Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
9 Haziran 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Otogar, itfaiye, kültür sarayı için ters yerler...
musakiroglu@mynet.com

Ünye’de otogar yıllardır yoktu. Vardı ama çalışmadı, çalıştırılamadı, bende o yüzden ‘yok’ diyorum. Ancak, çevre yolu yapımıyla birlikte ulusal ve uluslar arası önemde bir kavşak noktası olacak olan Ünye için otogar yapımı artık zorunlu hale geldi.

 

Ünye’de yaygın kanaat yeni otogarın, Samsun istikametinden ve Trabzon istikametinden gelen araçların Sivas-Tokat üzerinden gelen araçlarla buluştuğu çevre yolunun geçtiği Saca-Çatalpınar civarında kurulması yönündeydi.

 

Hatta başlangıçta Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu’nun kanaati de bu yöndeydi. Ama sonra kanaati değişti, Belediye Meclisi’nde yeni otogarın halen kullanılmayan eski otogarın yerinde yapılması yönünde görüş belirtti. Meclis’ten karar bu yönde çıktı.

 

Diğer taraftan Haziran ayı Belediye Meclisi toplantısında gündem dışı konuşmasında Başkan Sn. Ahmet Arpacıoğlu, Ünye’de yapmayı düşündükleri itfaiye merkezini de otogar tarafındaki eski mezbahane yerine yapacaklarını söylemiş.

 

Meclis toplantısında Sn. Arpacıoğlu ayrıca bir konuya daha dikkat çekmiş; Kültür Sarayı için yer aradıklarını, bunun için de Ünye dışında eğer yer bulunabilirse Akkuş-Niksar istikametinde bir yer olabileceğini söylemiş. Konuyla ilgili olarak görüş beklediklerine işaret etmiş.

 

Şimdi bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Gerek otogarın yapılacağı gerekse itfaiye istasyonunun yapılacağı yerler sahilde, denize nazır, “şehrin vitrin bölgesi” diye tabir ettiğimiz sahil bandı içindeki yerler.

 

Otogar nedir, ne iş yapar? Esas itibariyle şehir dışından gelen ya da şehir dışına çıkacak araçların uğradığı yolcu indirdiği, bindirdiği yerlerdir. Ayrıca, akaryakıt, yıkama-yağlama istasyonu, alışveriş noktaları, otel vs. de eklenerek daha geniş alanda hizmetler de verilebiliyor otogarlarda.

 

Peki, itfaiye merkezi nedir, ne iş yapar? İtfaiye araçlarının park edip yangın haberi beklediği, ekipmanın tutulduğu, ayrıca 24 saat 3 vardiya itfaiye erlerinin nöbet tuttuğu yerdir.

 

Soruyorum, işi/işlevi bunlar olan otogarın ve itfaiye merkezinin sahil bandı içindeki alanda kurulması ne kadar uygundur/doğrudur?

 

Sahil bandını eğer şehrimizin vitrini, turizm alanı olarak görüyorsak asla doğru değildir. Bu iki kurum ve verdiği hizmetler ne vitrine uygun düşer ne de turizm alanının özelliğine uyar.

 

Ama enteresan bir şey daha var. Kültür Sarayı’nın şehir dışında, eğer yer bulunursa Niksar istikametinde bir alanda kurulmasına ne diyorsunuz?

 

Otogar ile itfaiye merkezini sahile, şehrimizin en güzel noktalarından olan bir yerde yapmayı düşünen belediyenin kültür sarayını şehir dışında bir yere düşünmesi çok ters değil mi?

 

Kültür Sarayı, Meclis Üyesi Sn. İsmail Sarı’nın da işaret ettiği gibi şehir merkezinden koparılmamalıdır. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu böyledir.

 

Ünye’de kültür sarayı yapılabilecek en uygun yer Belediye Caddesi üzerinde Atatürk Parkı’nın karşısındaki otopark alanıdır. Arkası Emirgan Parkı, önü Atatürk Parkı ve deniz olan bu yere, toprak altına otopark yapılmak kaydıyla kültür sarayı yapılabilir. Yüksekliği iki katı geçmeyen mükemmel bir mimariyle geniş alana yayılmış olarak yapılacak bir kültür sarayı buraya ve Ünye’ye çok yakışacaktır eminim.

 

Otogar ile İtfaiye ise şehir dışında yapılmalıdır. Şu anda o iki kurumun yapılması kararlaştırılan yere ise otel ihtiyacı olan Ünye için 4-5 yıldızlı otel yapılması sağlanmalıdır.

 

Olmadık yerlere olmadık kurumların yapılmasının yaratacağı terslikler ve sorunlar içinden çıkılmaz hal aldığında düzeltmenin faturası ağır oluyor. Böylesi bir faturadan kaçınmak, doğru yere doğru kurumu yapmak gerekmez mi?

 

 

 

 Bu Haber 2117 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI