Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
14 Ocak 2013 Pazar
MİSAFİR KALEM
Eray öztürk /Ünye'ye deprem ne kadar yakın?
Okuyucularımla DEPREM üzerinde konuşmaya devam etmek istiyorum

Sanırım geçen hafta depremin oluşumunu bize anlatan iki büyük teoriden biri olan Levha Tektoniği teorisi üzerinde duruyordum. Oradan devam edelim. Lütfen dikkatle takip ediniz. Depremi ciddiye alınız. Çünkü yeryüzünde bu kadar büyük enerji, başka sadece nükleer bombalarda var.

 Dünya'nın yüzeyi kesintisiz gibi görünüyorsa da, gerçekte dev boyuttaki bir yap-boz gibi birbirine geçen parçalardan oluşmaktadır. Levha adı verilen bu parçalar, çok yavaş olarak sürekli biçimde birbirlerine göre hareket ederler. Bu levha parçaları sınırlarda birbirlerine göre kaymakta veya biri diğerinin üzerine çıkabilmektedir.

Bu hareketlerin ve yerkabuğu altında sıvı halde bulunan MAGMAnın basıncında soğuma veya benzeri nedenlerle meydana gelen basınç değişimlerinin ,yer kabuğunda gerilmeler oluşturacağı açıktır.Öte taraftan kabuğun birçok yerde faylarla yani zayıf bölgelerle kesilmiş olduğu da bilinmektedir.Yer kabuğunda artan gerilmeler zayıf olan bu çizgiler üzerinde yer kabuğunun taşıma gücünü aşarak ani bir kayma, yırtılma olmasına neden olur. Kayma Hareketi depremin Hiposantr denilen odak bölgesinde başlayarak bu zayıf bölgeler yani FAYLAR boyunca dışarı doğru yayılır. Peki yerkabuğunda gerilmeler neden artar? Çok basit. Çünkü Levhalar bize sormadan sürekli birbirine göre hareket eder. Böylece uzun zamanda toplanan şekil değiştirme enerjisi deprem hareketi ve ısı enerjisi olarak ortaya çıkarak yerkabuğunun taşıyabileceği seviyeye kadar boşalır. O seviyenin ölçüsü deprem büyüklüğüdür. Ve 10.5 e kadar ulaşabilir.

Depremin meydana gelen zaman aralığı açıldıkça kabukta zamanla toplanan enerjide artar. Bu ise meydana gelecek yer hareketinin daha şiddetli olması sonucunu doğurur.

Mesela İstanbul’da meydana gelen son büyük deprem 1894 yılında büyüklüğü 8 üzerinde tahminlerle gerçekleşmiştir. Ve bugüne kadar İstanbul büyük deprem görmemiştir. Bu demek oluyor ki, gerilmeler artmaya devam ediyor ve edecek ta ki büyük deprem oluncaya kadar.

Ve şunu söylemeliyim Ünye’nin durumu da pek farklı değil. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın orta bölümü uzunca süredir sessizliğini koruyor. Enerji biriktirmeye devam mı ediyor acaba ?

Yeryüzünün kabuk tabakasında deprem hareketinin meydana getirdiği fay çizgileri ile sınırlanan kısımlarına TEKTONİK PLAKALAR denildiğini söylemiştik. Dünyada Ana levhalar ; Pasifik levhası , Amerika levhası , Avrasya Levhası , Afrika ve Hindistan Levhası’dır. Sub-Plate denilen diğer levhalar ise Nazka, Arabistan ve Filipin levhalarıdır.

Yurdumuzda meydana gelen depremlerin çoğu Suudi Arabistan, Irak ve Suriye’nin bulunduğu Arap Plakası’nın hareketinden meydana gelmektedir. Avrasya Plakası tarafında hareketi engellenen Arap Plakası’nın hızı azalmış bunun sonucunda Ünye’yi de oldukça etkileyen Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fayları oluşmuştur.Bu sağ ve sol atılımlı faylar boyunca Anadolu Plakası batıya doğru hareket etmeye başlamıştır.

26.12.1939 Erzincan depremiyle Kuzey Anadolu Fayının doğu kesimi faal bir döneme girmiştir.Bu depremde K.A.F’ında Erzincan ‘dan başlayarak Erbaa’ya uzanan 360 km uzunluğunda bir kırık meydana gelmiştir.Erbaa-Niksar tektonik havzası kırığın batıya ilerlemesini engelleyerek Amasya’ya yönelmesine sebep olmuştur. Bilinmesinde fayda vardır. Niksar Ünye’ye sadece sanırım 90 km uzaklıktadır. Ve Fayın geçtiği bölge üzerindedir.

K.A.F’ı deprem hareketi bakımından dünyanın en diri faylarından biridir.

Son olarak söyle söyleyelim Ünye’ye hangi Belediye başkan adayı seçilir bilemem, ama yapılan binaların depreme dayanıklı inşa edilmesi ve depremi bekleyen Ünye halkını daha bilinçli hale getirmek için  özellikle hassas davranmalıdır. Çünkü Ünye Kuzey Anadolu Fay Hattı’na oldukça yakındır…

Depremsiz günler diliyorum efendim.

 

Not: Makalenin yazımında Prof. Dr. Zekai Celep ve Prof. Dr. Zeki Hasgür’ün ders notlarından yararlanılmışıtır.

Gelecek Hafta : Ünye Halkı ve Yerel Yönetim Depreme ne kadar hazır ?

Şirin ÜNYE Ve ÜNYE Kent Gazetesi İstanbul Temsilcisi

İstanbul Teknik Üniversitesi Deprem Mühendisliği Master öğrencisi

http://erayozturk.trtc.biz

e-mail: eray426@gmail.comBu Haber 2100 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI