Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
14 Haziran 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Perşembenin gelişi Çarşamba'dan belliydi!
musakiroglu@mynet.com

Geçen yıl yapılan 12 Eylül Referandumu aslında bu seçimler için çok önemli bir göstergeydi.

 

Seçimler öncesinde anketçi firmalar her ne kadar üst üste anketler yapmışlar, sonucun şöyle ya da böyle çıkacağını iddia etmişlerse de en gerçekçi anket 12 Eylül Referandumu sonucuydu.

 

Ben, çeşitli sohbetlerimde seçim sonucunun referandumda aranması gerektiğini söylüyor; AK Parti’nin üçüncü seçimini de oyunu artırarak kazanacağına dikkat çekiyordum.

 

Ama bunu öyle çok yaygın bir biçimde değil de yakın arkadaş grubu, dar çevre içinde dile getiriyordum.

 

Çünkü bunu böyle ifade etmek bazı yakın dost ve arkadaşlarımı üzüyordu. Ben siyasi tartışmalarla kimsenin kalbini kırmak, kimseyi üzmek gibi bir yanlışın içine girmem. Bana en başta, arkadaş ve dost lazım…

 

Biz Medya Ajans Yayın Grubu olarak seçime 10 gün kala aslında sonucu önemli ölçüde tespit etmiştik. Başbakan’ın Ordu’ya gelmesi ve Orduspor’un Süper Lig’e çıkmasının ardından yaptığımız görüşme, araştırma ve gözlemlerden sonra sonucun 5-1 olacağına kanaat getirmiştik.

 

Ama bunu yayınlamadık.

 

Yalnız, gerek gazete bürosunu ziyaret edenlerin bir kısmı ile yaptığımız sohbetlerde gerekse dışarıda bir kısım dostlarla yaptığımız sohbetlerde bu sonucu dile getiriyor, hatta ufak yollu şaka-şamata iddialara giriyorduk.

 

Bakın bunu söylerken herkese değil de ‘bir kısım’ ziyaretçilere ve dostlara söylediğimize dikkat çektim… Dediğim gibi bize kırılmayacağından, alınmayacağından, küsmeyeceğinden emin olduğumuza bu sonucu ifade ediyorduk.

 

Ama bu her zaman mümkün olmuyordu.

 

Örneğin; MHP’li bir dostumuz, seçimde Ordu’dan iki vekil çıkaracaklarını söylediğinde, boş bulundum Ordu il barajını aşma sorunlarının olduğunu söyledim.

 

Beden dilinden anladım ki bu sözlerim kendisini üzdü. O anda nasıl üzüldüm, söylediğime nasıl pişman oldum.

 

Yine, seçime bir gün kala Cumartesi akşamı çok sevdiğim kadim dostum CHP’li bir arkadaşım, ‘Nasıl görünüyor?’ diye sordu. “Bak darılmak yok, CHP iki çıkartıyor diyebilmem çok zor” dedim.

 

Arkadaşım bozuldu, Sn. Sami Tandoğdu seçilmezse bileklerini keseceğini söyledi.

 

Her neyse, dediğim gibi Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli olmuştu. Referandumun sonucu önemli ölçüde bu seçimin de sonucuydu.

 

Ama bir şey var; Ordu merkez, Perşembe, Gülyalı ve Gürgentepe’de referandumda ‘Hayır’ oyu çıkmasına rağmen bu seçimde AK Parti, Ordu’nun diğer ilçeleri gibi bu ilçelerde de birinci parti çıktı.

 

Bu durum da gösteriyor ki; Sn. İdris Naim Şahin’in ‘Altın Ordu’ söylemi seçmenler tarafından kabul gördü. İnsanların hizmet beklentisi ve arzusu siyasi düşüncelerinin önüne geçti.

 

Seçimle ilgili tahlil ve yorumlarım önümüzdeki günlerde de sürecek.

 

 

 

 

 Bu Haber 2307 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI