Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Haziran 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Şimdi"akkirez" zamanı...
musakiroglu@mynet.com

Ünye’nin tadına doyamadığım meyvelerinden biridir “akkirez”. Tam bir yerli Ünye ürünüdür.

 

Eskiden Ünye’de kiraza “kirez” derdik.

 

Aslında “Kirez” Türkçe dil kurallarına uygun olanıdır. Ama her nedense bugünkü yerini, yanlış kurallı olan “Kiraz” sözcüğü almış.

 

Biraz araştırdım baktım; “kirez” sözcüğü Türkçe’ye Gagavuz Türklerinden girmiş. Bugün hala onlarda “kirez” olarak kullanılıyormuş.

 

Hadi “kirez”i anladıkta “akkirez”in başındaki bu “ak” ne?

 

Bakın Ünye’nin yerli bir kirazı daha vardır, ona da “karakiraz” denir.

 

Ama enteresandır ne “akkirez” dediğimiz kirazımızın rengi ak, yani beyazdır. Ne de “karakiraz” dediğimiz kirazın rengi kara, yani siyahtır.

 

Akkirez, sarı-kırmızıya çalan rengiyle bilinir.

 

Karakiraz ise bordo rengi tonlarındadır.

 

Halkımız pek ayrıntıya girmemiş, bordoya göre açık renkli olana “akkirez”,                         sarı-kırmızıya göre koyu renkli olana da “karakiraz” demiş anlaşılan.

 

Ben derim ki; adıyla/rengiyle uğraşmak yerine tadına bakmak gerek.

 

“Akkirez” bu ara pazara inmeye başladı. Sağlık Ocağı arkasında Tandoğdu Market’in karşısında satılıyor. Daha çok İnkur civarında oturan kiraz ağacı sahipleri topladıkları “akkirezleri’ daha çok öğleden sonra ikindiye doğru getirip burada satıyorlar.

 

Ben dün akşamüstü biraz geç gittim, ama yine de buldum aldım ve siftah ettim.

 

Gerçi henüz tam lezzetini bulamamış. Hem daha başındayız, hem de bu sene yağışlı gitti, yeteri kadar güneş alamadı ya o yüzden olsa gerek tadı henüz zayıf…

 

Ama bir iki güne kalmaz asıl lezzetine kavuşur. Bak gör o zaman mis gibi olur, yemeye doyulmaz.

 

Kaybettiğimiz onlarca yerli Ünye meyvelerimizden armutlardan, elmalardan, vişnelerden, kızılcıklardan, töngellerden, narlardan geri kalan tatlardandır “akkirez”imiz.

 

Gerçi az olur, bir de dayanıklı değildir. Çabuk bozulmaya yüz tutar. Pazara gelir gelmez alacak, en geç o akşam tüketeceksin. Dolapta falan saklamaya gelmez, tadı/lezzeti kaçar. Erken alıp, çabuk tüketmek gerek.

 

Şimdilerde çarşıda manavlarda Napolyon Kirazı diye satılan iri kirazlar revaçta. İnsanlar kiraz diye onu belledi, onu alıp yiyor.

 

Ben de aldım, birkaç kez yemeyi denedim Napolyon Kirazını. Ama kiraza benzetemedim, bana erik tadı verdi. Erik mi yiyorum, kiraz mı pek çıkaramadım.

 

Şimdi “akkirez” zamanı. 10 gün ya sürer, ya sürmez. Tavsiyem odur ki; ikindi vakitleri gidin, daha dalından yeni toplanıp çarşıya getirilmiş taze ‘akkirez’i alın, akşamları kendinize bir güzel kiraz ziyafeti çekin.

 Bu Haber 2777 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI