Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
29 Haziran 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
İç bölgelerimizdeki sosyal hayat güçlendirilmeli
musakiroglu@mynet.com

Dün gazetemizde bir haber okudum. Haberde Çaybaşı’nda modern toplu konut uygulaması başlatıldığı belirtilmiş.

 

Çaybaşı Belediye Başkanı Sn. Zekeriya Sarıkoca konuyla ilgili açıklamasında diyor ki; “İlçemizde merkezi kaloriferli, asansörlü, yüksek donanımı son derece modern toplu konut yapmak için harekete geçtik. Böylelikle önemli bir sorunumuzu çözmüş olacağız.”

 

Başkanın sözünü ettiği önemli sorun ne? İlçede yeterli konut bulunmaması ya da yeterli kalite ve donanımda konut bulunmaması yüzünden özellikle memurların Ünye’den gel-git yapmaları, Çaybaşı’nda kalmamaları…

 

Yine ayrıca, Çaybaşılı olup çeşitli yerlerden emekli olanların oturacak konut bulamamalarından dolayı emekliliklerini Çaybaşı’nda değil de Ünye’de ya da başka yerlerde geçiriyor olmaları…

 

Yine, bu merkezlerde daimi kalanların da bir türlü gelişmeyen sosyal çevre, sosyal hayat ve ilişkinin yarattığı dar çemberden bunalmaları bu nedenle göçmeleri…

 

Bütün bunlar sonucunda da ticaretin gelişememesi, bu merkezlerdeki esnafın kepenk indirmek zorunda kalması…

 

Çaybaşı ile birlikte iç bölgelerdeki diğer ilçelerimizin ve beldelerimizin temel sorunu ve sıkıntısı işte asıl bu durumdur.

 

Halbuki bizim iç bölgelerimizdeki ilçelerimiz ve beldelerimiz her biri insanın ömrüne ömür katan, ruh ve bedenlerin huzur bulduğu, mutlu olduğu yerlerdir.

 

Ama kalmak için başta rahat yaşanabilir kaliteli konut olmayınca, ayrıca yeterli alt ve üst yapı imkanları bulunmayınca buralarda kalmak, buraların daimi sakini olmak mümkün olmuyor.

 

Daha önce İlküvez Belediyesi de böyle toplu konut projesi uygulaması başlatmıştı. Şimdi Çaybaşı…

 

Geçtiğimiz akşam İnkur Belediye Başkanı Sn. Mehmet Okuyucu ile gazete büromuzda sohbet ettik. Kendisine İnkur merkezde toplu konut yaptırması önerisi sunduk.

 

Dedik ki; “Eğer İnkur’da böyle bir çalışma olur da toplu konut yapılırsa ilk müşterisi biz oluruz. Gelir orda kalır, sabah Ünye’ye işimize gelir, akşam oraya evimize döneriz.”

 

Yine daha önce İlküvez Belediye Başkanı Sn. İsmet Yanık ile de konuşmuştuk. Oradaki yayla havasını teneffüs etmek için özellikle yaz mevsiminde İlküvez’de kalabileceğimizi, buna uygun tatil konutları yapılırsa bu düşüncemizi gerçekleştirebileceğimizi belirtmiştik.

 

Böyle iç bölgelerin belediye başkanlarıyla konuştuğumuz bu konuları Ünye’deki günlük sohbetlerimizde eş/dostla da konuşuyoruz. Hemen herkes bizim düşündüğümüze yakın şeyleri söylüyor.

 

Buralardaki ilçelerimiz ve beldelerimizin belediyeleri nüfusunu korumak ve artırmak, sosyal hayatı geliştirip büyütmek, ticaretini güçlendirmek istiyorsa kaliteli ve iyi donanımlı, çevre düzenlemesi mükemmel toplu konutlar yapmalı. Bunları çok uygun fiyatlarla satmalıdırlar.

 

Sürekli oturulabilir, yaşanabilir, yaşarken insanın içinin huzurla dolduğu şirin Akkuş, Çaybaşı, İkizce, İlküvez, Yoğunoluk, İnkur, Tekkiraz, Yeşilkent, Yenikent, Fatih, Çayıralan, Kızılelma ve diğer bütün beldelerimiz bunu yapmalı, gerek toplu konutlarla gerekse tatil konutlarıyla merkezlerindeki sosyal hayatı büyütmeli, güçlendirmelidirler.

 

Aksi takdirde kan kaybetmeyi sürdürür, gün gelir eski köy hallerine dönerler.  

 Bu Haber 2023 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI