fanatikler hariç, 1950 yıllardan buna yana tanıdığım kadarı ile, Türk seçmeni feraseti ve olgunluğu ile daha önce de olduğu gibi bu seçimde de faziletini gösterecek, ülkemiz için en iyi tercihini yapacaktır. Parti mensuplarının da, halkın tercihine demokrasi içinde boyun eğerek, bu yönde hareket etmeleri gereği vardır. Seçimlerin ülkemiz için hayırlı olmasını diler, saygılarımı sunarım.

 

 

 

 Bu Haber 2290 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI