Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Haziran 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
"Çok bilmiş"lerin tornistan ustalığı...
musakıroglu@mynet.com

Bizim milletin “çok bilmiş”inin hem sayısı çoktur hem de her şeyi herkesten “çok, ama çok daha fazla bilirler!”

 

Yalnız bunların bir bildikleri daha vardır ki; işte esas “bilmişlik”leri, “ustalık”ları bu özelliklerinde yatar.

 

Bunlar, bugün söylediklerini yarın başka bir şekle sokarak öyle anlatırlar ki, dün söylediği ile bugün söylediğinin çok farklı olduğunu anlayamaz, anlasan da bu müthiş “tornistan” karşısında nutkun tutulur, sus pus olursun.

 

Bu “çok bilmiş”lerden biriyle geçtiğimiz hafta 5-6 kişinin de olduğu bir sohbette iddiaya girdim. Ben asla öyle iddiayı falan sevmem, hiç huyum da değildir. Ama çok ısrar etti, “Şu kağıda önce Türkiye sonuçlarını, sonra da Ordu sonuçlarını yazalım, imzalayalım. Eğer ben doğruya yakın bilirsem sen gazeteciliği bırakacaksın, eğer sen doğruya yakın bilirsen ben de siyaseti, siyasi konuşmaları bırakacağım” dedi.

 

Dedim ya iddiayı sevmem, pek iddiaya falan girmem. Hayat boyu bir iki kez hariç hiçbir iddia oyunu, piyango, toto, loto oynamadım.

 

Ama bu ‘çok bilmiş’in sözlerine kayıtsız kalamadım. Kalamadım çünkü, o anda orada bulunanların önünde “yokum” demek, sanki “yok” olmayı göze almak gibi bir şey geldi bana.

 

Uzattığı kağıda Türkiye geneli için partilerin oy yüzdelerini belirli rakam aralıklarında yazdım. Örneğin; AK Parti’yi % 45-%50 arası gösterdim. Bunun üzerine “Yok öyle olmaz, tek rakam yazacaksın” dedi.

 

Bende AK Parti: % 48, CHP: % 28, MHP: % 13; Ordu’daki milletvekili dağılımını da AK Parti: 5, CHP: 1 olarak yazdım, verdim.

 

O “çok bilmiş” ise; AK Parti: % 39, CHP: % 32, MHP: % 19 olarak yazdı. Orduyu ise: AK Parti: 3, CHP: 2, MHP: 1 olarak gösterdi.

 

Dün iddiaya girdiğimiz büroya gittiğimde bu “çok bilmiş” yine ordaydı. Kalktı, selamlaştık. Konuyu hiç açmadı. İddiaya girmişiz, girmemişiz hiç umurunda değildi.

 

Oturdum, getirilen çayı içmeye başladım.

 

Yine o, her zamanki gibi o konuşuyor, karşısındakiler ise ilgiyle dinliyordu.

 

Ancak, baktım enteresan şekilde söylemini değiştirmişti. İki gün önce; “Millet susuyor, çok ilgisizmiş gibi görünüyor. Ama aslında kararını vermiş bekliyor. Bu sefer ders verecek, bunları tepetaklak edecek” diyen “çok bilmiş” bu sefer ne diyordu biliyor musunuz?

 

Bakın ne diyordu?

 

“Vatandaş, Kemal Kılıçdaroğlu ile Devlet Bahçeli’ye ihtar çekti. Dedi ki; eğer parti içinde gerekli düzeltmeleri yapmaz, yanlış işler yapmaya devam ederseniz, biz de tam tersini yapar, sizin karşınızdakini destekleriz. Dediğimizi yapın, partinizi ve adayları değiştirin, gelecek seçimde sizi iktidar yapalım.”

 

Bunları böyle duyunca, niye inkar edeyim içimde arkadaşıma karşı hiç olmayan “hayranlık” duygum belirdi. Tornistanın bu türlüsüne, bu kadar ustaca olanına hayranlık duyulmaz da ne yapılır?!!

 

Bunun üzerine “cok bilmiş” arkadaşıma, iddiamızı ben de hatırlatmadım.

 

Ama içten içe kendime güldüm, onu her gün dinleyen, oradaki kulise nerdeyse her gün katılanlara güldüm.

 

Sonra da orada oturup zaman kaybetmenin gereksizliği ile izin isteyip ayrıldım.

 

 Bu Haber 2354 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI