Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
11 Haziran 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
12.seçime doğru...
musakiroglu@mynet.com

1965 yılında çalışmalarına şahit olduğum, sonucunu merak ettiğim çocuk yaşımdaki seçimden sonra 1969, 1974, 1977, 1983, 1987, 1991, 1995, 1999, 2002, 2007 yılındaki genel seçimlerin tümünü canlı canlı yaşadım. Anlaşılan 11 seçimi geride bırakmışım. Nasip olursa yarın 12. genel seçimi de geride bırakacağım.

 

“46 yılda 12 genel seçimin bende uyandırdığı ortak özellik ne?” diye sordum dün akşam kendime. Aslında ortak, benzer yanları bir hayli fazla. Ama en belirgin en ortak olan yanları adayların “desteksiz atmaları”.

 

Bizim liderler, siyasiler seçim meydanlarında bir başladılar mı ‘atmaya’ var ya, gökyüzündeki yıldızlar yeryüzüne iner alimallah.

 

Bir de ‘atmayı’ çok iyi bilir, çok doğru, son derece inandırıcı ifadelerle yaparlar ki ‘attıkça’ taraftarlarından alkış üzerine alkış alırlar.

 

İşin enteresan tarafı ise, her seçim sonrası bunların ‘atmasyon’ olduğu ortaya çıktığı halde seçmenler arasında, böyle desteksiz atanlar için kullanılan “Atma Recep din kardeşiyiz” diyene hemen hiç rastlanmaz.

 

Yarın hayatımın 12. genel seçimini, ayrıca oy kullanma hakkımın başladığı 1977’den sonraki 9. seçimimi geçireceğim.

 

1977’de oy kullanmadım, diğer bütün seçimlerde kullandım. 1983 yılında siyasi hayatımıza giren Anavatan Partisi ile birlikte siyasi partileri, siyasete aracılık etmelerinden çok, hizmetin aracı olarak gördüğüm için oyumu hizmet yönünde kullandım. Hangi partinin daha çok hizmet vereceği kanaatini taşımışsam ona oy verdim.

 

Yarınki seçim için de bir zamandır eş-dost soruyor, hangi partiye oy vereceğimi öğrenmeye çalışıyorlar. Ama ben gücüm, ölçülerim nispetinde gazetecilik yapan, yazı yazan-yorumlar yapan birisi olarak parti adı veremem. Etik olmaz, tarafsızlık adına da yüz karası olur. Eğer parti adı vermiş olsam bunun adı siyaset yapmak olur. Siyaset ise girilir bir partide yapılır gazetede değil.

 

Gelelim yarın ki Ordu’nun seçimine… Bu seçim enteresan bir sürece girdi Ordu’da. Sn. İdris Naim Şahin’in başını çektiği Ak Parti, Sn. İdris Yıldız’ın başını çektiği CHP, Sn. Yener Yıldırım’ın başını çektiği MHP sandıktan kaç oyla, yüzde kaçla çıkacaklar…

 

Bakın böyle bir sorunun cevabı ilk kez bu seçimde zorlaştı. Çünkü seçmen ilk kez bu seçimde genel olarak sessiz ve suskun kaldı. Görülen o ki; herkesin ortak kanaati Ordu’da sandıktan AK Parti yine birinci çıkacak. Milletvekili dağılımı ise herkesçe farklı farklı yapılıyor.

 

AK Parti birinci çıkacak derken, Sn. İdris Naim Şahin’e göre bu seçimde birinci çıkmak önemli değil, kayıpsız birinci çıkmak önemli. O yüzden seçimdeki hedefini 6’da 6 olarak belirledi Sn. Şahin. Bunu niye böyle ifade etti? Şunun için olmalı diye düşünüyorum. Sn. Şahin, 1999’dan bu yana nihayet bu seçimde Ordu’dan aday oldu. Geldi, Ordu’da bölgeler-ilçeler arası çekişmeyi hedef alan, birlik ve beraberliğe vurgu yapan bir seçim mücadelesi verdi.

 

Sn. Şahin’e seçim, işte bu mücadelesinin sonucunu test etme fırsat ve imkanı verecek. Bunun için önemli.

 

Ayrıca Sn. Şahin için bir konu daha var. Partisinin bu seçimde, önceki iki seçimden daha fazla oy alması gerekiyor. Aksi takdirde Ordu’da bu dönemde listeye konulmayan önceki dönem milletvekilleri “Biz silindik, partimiz Ordu’da kan kaybetti” demeye başlarlar. Bu da Sn. Şahin’in siyasi prestiji ve partisi içindeki gücü açısından hiç iyi olmaz.

 

Yarın önce sandık, akşam da televizyonların başında olacağız. Sonuçlar açıklandığında tabi ki bizler de tahminlerimizi ve yanılgı paylarımızı test edeceğiz.

 

12 Haziran seçimlerinin hayırlara vesile olması temennilerimle…

 Bu Haber 1827 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI