Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
23 Haziran 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünyeli bir Osmanlı büyüğü daha...
musakiroglu@mynet.com

Osmanlı, 6 asrı aşan ömrü boyunca dünyanın gelmiş geçmiş en büyük imparatorluklarından birisi olmuştur.

 

Bu büyüklüğün ve bu kadar zaman ayakta kalmanın da büyük sebepleri olmalı değil mi? Ben derim ki bu sebeplerin en başında Osmanlı’nın iyi yetişmiş devlet adamları başta olmak üzere, yine iyi yetişmiş bürokratları gelir.

 

Yalnız bir şey daha var ve asıl önemlisi de o’dur. Bu büyük devlet adamları ve bürokratlar sadece doğuştan getirdikleri yeteneklerle büyük olamazlar, çünkü bu yetmez. Bunların eğitimi de ayrıca çok önemlidir.

 

Eğitim içinse okul gerek, hoca gerek…

 

Peki, Osmanlı’nın bu işler için yeterli okulu ve hocası var mıydı? Olmaz olur mu, işte bu soruya sadece Ünye’den örnek:

 

Geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi akşamı Ünye’de öyle bir program gerçekleştirildi ki, o programda Osmanlı döneminde ta Ünye’ye kadar inen medrese (üniversite) eğitimini ve o medresenin Ünyeli Başmüderrisi (rektörü) Ünyeli Taslızade Yusuf Bahri Efendi’yi tanıdık.

 

Orta Cami avlusundaki programda Yusuf Bahri Efendi doğumunun 172 yılında anıldı, anlatıldı.

 

Ünye’deki Sadullah Bey Medresesi’ni daha önce etraflıca Araştırmacı-Yazar Hemşerimiz Sn. Mehmet Karayalman’dan öğrenmiştik.

 

Bu sefer ise o medresesinin Başmüderrisi Ünyeli Alim-Ulema-Mutasavvıf Yusuf Bahri Efendi’yi tanıttı bize Sn. Karayalman…

 

Anlatılanlardan Yusuf Bahri Efendi’nin eğitimdeki yerinin ve makamının ne olduğunu hayret ederek öğrendik. O dönemde Ünye, bugünkü üniversite eşdeğerinde bir medreseye merkezlik ediyor ve buna bağlı çevresinde 16 medrese (fakülte) bulunuyormuş. Ve Ünye’deki bu medresenin Başmüderrisi yani bugünkü statüsüyle rektörü Ünyeli Yusuf Bahri Efendi…

 

Bu medreseden o kadar çok devlet adamı yetişmiş Osmanlı bürokrasisinde öylesine görevler almışlar ki… Bu konuda Araştırmacı-Yazar Hemşerimiz Sn. İrfan Dağdelen’in “Ünye Doğumlu Osmanlı Devlet Adamları” adlı kitabı çok önemli bir kaynaktır.

 

Gelelim Yusuf Bahri Efendi’ye… Böylesine bir değeri birkaç saat içindeki anlatılanlarla anlamak mümkün değildir.

 

Bunun için en güzel kaynak Araştırmacı-Yazar Sn. Mehmet Karayalman’ın yeni çıkan  “Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi” adlı kitabıdır. Fevkalade bir düzen, tertip ve üslup içinde hazırlanmış olan bu kitap Ünye’nin büyük bir değerini dolu dolu anlatıyor.

 

Böylesine bir değerli araştırmayı siz okurlarıma tavsiye etmekten onur duyuyorum. Kitap gazetemizin bürosunda, Vahdet, Serüven ve Ender Kitabevi ile diğer kitapçıların birçoğunda satışa çıkmış durumda. 

 

Ben buradan Sn. Mehmet Karayalman’a borçlu olduğum üç teşekkürü ederek borcumdan kurtulmak istiyorum.

 

Birincisi; Sadullah Bey Medresesi ile ilgili araştırması,

 

İkincisi; Ünyeli “Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi” adlı araştırması ve kitabı,

 

Üçüncüsü ise; doğumunun 172. yılında böylesine büyük bir değerle Ünyeli bugünkü hemşerilerinin buluşmasına rehberlik etmesi…

 

Ayrıca Ünye Müftülüğü başta olmak üzere hizmeti geçen herkese, kurumlara bu çok anlamlı anma gününü düzenledikleri için şükranlarımı sunuyorum.

 

 

 Bu Haber 1899 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI